Oblast Černého moře pustoší kromě Ruskem rozpoutané války také ekologická pohroma – v jejím pozadí přitom rovněž stojí Moskva. Noční bouře prudce rozšířila oblast zamořenou mazutem ze dvou rozlomených tankerů. Deset tisíc dobrovolníků pomáhajících na místě si stěžuje na špatnou koordinaci lokálních a celostátních úřadů.
Na plážích Černého moře likvidují písek nasáklý mazutem z rozlomených tankerů
Nejméně čtyřiapadesát kilometrů pobřeží už pokryl mazut. Včetně nejvyhledávanějších ruských pláží, a to i na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym.
Nejde přitom jen o letní sezonu 2025, která kvůli tomu může být vážně ohrožená. Uniklé ropné produkty nemilosrdně ničí i mořský život. Zčernalé mastné vlny vynášejí na břeh uhynulé ryby a delfíny. V oblasti je navíc zimoviště dvou milionů migrujících ptáků.
„Ryby, ptáci i mořští savci byli zasaženi. Rozhodně to nebude bez následků,“ míní ekolog a dobrovolník Alexander Ljukšin.
Dobrovolníci se pokusili zachránit už stovky ptáků, kteří v mazutu uvízli. I když jejich peří ropných látek zbavili, stejně není jisté, že přežijí.
Znečištěná zemina
Ropná skvrna se od místa ztroskotání tankerů rozlila na plochu desítek kilometrů čtverečních. Aby se ekologická katastrofa nešířila, je nutné mazut co nejrychleji z pláží odvézt. Jinak se totiž dostává hlouběji do písku.
„Podívejte se, jak hluboko už to je. Je nutné odkopat padesát až šedesát centimetrů písku,“ popsala jedna z dobrovolnic ve videu, které zveřejnila na sociálních sítích.
Několik dní chyběla technika, která by kontaminovanou zeminu odvezla, a pytle se znečištěným pískem začaly prosakovat. V noci na pondělí se navíc během bouře moře vzedmulo a zaplavilo několik míst s uskladněnými pytli mazutu, který tak znovu unikl do vody i písku.
Chybějící technika
Zvládání následků je zatím na dobrovolnících s lopatami a regionálních úřadech, které nemají potřebnou techniku ani odborníky.
„Žádáme prezidenta a premiéra, aby okamžitě povolali čety profesionálních záchranářů z celé země,“ uvedli ve společném prohlášení obyvatelé ruského Krasnodarského kraje.
Úřady vyšetřují kapitány obou původně říčních tankerů, které byly po desetiletích provozu upraveny pro plavby na moři. I přes varování nezakotvili v chráněných přístavech. Plavidla pak nevydržela nárazy velkých vln během bouře.