Soud začal řešit druhou korupční větev: Rath si stěžoval na hlemýždí tempo, Kottovi korupci popřeli

Za přítomnosti většiny obžalovaných v úterý u Krajského soudu v Praze začalo jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Obžaloba viní celkem devět lidí a osm firem z uplácení a manipulací při zadávání veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic. Rath před začátkem líčení zopakoval, že žádné úplatky nebral.

Podle něj ani v odposleších o podplácení nejsou důkazy. Bývalý hejtman také znovu upozornil na to, že se případ dostává k soudu až sedm let po pořízení odposlechů. „Za to by se měl někdo zodpovídat,“ prohlásil. K soudu si Rath přinesl transparent s obrázkem hlemýždě a nápisem prokurátor.  

Státní zástupce zdůvodňuje pozdější podání obžaloby tím, že v mezidobí začal fungovat zákon o trestní odpovědnosti firem. Ty teď stojí před soudem třeba kvůli rekonstrukci zámku Buštěhrad. „Čtyři zbývající skutky jsou potom skutky nové, které v té původní věci žalovány nebyly,“ dodal státní zástupce Jiří Pražák.

„Státní zastupitelství mate veřejnost a z jedné věci dělá dvě – na podkladě stejných důkazů. Tady nejsou vůbec žádné jiné důkazy než odposlechy z roku 2011 a 2012,“ pronesl také Rath.

K soudu dorazila ústřední trojice celé kauzy – vedle Ratha i bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová se svým manželem Petrem Kottem.

Státní zástupce Jiří Pražák přes hodinu četl obžalobu. V případu viní devět lidí a osm firem z uplácení a manipulací při zadávání veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic.

Také manželé Kottovi před soudem odmítli obžalobu, která je viní z korupce. Zmíněná trojice si podle něj domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Video Události ČT: Soud začal řešit druhou korupční větev Rathovy kauzy
video

Události ČT: Soud začal řešit druhou korupční větev Rathovy kauzy

„S obžalobou, tak jak byla podána, nesouhlasím. Skutky, které zde uvádí, se pokud vím nestaly,“ uvedl obžalovaný Petr Kott, bývalý koordinátor středočeských nemocnic. Podobně reagovala před trestním senátem i jeho žena, někdejší ředitelka kladenské nemocnice. Dále odmítli vypovídat. Uvedli jen, že později se možná vyjádří ke konkrétním událostem.

Stejně jako Kottovi opustil soud hned po své výpovědi i Martin Houdek. Bývalý šéf středočeské záchranky, který podle obžaloby dostal úplatek 740 tisíc v souvislosti s nákupem sanitek. 

K soudu přišli také další obžalovaní: generální ředitel společnosti Metrostav Pavel Pilát a jeho podřízený Jiří Anděl. Omluvili se manažer zdravotnické firmy Puro-Klima Martin Jireš, šéf firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a podnikatelka Lucie Novanská.

Vedle manželů Kottových a Ratha měl dostat úplatek ještě Houdek, který podle státního zástupce Jiřího Pražáka dostal 740 tisíc korun od vítěze tendru na dodání 48 sanitních vozů. Obžalobě z podplácení pak čelí Pilát, Jireš a Drážďanský. Anděl pak podle žalobce upravoval zadání veřejných zakázek a Novanská, která spolupracovala s Kottovou, machinace s tendry umožňovala.

Soud v úterý stačil vyslechnout Houdka, Jireše a částečně Anděla. I oni vinu odmítají. Bývalý šéf záchranné služby řekl, že nakoupil sanitky za nejnižší cenu v porovnání s ostatními kraji či dřívějšími zakázkami Středočeského kraje. Peníze, které obžaloba označila za úplatek, byly podle Houdka splátkou půjčky Kottovi. I v odposleších mluvil s Kottem právě o půjčce.

Muž, který měl uplácet, před soudem řekl že obžalobu nechápe

„Úplně odmítám to, že podle obžaloby mluvíme v kódované řeči,“ prohlásil. Jireš, který podle žalobce kvůli sanitkám Kottovy, Ratha a potažmo Houdka podplácel, dorazil až na odpolední část jednání. U soudu tvrdil, že obžalobu vůbec nechápe. Firma Puro-Klima vyrábí podle něho defibrilátory a se zakázkami na sanitní vozy neměla nic společného. „Nechápu, jaký prospěch jsem měl získat,“ uvedl. Peníze nikomu nedal, ani je neměl, uvedl. Anděl zase popřel, že by manipuloval se zadávacími řízeními na rekonstrukce nemocnic ve prospěch Metrostavu.

Generální ředitel Metrostavu by měl podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové vypovídat ve středu. Po něm by se měl ke slovu dostat i Rath.

Obžaloba se oproti první části Rathovy korupční kauzy týká tentokrát i společností. Před soudem stojí firmy Aveza, ML Compet, Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. Ty se podle státního zástupce dopustily navíc trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky nebo poškození finančních zájmů Evropské unie. V případě společností se soud vrátí i k zakázkám už projednávaným při první části kauzy. Obžaloba se týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice.

U soudu je i zástupce Středočeského kraje Petr Kohout. Kraj se k jednání připojil s náhradou škody. Podle současného vedení vznikla hejtmanství v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia škoda tři miliony korun.

K samostatnému projednání vyloučila soudkyně Iva Říhová případ společnosti ML Compet, kterou vedla Novanská a která pro zadavatele pořádala některé tendry.   

Rath byl v první části korupční kauzy středočeským krajským soudem nepravomocně odsouzen na 8,5 roku vězení.