Protikorupční policie dokončila vyšetřování korupce a manipulace s veřejnými zakázkami a evropskými penězi ve Středočeském kraji. Navrhla obžalovat devět lidí a osm právnických osob. Případ je druhou kauzou, která souvisí s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Sledovaná větev byla původně součástí případu, který prozatím skončil pro Ratha nepravomocným rozsudkem 8,5 roku vězení. Kvůli průtahům se ale linie firem už dříve z kauzy vydělila.
Rath znovu k soudu? Policie navrhla obžalobu
Státní zástupce se dočkal spisu v případu Rath II, který se týká zmanipulovaných veřejných zakázek Středočeského kraje a středočeské Oblastní nemocnice. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej oznámil, že vyšetřovatelé spis v minulém týdnu předali. „Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality navrhli státnímu zástupci obžalovat devět fyzických osob a osm právnických osob,“ upřesnil mluvčí výsledek.
Podle dosavadních informací byl v případu znovu obviněn i bývalý středočeský hejtman David Rath, mezi stíhanými právnickými osobami figuruje i významná stavební společnost Metrostav. Ta ale spojitost s Rathovou kauzou odmítá. Stejně se k obvinění postavil i bývalý hejtman. Policie tvrdí, že věděl o manipulaci se zakázkami a dělil se o úplatky. Rath to odmítá, tvrdí, že tendry byly pod vícenásobnou kontrolou a nebylo možné je ovlivňovat.
Policisté původně sedmnáct fyzických a právnických osob obviněných ve větvi se stavebními zakázkami stíhala v rámci hlavní Rathovy kauzy. Kvůli průtahům ale nakonec vznikly dva oddělené případy. V tom, který policie teprve předala žalobci, figurovaly podle Ibeheje úplatky v celkové výši 66,42 milionu korun, ze kterých obvinění převzali 3,36 milionu.
Dozorující státní zástupce Jiří Pražák již dříve uvedl, že se k dalšímu rozhodnutí dostane nejdříve dva měsíce poté, co mu policisté spis předají. Spis je totiž velmi rozsáhlý a případ složitý – Jaroslav Ibehej uvedl, že materiál obsahuje více než 20 tisíc listů. Roli hrají také případné návrhy a žádosti obviněných.
Pokud se kauza dostane k soudu, mohou obviněné firmy čekat pokuty v řádu až miliard korun, zákaz činnosti až na dvacet let nebo zákaz účasti ve veřejných soutěžích. V krajním případě může soud firmu i zrušit.