Bartík se Zemanovi omluví, ale z odškodného pošle jen zlomek. O finální částce rozhodne soud

Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se omluví prezidentu Miloši Zemanovi, o němž v roce 2017 na Facebooku tvrdil, že má rakovinu. Ve sporu rozhodoval Městský soud v Brně, podle nepravomocného rozsudku se má Bartík omluvit a zaplatit 250 000 korun. Proti rozsudku se ale odvolal jak Zeman, tak Bartík. Prezident požaduje omluvu a pět milionů korun.

Svatopluk Bartík
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal, že má Zeman rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Zdůvodnil to tím, že lidé mají právo vědět, jak na tom Zeman je. Později informace z webu stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní odezvu. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

Nyní Svatopluk Bartík uvedl, že se zatím podle rozsudku písemně „panu inženýrovi“ omluví a pošle mu, respektive na účet Klokánků, 50 000 korun. Je to procento z pěti milionů, které žádá Miloš Zeman. Proti vyměřeným zbylým dvěma stům tisícům korun se Bartík odvolal – a odvolal se i proti nákladům protistrany (podle Bartíka jde zatím o sto tisíc) i proti výši soudního poplatku 50 000 korun.

„Je tedy možné, že odvolací soud finanční satisfakci zvýší, pokud uspěje s odvoláním ing. Zeman, nechá ji v současné výši, nebo ji sníží, pokud uspěju s odvoláním já,“ uvedl Bartík.

Hrad trvá na pěti milionech

Soud v případu rozhodl 11. září, rozsudek ale nebyl pravomocný, obě strany si tehdy ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Soudce Radek Malenovský v rozsudku uvedl, že Bartík musí zaslat prezidentovi doporučený dopis ve znění, že se mu omlouvá za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace. Zaplatit by také měl čtvrt milionu korun a náklady řízení.

Právní zástupce Zemana Marek Nespala v pátek řekl, že podal odvolání do výroku, který se týká výše satisfakce za nemateriální újmu. Prezident chtěl po Bartíkovi pět milionů korun, což se po odvolání Hradu nezměnilo. Dříve uvedl, že případná vysouzená částka by posloužila na dobročinné účely. Po podaných odvoláních bude věc řešit Krajský soud v Brně.