Nejvyšší soud odmítl dovolání v první větvi Rathovy kauzy

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce, bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha a dalších aktérů případu korupce při zadávání zakázek na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici u Prahy. Informoval o tom advokát někdejšího politika Roman Jelínek.

Rath dostal v první větvi své korupční kauzy sedmiletý trest kvůli manipulacím s tendrem na opravu Buštěhradu. Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová i její manžel Petr byli odsouzeni kvůli korupci při zadávání zakázek Středočeského kraje k o rok nižším trestům. Trojici udělil odvolací soud i vysoké peněžité tresty. Tresty vězení v případu dostali další tři lidé, dva odešli od soudu s podmínkami, tři osvobodil.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v kauze dovolal kvůli neuznání odposlechů. Odvolací pražský vrchní soud totiž jako důkaz nepřijal policejní záznamy hovorů mezi obviněnými, které byly jedním z klíčových důkazů. Ratha tak zprostil čtyř z pěti bodů obžaloby a o rok a půl mu snížil trest. Dovolání podal i bývalý hejtman a další. „NS ve věci rozhodl tak, že dovolání nejvyššího státního zástupce a všech obviněných odmítl,“ uvedl Jelínek.

První pravomocný verdikt v případu manipulací se zakázkami Středočeského kraje padl v červnu 2019, sedm let od Rathova zadržení policií. Bývalého politika zatkli kriminalisté v květnu 2012, našli u něho krabici se sedmi miliony korun.

V druhé větvi procesu Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně prodloužil trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se ještě bude zabývat odvolací vrchní soud. Někdejší vlivný politik ČSSD Rath je ve vězení.