Rath měl do soboty zaplatit část peněžitého trestu, požádal o prominutí

Do soboty nařídil Krajský soud v Praze bývalému hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi zaplatit druhou splátku desetimilionového peněžitého trestu, který dostal za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Bývalý politik však požádal o prominutí zbytku peněžitého trestu. Podle mluvčí Hany Černé zváží krajský soud důvodnost podané žádosti a další eventuální postup. Prvních pět milionů z trestu Rath uhradil letos v únoru.

Mluvčí Černá v pátek uvedla, že krajský soud dosud nedostal informaci o tom, že by peníze za druhou splátku na účet dorazily. Rathův právník Roman Jelínek dříve pro deník Právo uvedl, že jeho klient nemá na zaplacení pětimilionové splátky peníze. Jako alternativu k prominutí zbytku trestu žádal o nařízení exekuce části domu, který Rath vlastní spolu s bratrem Michalem.

„V případě, že by bylo zaplacení trestu vymáháno, potom je volba konkrétního postupu především na příslušném exekutorovi,“ reagovala Černá.

Rath dostal loni v červnu za přijímání úplatků při výběrovém řízení na opravu Buštěhradu sedmiletý trest vězení. Soud mu nařídil zaplatit deset milionů a na sedm let mu zakázal působit ve výkonných funkcích v samosprávě. Stanovil také náhradní trest 2,5 roku vězení pro případ, kdyby Rath peněžitý trest neuhradil.

Na konci letošního ledna bývalému politikovi středočeský krajský soud zatím nepravomocně vězení o rok prodloužil. Uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest.

Rathova kauza je rozdělená na dvě větve, které se obě týkají korupce při zadávání zakázek Středočeského kraje. V první části ho soud uznal vinným z úplatkářství u tendru na zámek Buštěhrad, jeho hlavní spoluobviněné – bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra Kotta – pak odsoudil i za zmanipulovaná výběrová řízení na rekonstrukci budovy gymnázia v Hostivici a nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic. Dostali po šesti letech vězení.

Ve druhé větvi kauzy si ústřední trojice podle nepravomocného rozsudku na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2

Zástupci členských států Evropské unie a Evropského parlamentu se v noci na čtvrtek shodli na podobě úpravy systému emisních povolenek ETS 2, jejímž cílem je předejít výrazným výkyvům cen povolenek. Informovala o tom Rada EU zastupující unijní země. Dohodnutá úprava počítá s cenovým stropem 45 eur (1100 korun) za tunu vyprodukovaného oxidu uhličitého, po jejímž dosažení by se automaticky uvolňovaly povolenky z rezervy tržní stability (MSR). Cenový strop byl nastaven na cenách z roku 2020.
05:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ŽivěSněmovna jedná o novele stavebního zákona

K druhému čtení stavební novely, která má podle tvůrců urychlit stavební řízení, se poslanci vrátili počtvrté. Dosud o ní debatovali zhruba 8,5 hodiny a sešlo se k ní už kolem 130 pozměňovacích návrhů. Zavést má kromě jiného státní stavební správu. Sněmovna na úvod schůze odhlasovala, že bude jednat i po 21. hodině, a poté pokračuje v obecné rozpravě.
před 2 hhodinami

Poslankyně čelí osobnějším výpadům než poslanci. Ve sněmovně se i bojí, ukázal výzkum

Poslankyně všech politických stran a hnutí čelí podle výzkumu psychologickému a sexualizovanému násilí. Výpady vůči nim bývají mnohem osobnější než vůči mužským kolegům. Část z političek kvůli obavě z nenávistných útoků a obtěžování omezila svou politickou aktivitu. Ukázal to výzkum, který se zaměřil na násilí vůči poslankyním. Výsledky ve čtvrtek představily autorky z organizace Fórum 50 %.
před 2 hhodinami

Opozice kritizovala novelu o střetu zájmů jako účelovou službu Babišovi

Poslanci na mimořádné schůzi z podnětu opozice debatovali o otázce střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotacích skupině Agrofert. Sněmovna neschválila program schůze, k řečnickému pultu se tak dostali jen poslanci s přednostním právem a jednání skočilo bez výsledku. Opoziční poslanci avizovali, že budou chtít také blokovat přijetí novely, která rozvolňuje zákon o střetu zájmů politiků. Úpravy v úterý předložila skupina koaličních poslanců, kvůli tomu odpadne běžné připomínkové řízení. Babiš se schůze nezúčastnil, omluvil se z pracovních důvodů.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoČesko vysílá do USA konzulární výpomoci pro dění kolem mistrovství světa, říká Pešek

Ve čtvrtek večer začíná fotbalové mistrovství světa, které letos hostí trojice zemí – Mexiko, Spojené státy a Kanada. V pátek brzy ráno do turnaje vstoupí také česká reprezentace. Do dějišť šampionátu se podle ředitele konzulárního odboru z ministerstva zahraničí Pavla Peška chystají řádově tisíce českých fanoušků. Zdůraznil také registraci do cestovatelského systému Drozd. V případě nenadálé události je podle něj resort schopen posílat varování, doporučení a možnosti řešení dané situace. Pro zastupitelský úřad Česka ve Washingtonu i Los Angeles jsou podle Peška na cestě konzulární výpomoci, v případě Mexika budou konzulové přítomni jak v Guadalajaře, Mexiko City i Los Angeles.
před 3 hhodinami

Macinka hodlá blokovat unijní sankce proti Ben Gvirovi

Česko zablokuje pokusy uvalit sankce EU na izraelského krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira kvůli jeho zacházení s aktivisty, kteří se snažili dopravit pomoc do Gazy. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to uvedl šéf české diplomacie Petr Macinka (Motoristé). Partnerům v EU údajně řekl, aby se o takový návrh „ani nepokoušeli, jinak ho zablokujeme“, pokud bude předložen před říjnovými volbami v Izraeli. Podle něj by krok zvýšil Ben Gvirovu popularitu.
před 3 hhodinami

Schodek rozpočtu příští rok může překročit 350 miliard, uvedla rozpočtová rada

Schodek státního rozpočtu může příští rok překročit 350 miliard korun. V pravidelném čtvrtletním stanovisku to uvedla Národní rozpočtová rada (NRR). V letošním roce vláda plánuje hospodařit s deficitem 310 miliard korun, znamenalo by to čtvrtý nejhlubší schodek od vzniku Česka.
12:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Prahu zaplnily historické vozy předválečné automobilové éry

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek ráno v pražské Opletalově ulici odstartoval letošní ročník soutěžní jízdy 1000 mil československých. Z Prahy do Bratislavy a zpět vyrazilo 130 historických automobilů, více než polovina z nich od českých výrobců. Akce navazuje na legendární závod ze třicátých let minulého století a připomíná historii domácího motorismu i um tehdejších konstruktérů.
před 5 hhodinami
Načítání...