Kauza Rath: Nejvyšší státní zástupce se dovolal proti neuznání odposlechů

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se kvůli neuznání odposlechů v kauze Davida Ratha dovolal k Nejvyššímu soudu. České televizi to potvrdila Lenka Jirgalová z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). Zeman nesouhlasí s několika závěry Vrchního soudu v Praze, který letos v červnu poslal bývalého středočeského hejtmana a několik dalších lidí do vězení. Krajský soud v Praze pak vrátil Rathovi, který si za korupci odpykává sedmiletý trest vězení, vlastnické podíly v nemovitostech a část peněz zabavených při domovní prohlídce.

Vrchní soud jako důkaz neuznal policejní odposlechy, které byly jedním z klíčových důkazů. Ratha tak zprostil čtyř z pěti bodů obžaloby a o rok a půl mu snížil trest. S tím nesouhlasilo pražské vrchní státní zastupitelství, které Pavlu Zemanovi navrhlo, aby se na Nejvyšší soud obrátil.

„Mohu sdělit, že v uvedené trestní věci bylo nejvyšším státním zástupcem podáno dne 24. 10. 2019 dovolání v neprospěch všech obviněných,“ sdělila České televizi Lenka Jirgalová ze sekretariátu NSZ.

„Flagrantně vadné rozhodnutí“

Dovolání se podle ní opírá o dva okruhy námitek. Nejvyšší státní zástupce nesouhlasí s vyloučením podstatné části důkazů, zejména odposlechů. Právě jejich neuznání totiž soud vedlo k tomu, že některé obviněné úplně a zbylé z velké části zprostil obžaloby.

„Nejvyšší státní zástupce se domnívá, že rozhodnutí Vrchního soudu je v tomto směru nejen nesprávné, ale zcela flagrantně vadné, takže zde je skutečně nezbytný zásah Nejvyššího soudu v neprospěch obviněných,“ doplnila Jirgalová. Dalším okruhem námitek je podle Jirgalové nesprávná právní kvalifikace jednání Davida Ratha v tom bodě, v jakém byl Vrchním soudem v Praze uznán vinným.

Vrchní soud letos v červnu pravomocně uznal vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. Rath od soudu odešel se sedmiletým trestem. Manželé Petr a Kateřina Kottovi s trestem pět a půl roku.

Pětileté tresty dostali od soudu podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala, a manažeři Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Podmíněné tresty uložil soud spolupracující obviněné Ivaně Salačové a stavaři Václavu Kovandovi.

Ratha i další ale vrchní soud zprostil obžaloby z manipulací s výběrovými řízeními na vybavení středočeských nemocnic. Zproštění se týká i zbylých obžalovaných, manažerů zdravotnických firem Jindřicha Řeháka, Martina Jireše a Jana Hájka.

Odposlechy jako důkaz vrchní soud neuznal poprvé už v roce 2016. Nejvyšší soud ale o rok později konstatoval, že odposlechy jsou jako důkazy použitelné, a že vrchní soud porušil zákon ve prospěch obžalovaných. 

Rath získal zpět podíly v nemovitostech i část peněz zabavených při domovní prohlídce

Krajský soud v Praze vrátil Rathovi vlastnické podíly v nemovitostech a část peněz zabavených při domovní prohlídce. Uvolnil také peníze, které Rathova manželka převedla na účet obhájce Adama Černého, uvedl server iRozhlas.cz. Rozsudek není pravomocný. V úschově soudu stále zůstává v přepočtu dohromady zhruba 9,5 milionu korun.

Rath získal zpět podíly v několika budovách a parcelách v Hostivici u Prahy. Na peníze zabavené při prohlídce neuplatnil právo nikdo další. Jde o eura, dolary, libry, švýcarské franky, izraelské šekely a 300 korun. Dohromady jde v přepočtu zhruba o 175 tisíc korun.

Naopak o peníze, které zůstávají v soudní úschově, v červenci požádal správce pozůstalosti po otci Davida Ratha Jan Vondráček. Bývalý hejtman při prohlídce uvedl, že milion patří jemu a jeho manželce, zbytek jeho zesnulým rodičům.

„Soud nemá žádné vodítko, které by mu umožňovalo klasifikovat přesnou částku, kterou je namístě vrátit odsouzenému a kterou je namístě vydat správci pozůstalosti po prof. MUDr. Ratmíru Rathovi,“ píše se podle serveru v usnesení soudu. O penězích se tak rozhodne v dědickém řízení. Rath se o pozůstalost už několik let pře se svým bratrem Michalem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba 400 tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 8 mminutami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 2 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 3 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 3 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 4 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 12 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 14 hhodinami
Načítání...