Obvinění z daňové trestné činnosti si po úterní razii Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji zatím vyslechli čtyři podnikatelé z Mostecka a Teplicka. Detektivové v úterý zadrželi osm lidí, zbývající čtyři by měli být v průběhu středečního odpoledne propuštěni na svobodu. Pro ČT to uvedla náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Škoda je zhruba 34 milionů korun.
Obvinění po razii NCOZ si zatím vyslechli čtyři lidé. Způsobili škodu 34 milionů
„Zadrženo bylo celkem osm osob, přičemž čtyřem z nich bylo sděleno obvinění pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Čtyři zbývající byli, respektive budou, v průběhu středečního odpoledne ze zadržení propuštěni,“ uvedla Doušová pro ČT.
„Ve věci jde o fiktivní zdanitelná plnění především v oblasti poskytování služeb soukromých bezpečnostních agentur,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. V případě prokázání viny před soudem hrozí podnikatelům pět až deset let vězení, dodal.
Doušová ve středu dopoledne také upřesnila, že velitel městské policie Litvínov a bývalý náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika nebyl mezi zadrženými a není ani obviněný.
NCOZ v úterý zasahovala na desítkách míst ve třech krajích. Dělala domovní prohlídky a prohledávala například i Klikovu kancelář. Klika potvrdil, že s policií spolupracoval dobrovolně a uvedl také, že detektivům předal veškeré dokumenty, které si od něj vyžádali. „Mluvili jsme s ním, je normálně v práci a o kauze prý nemá bližší informace,“ uvedl reportér ČT Ivo Brániš.
Podle Brániše působí všichni obvinění v Ústeckém kraji. „Nikdo z nich nemá být politicky aktivní,“ dodal s tím, že aktuálně probíhají výslechy a vyhodnocování získaných důkazů.
Podle serveru Novinky.cz se obvinění podíleli na manipulování zakázek na ochranu objektů včetně některých státních. Jedním z objektů mělo být i záchytné zařízení pro cizince v Balkové na severním Plzeňsku, kde detektivové také zasahovali.