Dárce v kampani nezveřejnilo ve lhůtě 40 stran a kandidátů

Sedmnáct stran a hnutí kandidujících do krajských voleb a 23 uchazečů o senátní křesla nezveřejnilo ve lhůtě tři dny před volbami dárce a podporovatele předvolební kampaně. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí s nimi může zahájit správní řízení, ve kterém hrozí pokuta od 20 do 300 tisíc korun. Konkrétní politické subjekty, které se provinily, úřad nejmenuje.

Volby 2020. Ilustrační fotografie
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu se uskuteční v pátek a sobotu. „Strany, hnutí, koalice i nezávislí kandidáti mají tři dny před otevřením volebních místností zveřejnit své dárce prostřednictvím internetových stránek zaregistrovaných u úřadu,“ konstatuje mluvčí úřadu Luisa Divišová.

„Podle zjištění úřadu k danému termínu splnilo povinnost 28 kandidujících stran a 33 koalic, které kandidují v krajských volbách. Jedna strana zveřejnila údaje pouze částečně a zbylých 16 kandidujících subjektů požadované údaje nezveřejnilo vůbec,“ popisuje člen vedení úřadu Jiří Navrátil, který má na starosti krajské volby. Podle něj čtyři strany dosud nenahlásily internetové stránky s informacemi o financování kampaně ani transparentní účet.

Část subjektů nesplnila povinnost ani u senátních voleb. „K termínu splnilo povinnost 44 subjektů z celkového počtu 77. Zbylých 23 požadované údaje nezveřejnilo. Jedná se o 13 politických hnutí a stran, dvě koalice a osm nezávislých kandidátů,“ vyjmenoval člen vedení úřadu Tomáš Hudeček, který má v gesci senátní volby. Sedm stran a tři nezávislí kandidáti dosud úřadu ani nenahlásili adresu internetových stránek s informacemi o financování kampaně, ani číslo transparentního účtu.

Kandidující subjekty měly podle Divišové zveřejnit nejen dárce, kteří věnovali na kampaň finanční příspěvek, ale také další podporovatele a příznivce, kteří poskytli pro kampaň své služby a zboží zdarma nebo za cenu nižší než obvyklou.

„Je otázkou pro voliče, nakolik je nezveřejnění přehledu dárců před volbami výsledkem administrativního opomenutí, chabého právního povědomí nebo rezignace na základní principy transparentního financování politického života,“ komentuje Hudeček.