Policie dokončila vyšetřování druhé větve kauzy kolem Davida Ratha. Ta první se u soudu vleče roky

Kriminalisté dokončili vleklé vyšetřování další části kauzy kolem někdejšího hejtmana Davida Ratha. V případu, kde jsou obviněné i stavební firmy především kvůli nemocničním zakázkám, museli detektivové doplnit dokazování. A teď se obvinění budou seznamovat se spisem. Naopak pozastavená je stále první část kauzy, která už je u soudů více než čtyři roky. Aktuálně se totiž rozhoduje o Rathových námitkách podjatosti soudce Roberta Pacovského a jeho senátu. Předtím se zase vedla soudní bitva o povolování odposlechů.

Video Události
video

K soudu by mohla zamířít druhá větev kauzy kolem Davida Ratha

Druhá část kauzy kolem Davida Ratha se týká údajné manipulace se zakázkami ve středočeských nemocnicích. Podle policie si obvinění řekli o úplatky dohromady za 66,5 milionu korun. I když předány byly podle detektivů jen asi tři miliony korun. V této části kauzy stíhají detektivové devět lidí a osm firem včetně stavební společnosti Metrostav.

Podle detektivů oslovila tehdejší šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (dnes Kottová) manažery Metrostavu. Za deset procent z ceny měla zařídit, že firma soutěž vyhraje. Zdůrazňovala přitom, že vše musí být v maximálním utajení. Metrostav se už dříve odmítl ke kauze vyjádřit kvůli probíhajícímu řízení.

„V druhé části bylo ukončeno vyšetřování a policejní orgán připravuje spis na seznámení. Předpokládám, že na konci tohoto roku či na začátku příštího se obvinění budou seznamovat s doplněným spisovým materiálem,“ řekla ČT šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová.

Případ už byl u soudu, ale ten začátkem tohoto roku kauzu vrátil vyšetřovatelům k došetření. Jednak s odvoláním na tehdy platné rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z první větve kauzy, které označilo odposlechy za nezákonné a jako takové že je nelze v případu použít jako důkaz.

A navíc se po podání obžaloby změnil zákon ve vztahu ke stíhání právnických osob, který nově umožnil, že se firmy mohou vyvinit, pokud udělají vše pro to, aby protiprávnímu jednání svých zaměstnanců předešly. I na to měli policisté podle tehdejšího vyjádření soudu reagovat. „Právní úprava se změnila a bylo nutné na ni reagovat a dát obviněným osobám prostor, aby se mohli dostatečně hájit podle nového zákona,“ uvedla Bradáčová. 

První větev stála kvůli odposlechům, teď soud řeší námitku podjatosti 

Protahuje se však dál první část korupční kauzy, kde vedle Ratha figurují manželé Kottovi. Zatímco policejní vyšetřování skončilo po devíti měsících, u soudů už je případ přes čtyři roky a nyní bude následovat opět rozsudek prvoinstančního soudu. 

Celý případ se totiž zadrhnul právě kvůli rozhodnutí odvolacího soudu o nezákonnosti odposlechů, které jsou však klíčovým důkazem. Kauze tak řešil Nejvyšší soud, který pak odposlechy vrátil do hry. 

Jenže jakmile znovu začalo jednání Krajského soudu v Praze v čele se soudcem Robertem Pacovským letos v říjnu, David Rath označil soudce za podjatého. Už víc než měsíc tak tato část kauzy stojí. Pacovský totiž jakoukoliv podjatost svého senátu odmítl. A Rathův obhájce se proto se stížností obrátil před pár dny na vrchní soud, který bude muset rozhodnout, jestli Pacovský může kauzu dále projednávat. Teď se čeká právě na verdikt vrchního soudu.