Rusům ztroskotaly u Krymu dva tankery, uniká ropa

1 minuta
Rozlomený ruský tanker Volgoněft-212
Zdroj: Reuters/Russian Ministry of emergencies

Dva ruské tankery plující Kerčským průlivem s devíti tisíci tun mazutu u okupovaného ukrajinského Krymu poškodila bouře. Jedna loď se rozlomila a později potopila, druhou odnesl proud. Posádku prvního tankeru se podařilo evakuovat, jeden námořník ale zemřel, osud druhé posádky zůstává nejasný. V důsledku havárie v oblasti mezi ruskou pevninou a Krymem vzniká ropná skvrna, kterou se snaží odstranit specialisté, píše agentura Interfax. Úřady zřídily krizový štáb.

Incident se odehrál v Kerčském průlivu, jenž odděluje Rusko od ukrajinského Krymu, který Moskva v roce 2014 nelegálně anektovala. Kyjev letos v září obvinil Rusko u mezinárodního soudu z porušování námořního práva tím, že se snažilo udržet průliv pod svou výhradní kontrolou, což Moskva odmítá jako neopodstatněné. Oblast je klíčovou trasou pro vývoz ruského obilí a využívá se i pro export ropy, topného oleje a zkapalněného zemního plynu, píše Reuters.

„Dnes se v důsledku bouře v Černém moři potopily dva tankery Volgoněft 212 a Volgoněft 239,“ cituje BBC ruskou federální agenturu pro námořní a vnitrozemskou vodní dopravu Rosmorrechflot. „Na palubě lodí byly posádky (čítající) 15 a 14 osob. Nehoda měla za následek únik ropných produktů,“ uvedl dále úřad v prohlášení.

Tanker Volgoněfť 212 za bouřlivého počasí utrpěl škody a najel na mělčinu. Záchranářům se podařilo všechny námořníky evakuovat, ale bohužel jeden z nich zahynul, citoval Interfax z komuniké ministerstva pro mimořádné situace.

Jedenáct námořníků muselo být hospitalizováno ve městě Anapa, dva z nich jsou ve vážném stavu, uvedl podle ruských agentur poradce ministra zdravotnictví Alexej Kuzněcov.

Očitý svědek z jiné námořní lodi řekl listu Izvestija, že za silné bouře a vysokých vln se trupy tankerů začaly rozlamovat. Na palubě přitom byli starší lidé, kteří nebyli s to rychle přestoupit na záchranný remorkér, a proto se posádka tankeru rozhodla plout ku břehu a najet na mělčinu.

Po nějaké době pak přiletěl záchranný vrtulník, který vzal na palubu sedm lidí, dalších šest převzaly remorkéry. Lidé podle svědka skákali do moře, protože loď se vertikálně vzepjala a začala se potápět.

Plavidla z 60. a 70. let

Osud obou lodí zůstává podle BBC nejasný. Na sociálních sítích se objevily záběry ukazující část rozlomené lodi vyčnívající z rozbouřeného moře. Ruský deník Kommersant napsal, že Volgoněfť 212, který byl postaven v roce 1969, převážel asi 4300 tun topného oleje.

Obdobnou kapacitu má 132 metrů dlouhý Volgoněfť 239 z roku 1973. Posádka zůstává na palubě lodi, která nejprve byla volně unášena, než rovněž uvázla na mělčině asi osmdesát metrů od břehu. Evakuace musela být přerušena kvůli špatnému počasí, uvedlo ministerstvo pro mimořádné situace podle Interfaxu.

Úřady do oblasti vyslaly přes padesát záchranářů. K evakuaci posádek a zajištění lodí využívají vrtulník a tažný remorkér.

Kvůli potvrzenému úmrtí jednoho člena posádky lodi Volgoněfť 212 vyšetřovatelé překvalifikovali případ havárie tankeru na porušení pravidel bezpečnosti plavby s úmrtím z nedbalosti, napsala agentura TASS s odvoláním na komuniké kriminální ústředny.

Šéf Kremlu Vladimir Putin už nařídil ustavit pracovní skupinu, která se bude incidentem zabývat, v čele s vicepremiérem Vitalijem Saveljevem.

Hrozba ekologické katastrofy

Rozsah ropné skvrny není jasný. V roce 2007 se jiný ruský ropný tanker Volgoněft 139 během bouře při kotvení u Kerčského průlivu rozpůlil a vyteklo z něj více než tisíc tun ropných látek. Tehdy zahynuly tisíce ptáků, protože peří slepené mazutem neudrželo tělesné teplo.

Ekolog Roman Pukalov podle ruské státní agentury TASS varoval před znečištěním pobřeží mazutem, především Tamaňského poloostrova v Rusku, ale přesnější obrázek o situaci podle něj vyvstane v pondělí.

Na dovoz ruské ropy byly Západem uvaleny sankce od doby, kdy Kreml v únoru 2022 nařídil rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Moskva je od té doby obviňována z toho, že vytvořila stínovou flotilu tankerů, jež jsou často ve špatném technickém stavu a nejsou řádně pojištěné. Tato flotila agresorovi pomáhá s obcházením restrikcí.

Polský server Onet poznamenal, že tankery byly vyrobeny jako lodě určené k plavbě po řekách a při pobřeží za klidného počasí, a tak jejich trupy nejspíše v bouři nevydržely. Na plavidlech tohoto typu v posledních třiceti letech podle statistických údajů zahynulo už 1097 lidí, dodal portál s odvoláním na ruské zdroje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc mužů u Sumské oblasti, řekl Zelenskyj

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský vládce Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří „nárazníkovou bezpečnostní zónu“ podél hranic s Ukrajinou.
06:21Aktualizovánopřed 5 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad.
před 8 mminutami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 26 mminutami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 56 mminutami

Francie učinila první krok k povolení asistovaného úmrtí

Francouzští poslanci v prvním čtení schválili návrh zákona, který umožní podat nevyléčitelně nemocným lidem smrtící preparát. Norma o asistovaném úmrtí vyvolala v zemi velkou debatu a její podoba vznikala dlouhá léta, uvedla agentura AFP. Návrh podle ní neobsahuje výrazy asistovaná sebevražda nebo eutanazie, které řada politiků odmítala, a stanovuje striktní podmínky, za kterých má pacient na pomoc s ukončením života právo.
před 1 hhodinou

V ruském zajetí zemřelo přes 200 vojáků, hlásí Ukrajina. Přeživší mluví i o mučení

O víkendu proběhla zatím největší výměna válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. Navracející se vojáci však hovoří o děsivých podmínkách věznění, mučení i týrání. Válčící strany si vyměňují také těla padlých a při jejich ohledání lékaři nacházejí stopy brutálního zacházení. Kyjev potvrdil, že v ruském zajetí prokazatelně zemřelo 206 příslušníků ukrajinské armády. Seznam mrtvých se ale podle odhadů úřadů bohužel ještě výrazně rozroste. Korektní zacházení s válečnými zajatci přitom jasně upravuje mezinárodní humanitární právo. Jeho vymáhání je ale v Rusku za současné situace prakticky neproveditelné. Z toho důvodu Ukrajina i mezinárodní organizace vše důkladně mapují.
před 3 hhodinami

V Řecku obvinili členy pobřežní stráže za ztroskotání lodě s běženci

Řečtí vyšetřovatelé obvinili sedmnáct členů pobřežní stráže v souvislosti s předloňským ztroskotáním lodě s běženci. Při největším takovém neštěstí ve Středozemním moři za poslední dekádu utonulo u ostrova Pylos až 650 lidí. Řecké úřady dosud jakoukoli vinu za potopení přeplněného plavidla odmítaly. Obviněné nyní čekají v příštích týdnech výslechy. Teprve pak soud rozhodne, jestli s nimi zahájí standardní řízení. Zatím není jasné ani to, jaký trest by jim mohl hrozit.
před 4 hhodinami

Jedna z nejnebezpečnějších hranic světa je „načrtnutá krví“

Indicko-pákistánská hranice v Kašmíru zůstává i po uzavření křehkého klidu zbraní jednou z nejmilitarizovanějších oblastí světa. Takzvaná Linie kontroly byla s menšími změnami určena už po první válce mezi asijskými mocnostmi koncem 40. let a není mezinárodně uznaná – vznikla tam, kde se zastavily armády. Pákistán navíc v dubnu pozastavil klíčovou dohodu ze Šimly, což vyvolává u expertů obavy z dalšího vyhrocení konfliktu a regionální nestability.
před 4 hhodinami
Načítání...