Ústavní soud zamítl Rathovu stížnost. Zastupitelstvo Hostivic bude bez něj

Někdejší vlivný politik David Rath zastupitelem středočeského města Hostivice nebude. Ústavní soud zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který označil zvolení Ratha za neplatné. Volební straně Zdravá Hostivice totiž odpočetl hlasy pro kandidáty, kteří ve městě neměli trvalý pobyt. Se stížnostmi neuspěla ani Zdravá Hostivice, ani Eva Rathová jako volička.

Ústavní stížnost podali Rath jako kandidát, Zdravá Hostivice jako volební strana a Rathová jako volička. Krajský soud podle nich při přepočtech chyboval a překročil své kompetence. Poukazovali také na to, že různé soudy zacházejí s propadlými hlasy odlišnými způsoby, a že kdyby rozhodoval jiný soud, mandát by Rathovi zůstal.

Podle ústavních soudců ale krajský soud postupoval správně, když k hlasům pro kandidáty bez trvalého pobytu nepřihlížel. „Doporučujeme zákonodárci, aby se této otázce více věnoval, aby to bylo jednoznačné, aby už nikdo nespoléhal na tu druhou linii, že si tam přihlásí kandidáty, kteří nejsou volitelní a bude se domáhat toho, aby hlasy pro ně odevzdané mu byly započítany. To by bylo v rozporu s rovností volebního práva,“ vysvětlil soudce zpravodaj Jan Filip.

Pro Ratha podle jeho slov není podstatné, jestli zastupitelem obce bude, nebo ne, šlo mu prý o princip. „Mně hlavně vadilo, že je tady dvojí rozhodovací praxe. Není tak důležité, jestli to Ústavní soud zamítl, nebo potvrdil, ale jak to odůvodnil. To znamená, jak sjednotil rozhodovací praxi v rámci České republiky,“ nechal se slyšet Rath.

„Počítáme s tím, že tím, že jsme takto rozhodli, už tyto pokusy dopsat si na kandidátní listinu toho, o kterém se nedá předpokládat, že se přihlásí k trvalému pobytu, přestanou,“ dodal Filip.

Podmínka trvalého bydliště

Rathův advokát Oldřich Nejdl poukázal na to, české zákony dávají možnost registrovat pro komunální volby i kandidáty, kteří nemají v dané obci trvalé bydliště, ale slíbí, že před hlasováním si ho zařídí. Někteří kandidáti Zdravé Hostivice ale závazek nedodrželi.

Volby v Hostivici u Prahy vyhrálo sdružení HOme – Hostivice město se šesti mandáty před kandidátkou Středočeši2012.cz. Zdravá Hostivice původně skončila na sedmém místě se ziskem 5,21 procenta hlasů a měla nárok na jeden mandát pro lídra Ratha, který je pravomocně odsouzený v korupční kauze kolem zakázek Středočeského kraje.

Po přepočtu vyvolaném stížností, že část kandidátů uskupení Zdravá Hostivice si do voleb nezařídila ve městě trvalý pobyt, klesl počet uznaných hlasů pro uskupení z 2500 asi na 1500, zůstala pak bez zastupitelského křesla. Mandát místo Ratha získal Petr Lovíšek (Středočeši2012.cz). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš už nečelí sporu o omluvu firmě Bison & Rose, uzavřel mimosoudní dohodu

Premiér Andrej Babiš (ANO) už nečelí soudnímu sporu kvůli zásahu do dobré pověsti PR agentury Bison & Rose. Mluvčí středočeského krajského soudu v úterý na dotaz ČTK sdělila, že firma vzala žalobu zpět. Partner komunikační agentury Vladimír Bystrov na žádost o reakci uvedl, že agentura iniciovala uzavření mimosoudní dohody, protože soudní řízení trvalo už jedenáct let a jádro tehdejšího sporu už nikoho nezajímá. Pře tak skončila smírem. Další žalobu na Babiše, kterou kvůli ochraně dobré pověsti podala internetová firma Seznam.cz, projedná Krajský soud v Praze 24. září.
před 3 mminutami

Autobus s turisty na Českokrumlovsku uvázl pod viaduktem, čtyři lidé jsou zranění

Pod železničním viaduktem v obci Rybník u Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku v úterý dopoledne uvázl autobus se zahraničními turisty. Čtyři lidé byli lehce zraněni, záchranáři je ošetřili na místě. V autobusu, který při nehodě přišel o část střechy, bylo včetně řidiče dvacet čtyři lidí. Šlo o zájezd z Lince do Českého Krumlova.
11:29Aktualizovánopřed 12 mminutami

Návrat do roku 2008, popisuje Vašek změnu financování ČT a ČRo

Zestátnění poplatků za veřejnoprávní média je legitimní politický cíl, důležité ale je, jakým způsobem k tomu dojde, upozorňuje redaktor České televize Petr Vašek. Škrty v rozpočtech jsou pro ČT návratem do roku 2008, pro Český rozhlas dokonce o dvacet let nazpět, dodal ve Studiu 6.
před 44 mminutami

Tanky cvičí přesun po dálnici. Doprovází je vyprošťovací vozidlo

Na dálnici D35 nedaleko Olomouce vyjelo v úterý šest tanků Leopard 2A4. Armáda České republiky cvičí organizaci a bezpečnost přesunů vojenských strojů právě po dálnicích a silnicích vyšší třídy. Tanky, každý o váze 55 tun, doprovází speciální vyprošťovací vozidlo. Jedná se o první takové cvičení v Česku.
před 1 hhodinou

VideoHosté Událostí, komentářů diskutovali o půl roce Babišovy vlády

Vláda Andreje Babiše (ANO) má za sebou půl roku a hosté Událostí, komentářů probrali například navrhované změny včetně financování veřejnoprávních médií nebo novely o střetu zájmů politiků. Věnovali se i státnímu rozpočtu na příští rok nebo bezpečnostní politice. „Náklady pro veřejnoprávní média budou ve státním rozpočtu zajištěny. (…) Jsem přesvědčena, že to bude funkční, není potřeba se znepokojovat. Stávkové pohotovosti rozumím, ale musí začít konstruktivní debata,“ řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Taťána Malá. „Změna financování veřejnoprávních médií je nesmysl a zbytečnost. Jediné, o co vládě jde, je tato média vyhladovět. Navrací tím výši financování do roku 2008, což je nehorázné,“ oponovala místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová. Pozvání také přijali místopředseda SPD Radim Fiala, ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé), předseda Pirátů Zdeněk Hřib a místopředseda ODS Karel Haas. Diskuzi moderoval Lukáš Dolanský.
před 3 hhodinami

Zprošťující rozsudek z Feriho kauzy přezkoumá odvolací soud, píše iRozhlas

Státní zástupkyně Petra Gřivnová se odvolala proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 3, který v květnu zprostil bývalého poslance Dominika Feriho obžaloby z dalšího znásilnění tehdy sedmnáctileté dívky. Věc tak přezkoumá odvolací senát. Serveru iRozhlas.cz to řekl soudce Marek Bodlák, který zprošťující verdikt vynesl.
před 3 hhodinami

VideoVláda chce zavést plošný zákaz mobilů ve školách

Návrh plošného zákazu mobilních telefonů ve školách má k projednání do Poslanecké sněmovny vstoupit z poslanecké iniciativy. V pondělí o tom premiér Andrej Babiš (ANO) jednal s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Používání mobilních telefonů během výuky nyní může regulovat školní řád jednotlivých škol. Plošně používání mobilů zatím žádná norma neupravuje. „Třicet osm procent to nemá regulované o přestávkách, takže my si myslíme, že to škodí žákům a bavíme se o základní škole, protože škodí to jejich psychickému zdraví,“ řekl Babiš. Ministr školství pak tvrdí, že aktivní pohyb a nepoužívání mobilů ani během přestávek – podle dat z května – má na děti pozitivní vliv. Omezení by mohlo vstoupit podle odhadů v platnost od září 2027.
před 5 hhodinami

Etická komise FAČR vyloučila Karvinou z první ligy kvůli ovlivňování zápasů

Etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) vyloučila klub MFK Karviná kvůli ovlivnění tří utkání z první fotbalové ligy. Klub navíc dostal pokutu deset milionů korun. Primátor Karviné a představitel MFK Jan Wolf dostal kvůli ovlivnění tří zápasů třímilionovou pokutu a nesmí působit dvanáct let ve fotbale. Etická komise o tom informovala v prohlášení na webu s tím, že rozhodnutí ještě není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...