Testy v neděli navečer odhalily 895 případů covidu. Skóre v systému PES zůstává ve čtvrtém stupni

Hygienici v neděli v Česku potvrdili zatím 895 případů covidu, asi o 150 méně než minulou neděli do večera. Hospitalizovaných ubylo za den o 680 na 5421. V sobotu bylo v České republice provedeno 13 308 testů na covid, nejméně za šest dní a zhruba o 2900 méně než před týdnem. Mezi poprvé testovanými je 26 % nakažených.

Video Události
video

Události: V pondělí se v Česku změní opatření

Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo k neděli ve čtvrtém z pěti stupňů. Na 62 bodech, což je úroveň blízko třetímu stupni, je hodnota čtvrtý den za sebou. Podle systému PES se řídí opatření proti koronaviru. Česko se do čtvrtého stupně od pondělí posune i formálně, rozhodla v pátek vláda. Znamená to zmírnění některých omezení.

Denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání klesají už zhruba dva týdny. Ještě na přelomu října a listopadu stoupaly až k 15 tisícům, v tomto týdnu se v pracovních dnech pohybovaly zhruba mezi 4200 a 6500 za den. Sobotní nárůst je nižší, o víkendu se ale obvykle méně testuje. Počet testovaných za sobotu ministerstvo zveřejní v neděli večer.

Klesají počty hospitalizovaných 

Stejně jako přírůstky infikovaných začínají klesat také počty úmrtí v jednotlivých dnech. Prozatímní údaje za pátek a sobotu jsou nižší než sto, což se stalo poprvé od 18. října. V pátek ministerstvo eviduje 84 a v sobotu 52 zemřelých. Při následujících aktualizacích se ale čísla mohou zvýšit. Celkové množství úmrtí se překročením sedmitisícové hranice během listopadu zdvojnásobilo.

Z dosavadních 490 750 případů koronaviru v Česku se již 394 830 lidí vyléčilo. Většina má mírný nebo bezpříznakový průběh nemoci. V nemocnicích je podle pátečních údajů 6101 lidí s covidem, v těžkém stavu je 860 z nich. Obě čísla jsou nejnižší od 25. října. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že příští týden by měl být v nemocnicích ukončen příkaz k zastavení odložitelné péče.

Nákazou nejvíce zasaženým okresem zůstává Havlíčkobrodsko, kde se za uplynulých sedm dní potvrdilo 669 případů na 100 tisíc obyvatel. Nad 500 případů má v tomto přepočtu aktuálně také Svitavsko, Chrudimsko a Pelhřimovsko. Relativně nejlépe je na tom za poslední týden Trutnovsko se 122 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Uvolnění opatření 

Po přesunu do čtvrtého stupně PES bude od pondělí povoleno shromažďování až šesti lidí namísto dosavadních dvou, zákaz vycházení bude začínat od 23:00 místo současných 21:00. Obdobně se může prodloužit zavírací doba obchodů. Svateb, pohřbů nebo bohoslužeb se bude moci účastnit až 20 lidí.

Od středy 25. listopadu se také do lavic vrátí závěrečné ročníky středních škol a obnoví se v nich praktická výuka ve skupinách do 20 studentů. Zároveň se mohou začít scházet k výuce skupiny do 20 studentů posledních ročníků na vysokých školách. Školy nyní učí přes internet.

Blatný navrhuje opakované testování vybraných skupin

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce upravit testovací strategii a navrhnout opakované testování vytipovaných skupin antigenními testy. Uvedl to v neděli v televizi Prima. Stát by podle něj mohl například dotačními programy přispívat odpovědným firmám, které kvůli prevenci testují zaměstnance na vlastní náklady.

Blatný dále uvedl, že ministerstvo zdravotnictví na základě požadavku Poslanecké sněmovny připraví alternativní tabulku systému PES, kde nebudou všechny stupně vyžadovat platnost nouzového stavu.