TÉMA

Ryby

V rybníku u Karviné uhynulo pět tun ryb. Případ šetří policie i vodohospodáři

Odhadem až pět tun ryb uhynulo v rybníku Míčovec ve Stonavě u Karviné. Zatím se neví proč. Tamní rybáři už velkou část z vody vylovili. Se zbytkem museli počkat, až povolí led. Případem už se zabývá policie spolu s vodohospodáři.
27. 2. 2025|

V Dánsku objevili pravěkou zkamenělinu rybích zvratků

Na východě Dánska se našel kus zkamenělých zvratků z doby, kdy se po Zemi ještě proháněli dinosauři. Podle odborníků je po sobě zanechala ryba, která pozřela živočichy žijící na dně moře a nestravitelné části vyvrhla.
29. 1. 2025|

Ryby v rybnících chrání před kormorány led. Rybáři hlídají řeky

Rybářstvím na jihu Čech letos v zimě pomohly mrazy. Led chrání před útoky kormoránů, kteří jinak, když je hladina volná, rybníky drancují. Ptačí predátoři ročně způsobí mnohamilionové škody. Ze zamrzlých rybníků se teď přesunuli na řeky.
20. 1. 2025|

Do Severního moře se vrací ryby, delfíni a plejtváci. Vědci si nejsou jistí proč

Křídové útesy, mořské louky a mělké vody Severního moře jsou domovem pestrého podmořského světa. Staletí nadměrného rybaření, znečišťování, klimatických změn a narušování terénu, ve kterém lidé pátrali po ropě a zemním plynu, však zapříčinily úbytek řady živočichů. Přesto je podle vědců důvod k opatrnému optimismu. Velryby, plejtváci a tuňáci se totiž začínají do Severního moře v malých počtech vracet.
13. 1. 2025|

Zářijové povodně zdecimovaly populace ryb

Povodně na severu Moravy zdecimovaly v řekách mnohdy i celé populace ryb. Někde odolaly jen silné kusy, kterým mnohdy chybí potrava. Vyplývá to z výzkumu, který provedli odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny. Podle dat ale z toků žádný druh úplně nevymizel.
6. 1. 2025|

V Baltu vznikl nový druh sledě. Místo planktonu žere ryby

Sledi v Baltu jsou drobné, plankton konzumující rybky. Teď ale rybáři upozornili biology na novou populaci, která má mnohem větší těla, a navíc se živí jinými rybami.
27. 12. 2024|

Na plážích Černého moře likvidují písek nasáklý mazutem z rozlomených tankerů

Oblast Černého moře pustoší kromě Ruskem rozpoutané války také ekologická pohroma – v jejím pozadí přitom rovněž stojí Moskva. Noční bouře prudce rozšířila oblast zamořenou mazutem ze dvou rozlomených tankerů. Deset tisíc dobrovolníků pomáhajících na místě si stěžuje na špatnou koordinaci lokálních a celostátních úřadů.
23. 12. 2024|

Vodohospodáři budou znát příčinu úhynu ryb v Odře na Ostravsku příští týden

Příčina úterního úhynu ryb v Odře na Ostravsku by mohla být jasná začátkem příštího týdne. Nyní se v laboratořích vyhodnocují odebrané vzorky vody, řekla pracovnice Povodí Odry Jana Jadamusová. Rybáři počítají škody. Leklých ryb podle nich byly stovky. Velká část, kterou nestačili zachytit, odplavala do Polska.
18. 12. 2024Aktualizováno18. 12. 2024|

V Ostravě řeší možnou otravu Odry, uhynulo větší množství ryb

V Ostravě možná došlo k otravě řeky Odry, uhynuly zde pravděpodobně vyšší desítky ryb. Zdroj znečištění byl ale zřejmě krátkodobý, protože další úhyn ryb už hasiči nezaznamenávají. Vpodvečer proto začali demontovat nornou stěnu, kterou z preventivních důvodů umístili před Bohumínem na Karvinsku, oznámili náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu) a mluvčí hasičů Jakub Kozák. Policie případ vyšetřuje jako poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.
17. 12. 2024Aktualizováno17. 12. 2024|

V Norsku třídí ulovené ryby pomocí AI

V Norsku začali naplno zkoušet nový způsob kontroly mořských úlovků. Snímací zařízení pomocí umělé inteligence třídí už na lodích úlovky podle druhu, velikosti a váhy. Projekt vzniká za podpory Evropské unie. Ta si od něj slibuje, že usnadní rybářům dodržovat přísná pravidla lovu a umožní tím lépe chránit i stavy živočichů v oceánech.
20. 11. 2024|

Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Lovem

Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR se podíleli na odlovu dvou největších sumců v portugalských sladkých vodách. Jeden měřil 222 centimetrů a vážil 76,5 kilogramu a druhý měl 228 centimetrů a vážil 91,5 kilogramu. Sumec velký je ve vodách ve státech jižní Evropy nepůvodním a invazním druhem, který poškozuje ekosystémy a představuje hrozbu pro původní přírodu.
26. 10. 2024|

Povodně tvrdě zasáhly i chovné rybníky, škody jsou v milionech korun

Zářijové povodně v České republice způsobily milionové škody mimo jiné i na chovných rybnících v Poodří. Velká voda odnesla podle prvních odhadů až sedmdesát procent ryb. Přesný rozsah škod začíná být zřejmý až teď, když začaly výlovy. Ve zmíněné oblasti budou pokračovat až do konce listopadu – ten největší, na rybníku Bezruč, proběhne příští pátek a sobotu. Podstatná část ryb skončila podle Rostislava Trybučka, jednatele Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko, v řekách. Tam budou mít podle něj málo potravy.
23. 10. 2024|

Ryba štítník si změnila ploutve na „nohy“. Ochutnává jimi dno, ukázal výzkum

Ryby z rodu štítníků mají modifikované ploutve podobající se nohám, které jim patrně pomáhají v pohybu po mořském dně. Některé z nich ale končetiny používají i k ochutnávání svého okolí, aby si našly cestu ke kořisti.
30. 9. 2024|

Chobotnice řídí lovecké smečky ryb. Když „ohaři“ poleví, bičují je

Chobotnice jsou výjimečně inteligentní tvorové. Ale jejich inteligence je úplně jiná než ta savců nebo ptáků, tvrdili celé roky vědci. Jenže v posledních letech se ukazuje, že chobotnice přece jen mají mnohem více společného s ostatními inteligentními tvory. Zejména co se týká schopností chobotnic spolupracovat – dokonce i s jinými živočišnými druhy.
29. 9. 2024|

Povodňové škody rybářů v jižních Čechách budou v řádu milionů korun

Rybáři v jižních Čechách sčítají škody po povodních. První výlovy ukazují, že by škody na rybách mohly být v řádech milionů korun. Vyplývá to z informací, které České televizi poskytli zástupci oslovených rybářství a zástupce ředitele Rybářského sdružení České republiky Vít Kotlín. Výlovy jsou teprve na začátku. Většinu škod budou rybáři vědět v prosinci a konečné výsledky budou známe po jarních výlovech rybníků.
27. 9. 2024|

Video: Japonští úhoři se umí prodrat ze žaludku predátora, který je ulovil

Asijský příbuzný našich úhořů si vyvinul pozoruhodnou schopnost, jak unikat dravým rybám. Přestože ho uloví a pozřou, ještě zdaleka nemají vyhráno, ukázala nová japonská studie.
10. 9. 2024|

Jako zvoneček, který zve k hostině. Rypouši se naučili využívat podmořské sonary

Podle nové studie využívají rypouši severní v hlubinách Tichého oceánu sonarovou observatoř Ocean Networks Canada jako signál, pomocí kterého se snadno dostanou k hostině.
10. 9. 2024|

Ryby ve vedru umírají kvůli nedostatku kyslíku. Nejvíc nad ránem

V souvislosti s vysokými teplotami ryby nejvíce ohrožuje nedostatek kyslíku. Jeho rozpustnost ve vodě s teplotou klesá a spotřeba rybami se zvyšuje. Klasické přehřátí organismu, jak ho lidé znají u teplokrevných živočichů, u ryb nehrozí. Teplo ale poškozuje ryby jinak, například jsou zranitelnější vůči parazitům. Každý rybí druh přitom začne reagovat při jiné teplotě.
28. 8. 2024|

Stovky ryb na Moravské Dyji uhynuly zřejmě kvůli splaškům

U Dačic na Jindřichohradecku na Moravské Dyji uhynuly stovky ryb. Zřejmě je otrávily splašky, které se dostaly do vody. Ryby zemřely především na dvou až třech kilometrech řeky, v nižších pasážích toku už není úhyn výrazný, řekli Lukáš Skořepa z odboru životního prostředí dačického městského úřadu a jednatel místní organizace rybářského svazu Dačice Lukáš Polena. Rybáři a hasiči se snaží vodu čeřit.
16. 8. 2024|

Návrat tuňáka. Populace ohrožené ryby dosáhla stavů, které vědci čekali za deset let

Tuňák obecný se vrací do Tichého oceánu výrazně rychleji, než se dosud odhadovalo. Tato velká, až dva a půl metru dlouhá ryba ohrožená nadměrným rybolovem dosáhla stavů, které vědci očekávali až za deset let. Oznámil to americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA).
23. 7. 2024|

Novela vodního zákona zruší některé jezy, dopad bude mít i na elektrárny

V Evropském parlamentu a na ministerstvu životního prostředí momentálně vznikají nové normy pro české řeky. Díky nim mohou zmizet některé jezy, což může pomoct rybám v migraci. S rušením jezů už dopředu počítá novela vodního zákona, se kterou ale nesouhlasí mnozí provozovatelé malých vodních elektráren. Právě na ně budou mít změny totiž velký dopad.
19. 5. 2024|

Ve světě přibývá hromadných úhynů průmyslově chovaných lososů. Odvětví to nemusí zvládnout, varují experti

Ve světě v posledních letech přibývá hromadných úhynů průmyslově chovaných lososů, podle vědců je to kvůli oteplování moří a také kvůli technologiím, které se k chovu na farmách používají. Informovala o tom BBC. Počet uhynulých lososů na těchto farmách jde za posledních deset let do stovek milionů.
11. 3. 2024|

Na krásném mrtvém Dunaji mají ryby velké problémy. Budoucnost jejich situaci ještě zhorší, varuje studie

Řeky patří k nejohroženějším ekosystémům na Zemi hlavně kvůli tomu, jak moc je zasáhla doba industrializace. Málo se zatím ví o tom, jak je postihnou klimatické změny. Vědci se teď proto detailně zaměřili na Dunaj.
15. 2. 2024|

Pětině migrujících druhů hrozí vyhynutí, varuje nová zpráva

Stále více stěhovavých zvířat, která hrají zásadní roli pro udržení života na celé planetě, je ve vážném ohrožení. Z nové vědecké zprávy OSN vyplývá, že celá pětina z dvanácti set pozorovaných druhů se blíží vyhynutí. Z chráněných ryb se to týká dokonce 97 procent. Může za to hlavně ztráta jejich přirozeného prostředí a člověk, který je nadměrně loví.
13. 2. 2024|
Načítání...