TÉMA

Hostivice

Část krajů navrhuje přerozdělení veřejných peněz. Současný systém je podle nich nespravedlivý
Zatím pět krajů schválilo zákonodárnou iniciativu, která jim má přinést víc peněz do rozpočtů. Změnit by se podle nich měl systém rozdělování daňových výnosů. Ty se dělí mezi stát a samosprávy podle zástupců krajů diskriminačně. Hejtmani proto připravují vlastní návrhy úprav, které chtějí poslat do sněmovny. Proti je ministerstvo financí, stát by mohl podle propočtů přijít zhruba o dvanáct miliard korun.
1. 10. 2023|Matěj Lucovič
Experti zkoumají díly mostu podobného ohroženému vyšehradskému. Správa železnic trvá na jeho zbourání
Přesný technický stav pražského železničního mostu pod Vyšehradem se pokoušejí zjistit odborníci z Kloknerova ústavu ČVUT tak, že detailně zkoumají části nedávno odstraněného podobného mostu z Děčína. Správa železnic chce most pod Vyšehradem nahradit novou konstrukcí, což ale vyvolalo diskusi a částečně také odpor. Zachování původního mostu žádá petice s 16 tisíci podpisy a vyzvalo k tomu také UNESCO. Podle železničářů ale vychází agentura OSN z neúplných informací a chce jí zaslat další.
28. 6. 2023|
Drahou vodu řeší lidé na řadě míst Česka. Stát pracuje na přísnější regulaci pro vodohospodáře
Ministerstvo financí pracuje na přísnější regulaci pro vodohospodáře, současná úprava pravidel přitom platí od loňského ledna. Podle resortu se zisk společností za kubík pitné vody pohybuje od nuly až po desítky korun. V posledních letech řada podniků kvůli rostoucím nákladům i několikrát zdražila. Ceny vodného se napříč Českem různí.
8. 5. 2023|Matěj Lucovič
Spor exhejtmana Ratha s bratrem o dědictví pokračuje. Případ posoudí Městský soud v Praze
Spor o dědictví mezi bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem a jeho bratrem pokračuje. Michal Rath se odvolal proti lednovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 6, podle kterého zdědil bývalý politik David Rath všechen majetek po svém otci Ratmírovi oprávněně. Informaci ČT zjistila z justiční databáze.
23. 3. 2022|Aleš Ligas
Soud rozhodl o propuštění Ratha z vězení. Na svobodu zatím nepůjde, verdikt není pravomocný
Městský soud v Brně se v úterý na veřejném zasedání zabýval žádostí o podmíněné propuštění někdejšího středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha a vyhověl jí. Rath má za sebou polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. U soudu uvedl, že se poučil a že tři a půl roku vězení byla dostačující zkušenost. Státní zástupkyně Adriana Valcová navrhla žádost o podmíněné propuštění Ratha ze tří důvodů zamítnout, kromě jiného nezaplatil celý peněžitý trest. Proti usnesení soudu podala stížnost a rozhodnutí není pravomocné. Exhejtman proto na svobodu zatím nepůjde.
9. 11. 2021Aktualizováno9. 11. 2021, 15:22|
David Rath chce na svobodu. Požádal o podmíněné propuštění
Někdejší středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal k Městskému soudu v Brně žádost o podmíněné propuštění. Informovala o tom mluvčí soudu Petra Hovorková. Rath si ve věznici v Brně-Bohunicích odpykává sedmiletý trest za korupci, za sebou má polovinu trestu. Na jeho žádost upozornil server Aktuálně.cz.
18. 10. 2021Aktualizováno18. 10. 2021, 15:21|
Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého
Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Vyplývá to ze spojovacího usnesení v databázi soudu. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.
24. 9. 2021|
Letiště s úbytkem spojů nevyplácí kompenzace okolním obcím. Radnicím peníze chybí
Obce kolem Letiště Václava Havla žádají obnovení kompenzací, které dostávaly za zvýšený hluk a emise. S penězi počítaly třeba na budování cyklostezek nebo opravu kanalizace. Projekty ale musely nečekaně pozastavit, nebo je zaplatit samy, protože peněz kvůli pandemické uzávěře letecké dopravy ubylo.
17. 8. 2021|
Pandemie zhoršila situaci mnoha rodin. Některé děti skončily v krizových zařízeních
Přibývá rodičů, kteří mají problém uživit děti a postarat se o ně. V pandemii se plnila krizová zařízení, jako jsou Klokánky a další sociální služby. Více práce měli i přechodní pěstouni. Do těchto kritických situací se dostávali zejména rodiče, kteří už potíže měli z dřívějška. A covidová krize je ještě prohloubila.
1. 8. 2021|
Soud propustil z vězení Kateřinu Kottovou z Rathovy korupční kauzy, píše iDNES
Soud propustil bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si odpykávala šestiletý trest za manipulace se zakázkami Středočeského kraje, z vězení. V ruzyňské věznici a předtím ve vazební věznici strávila dohromady tři roky, tedy polovinu trestu. Napsal to server iDNES.cz. O podmíněné propuštění podle serveru žádal i její muž Petr Kott odsouzený ve stejné kauze ke stejně dlouhému trestu. Soud ale žádost zamítl. S manželi byl z korupce při zadávání tendrů shledán vinným i bývalý středočeský hejtman David Rath.
22. 6. 2021|
Nejvyšší soud potvrdil verdikt v Rathově kauze, politik se chce odvolat do Štrasburku
Nejvyšší soud (NS) odmítl všechna dovolání aktérů první větve korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha. Neuspělo ani státní zastupitelství, které podávalo dovolání v neprospěch obžalovaných, ani odsouzený Rath, který nyní zvažuje, že se obrátí na soud ve Štrasburku.
17. 3. 2021|
Nejvyšší soud odmítl dovolání v první větvi Rathovy kauzy
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce, bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha a dalších aktérů případu korupce při zadávání zakázek na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici u Prahy. Informoval o tom advokát někdejšího politika Roman Jelínek.
16. 3. 2021Aktualizováno16. 3. 2021, 22:19|
Končí práce na Negrelliho viaduktu, tím i první etapa stavby železnice na letiště. Další zaberou ještě devět let
Rekonstrukce Negrelliho viaduktu je u konce. Vlaky přes most sice jezdí již čtvrt roku, ale teprve nyní definitivně skončily i všechny práce a most je takový, jaký byl před 170 lety, když byl nový. Rekonstrukce to nebyla snadná, protáhla se o několik měsíců. Byla to ale také první fáze mnohem větší přestavby, kde pár měsíců nebo celý rok nehraje roli, protože má zpoždění bezmála čtvrt století – modernizace tratě do Kladna, jejíž nejčastěji zmiňovanou součástí bude odbočka na Letiště Václava Havla.
5. 9. 2020|
Rath měl do soboty zaplatit část peněžitého trestu, požádal o prominutí
Do soboty nařídil Krajský soud v Praze bývalému hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi zaplatit druhou splátku desetimilionového peněžitého trestu, který dostal za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Bývalý politik však požádal o prominutí zbytku peněžitého trestu. Podle mluvčí Hany Černé zváží krajský soud důvodnost podané žádosti a další eventuální postup. Prvních pět milionů z trestu Rath uhradil letos v únoru.
20. 6. 2020|
Ohrožených dětí kvůli koronaviru přibývá. Některé organizace se obávají finančních problémů
Více násilí v rodinách je podle psychologů i poraden další aspekt koronavirové krize. Přeplněné kapacity teď hlásí i zařízení pomáhající ohroženým dětem. V poslední době totiž zaznamenaly stoupající počty případů psychického týrání i sexuálního zneužívání. Například ředitelka Klokánku a předsedkyně Fondu ohrožených dětí Hanka Kupková v poslední době řešila každou druhou noc příjem nových ohrožených dětí, což je podle ní více než obvykle.
19. 5. 2020|
Žádné ovlivňování případu prezidentem. Soud odmítl další Rathovu stížnost
Odsouzený exhejtman David Rath opět neuspěl u Ústavního soudu (ÚS). Ten odmítl jeho stížnost, že prezident Miloš Zeman a bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) svými mediálními výroky ovlivnili soudce, kteří rozhodli o jeho vině. ČT informaci zjistila z databáze soudu. Rath byl v první větvi korupční kauzy pravomocně odsouzen loni v červnu. Minulý měsíc soud rozhodl i v druhé větvi případu, kde mu byl trest nepravomocně zvýšen na osm let vězení.
10. 2. 2020|Kristýna Šopfová
Soud zakázal Metrostavu soutěže na veřejné zakázky. Absurdní, zlobí se zástupce podnikatelů
Krajský soud v Praze v pátek zakázal stavební společnosti Metrostav za podíl v druhé části kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Největší stavební firma v Česku má zároveň zaplatit deset milionů korun. Metrostav s nepravomocným verdiktem nesouhlasí, firma se odvolala. Generálnímu řediteli společnosti Pavlu Pilátovi uložil soud tříletou podmínku s odkladem na čtyři roky, třímilionový peněžitý trest a čtyřletý zákaz činnosti.
31. 1. 2020Aktualizováno31. 1. 2020, 17:40|
Kauza Rath: Nejvyšší státní zástupce se dovolal proti neuznání odposlechů
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se kvůli neuznání odposlechů v kauze Davida Ratha dovolal k Nejvyššímu soudu. České televizi to potvrdila Lenka Jirgalová z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). Zeman nesouhlasí s několika závěry Vrchního soudu v Praze, který letos v červnu poslal bývalého středočeského hejtmana a několik dalších lidí do vězení. Krajský soud v Praze pak vrátil Rathovi, který si za korupci odpykává sedmiletý trest vězení, vlastnické podíly v nemovitostech a část peněz zabavených při domovní prohlídce.
25. 10. 2019Aktualizováno25. 10. 2019, 20:39|Jan Vávra, mkk
David Rath nastoupil do vězení v Teplicích
Bývalý ministr zdravotnictví a středočeský hejtman za ČSSD David Rath v pondělí večer nastoupil do věznice v Teplicích, aby si začal odpykávat sedmiletý trest za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Do pondělí měl také zaplatit desetimilionovou sankci, to ale nestihl. V kauze bylo kromě Ratha obžalováno dalších deset lidí. Některé z nich uznal soud vinnými.
7. 10. 2019Aktualizováno7. 10. 2019, 23:04|mkk
Rath chce v pondělí nastoupit do vězení. Stráví v něm sedm let
Bývalý středočeský hejtman David Rath dostal výzvu k nástupu do vězení, uvedl iROZHLAS. Televize Nova poté uvedla, že nastoupí v pondělí. Někdejší hejtman a ministr zdravotnictví za ČSSD byl zadržen před sedmi lety, v květnu 2012. Pražský vrchní soud ho letos v červnu pravomocně poslal na sedm let do vězení. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě.
2. 10. 2019|
Ústavní soud zamítl Rathovu stížnost. Zastupitelstvo Hostivic bude bez něj
Někdejší vlivný politik David Rath zastupitelem středočeského města Hostivice nebude. Ústavní soud zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který označil zvolení Ratha za neplatné. Volební straně Zdravá Hostivice totiž odpočetl hlasy pro kandidáty, kteří ve městě neměli trvalý pobyt. Se stížnostmi neuspěla ani Zdravá Hostivice, ani Eva Rathová jako volička.
20. 8. 2019|
Soud definitivně rozhodl, že je David Rath vinen. Za zmanipulované zakázky dostal 7 let vězení
Odvolací soud potvrdil vinu bývalého hejtmana Davida Ratha v první větvi jeho korupční kauzy. Za zmanipulované zakázky Středočeského kraje půjde Rath do vězení na sedm let, soud tak snížil původní trest 8,5 roku. Zároveň dostal desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě. Nižší trest dostali i bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott, kteří se na manipulaci výběrových řízení podíleli. Nově stráví za mřížemi šest let. Pravomocné rozhodnutí padlo po sedmi letech od Rathova zadržení.
26. 6. 2019Aktualizováno26. 6. 2019, 18:27|
Je to majetkový trest smrti, stěžuje si Rath na návrh žalobkyně
Za „návrh na majetkový trest smrti“ označil bývalý hejtman středočeského kraje David Rath požadavek státní zástupkyně Kateřiny Weissové na zvýšení peněžité sankce pro něj a některé jeho spoluobžalované. Žalobkyně v přednesu odvolání proti prvoinstančnímu rozhodnutí v korupční kauze u pražského vrchního soudu uvedla, že by měl odvolací senát rozhodnout o zabavení veškerého Rathova majetku. Bývalý hejtman podle ní bral úplatky, i když netrpěl nedostatkem, nikdy se za to neomluvil a nesnažil se nahradit škodu.
11. 6. 2019|
Železnice v Česku naráží na své limity. Když se vlak nevejde na trať, musí vypomoci jiná
Na západě Prahy začínají fungovat tři nové železniční výhybny. Na první pohled nezajímavá zpráva je ve skutečnosti velmi důležitá pro další rozvoj příměstské dopravy. Ta nyní stále citelněji naráží na hranice svých možností. Lidé sice zejména při cestách do práce stále častěji volí vlak jako alternativu k ucpaným silnicím, jenomže příslověčně ucpané jsou i koleje. Zvláště tam, kam vedou pouze jednokolejné tratě, jsou nové výhybny zásadní.
2. 2. 2019|