V Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly ryby, zřejmě se propadlo dno nádrže

V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. Oznámil to Jan Skalský z Českého rybářského svazu. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až doběla a je silně cítít po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

Video Události
video

Události: V Horním Jiřetíně hromadně uhynuly ryby

„Dneska tam pracují pánové a stále se snaží zachránit část ryb a zbytek se likviduje, bude se muset odvézt do kafilerie,“ uvedl ve středu Skalský. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

„Bude se to sbírat pravděpodobně i několik dní, než se všechno odstraní,“ řekl Skalský. Dodal, že uhynuli mimo jiné sumci, kapři a cejni. 

Inspekce životního prostředí zjišťuje, jaké látky do vody unikly

Nádrž vznikla rekultivací, vypuštění zřejmě není podle mluvčího možné. „Dá se předpokládat, že došlo k propadu dna do staré šachty a z té právě unikly jedovaté plyny,“ uvedl Skalský s tím, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) odebírá vzorky. Výsledky napoví, jaké látky do vody unikly.

Případ vyšetřuje vodoprávní úřad Litvínov. „Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem byli k případu povoláni hasičským sborem. Odebrali vzorky povrchové vody z rybníka ke stanovení obsahu kyslíku, amoniakálního dusíku (NH3), CHSK (chemická spotřeba kyslíku), pH a sirovodíku. Výsledky analýz by měly být k dispozici zhruba do jednoho týdne,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. 

Video V nádrži v Horním Jiřetíně na Mostecku uhynuly ryby. Pravděpodobně kvůli zvýšení koncentrace jedovatých plynů
video

V nádrži v Horním Jiřetíně na Mostecku uhynuly ryby. Pravděpodobně kvůli zvýšení koncentrace jedovatých plynů

Zdroj: ČT24