Kauza Rath: Odposlechy platí. Nejvyšší soud v rozsudku kritizoval vrchní soud

Podle Nejvyššího soudu došlo v kauze Davida Ratha k porušení práv ve prospěch obžalovaných. Soud tak vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Tomu se nelíbil verdikt pražského vrchního soudu, podle kterého byly v kauze nezákonně použity odposlechy, a proto Rathovi i dalším obžalovaným zrušil trest. Rozhodnutí vrchního soudu je ovšem i nadále platné, protože ho NS zrušit nemohl. Z výroku Nejvyššího soudu ale vyplývá, že bude možné použít odposlechy jako důkazy u krajského soudu.

Video Události
video

Reportáž: Nejvyšší soud vrátil do hry Rathovy odposlechy

Vrchní soud konkrétně kritizoval to, že státní zástupci odposlechy nedostatečně odůvodnili. Soudy, které pak sledování podezřelých povolily, podle něj zase chybovaly v tom, že žádosti náležitě nepřezkoumaly a pouze převzaly argumenty žalobců. Proto vrchní soud rozsudek krajského soudu zrušil a věc vrátil na začátek.

Ministr spravedlnosti však s těmito argumenty nesouhlasil, podle něj došlo k porušení zákona ve prospěch Ratha i dalších obžalovaných.

S názorem Pelikána se teď ztotožnil také Nejvyšší soud. Vrchní soud prý při kritice odůvodnění vytrhával některé pasáže z kontextu. První příkaz k odposlechu z roku 2011 je podle NS zákonný a dostatečně odůvodněný, proto ho lze použít u soudu. 

„Nejvyšší soud konstatuje, že daný příkaz byl vydán v mezích zákona a jeho odůvodnění je dostatečné,“ zaznělo v soudní síni. Podobně se soud vyjádřil také k dalším příkazům i ke sledování kanceláří. Nejvyšší soud také konstatoval, že při rozkrývání tohoto typu trestné činnosti, ze které jsou obžalováni Rath a spol., jen těžko připadá v úvahu něco jiného než odposlechy.

Video Studio ČT24
video

Ministr spravedlnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu přivítal

Pelikán má z rozsudku radost, Rath mluví o politické objednávce 

Robert Pelikán rozhodnutí Nejvyššího soudu uvítal, podle svých slov má z rozsudku velkou radost. „Velice mi na tom záleželo, proto jsem sáhl k tomu neobvyklému kroku, že jsem v živé věci dával stížnost pro porušení zákona. Měl jsem velké obavy, kdyby to nedopadlo. Jsem moc rád, že to tak dobře dopadlo,“ komentoval verdikt ve vietnamské Hanoji, kde je společně s prezidentem Milošem Zemanem.

Pelikán doplnil, že rozhodnutí soudu považuje za klíčové nejen pro kauzu kolem Ratha, ale i pro možnost účinně stíhat závažnou hospodářskou a korupční kriminalitu. Spokojený je rovněž prezident Zeman, který v minulosti kritizoval soudce pražského vrchního soudu Pavla Zelenku, jehož senát zrušil rozsudek nad Rathem. 

Robert Pelikán

Robert Pelikán (ANO)

ministr spravedlnosti

„Rozhodnutí vrchního soudu bylo nejen katastrofální pro samotný případ pana Ratha, ale bylo velmi nebezpečné obecně - jako precedens.“ 

Robert Pelikán (ANO)

ministr spravedlnosti

Za vítězství zdravého rozumu rozhodnutí soudu označila Unie státních zástupců. „Nejvyšší soud potvrdil názor státního zastupitelství i ministra spravedlnosti, že odposlechy v kauze Davida Ratha jsou použitelné. Je to výborná zpráva pro spravedlnost v České republice,“ napsali žalobci v prohlášení. 

Obdobně mluví i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová: „Víra ve spravedlnost má v obdobných kauzách znovu šanci.“

Video Studio ČT24
video

Nejvyšší soud: Odposlechy v kauze Rath platí

Naopak podle Davida Ratha podlehl Nejvyšší soud nátlaku ministra spravedlnosti a prezidenta, a podvolil se tak politické objednávce. Rath, jenž čelí obžalobě z korupce, prý podobný verdikt očekával. „Je to jemnější forma 50. let,“ prohlásil Rath s poukazem na tehdejší politické procesy.

Je smířen s tím, že půjde do vězení. „Ta síla a profesionalita proti mně je obrovská a ta zakázka byla jasná,“ řekl novinářům Rath. Zvažuje prý ještě další možnosti obrany u Ústavního soudu či mezinárodních tribunálů. „Možná se najdou nějaké mezinárodní soudy, které prostě před tím tlakem nebudou tak ustupovat jako české soudy,“ kritizoval bývalý hejtman. 

x

David Rath

bývalý středočeský hejtman

„Při tak brutálním nátlaku politiků, který předvádí prezident, ministr nespravedlnosti a pan Babiš, tak si myslím, že nemám šanci na spravedlivý proces v České republice.“ 

David Rath

bývalý středočeský hejtman

Nejvyšší soud nemohl předchozí verdikt přímo zrušit 

Ani odborníci si však nebyli jisti, jaký bude mít názor Nejvyššího soudu vliv na pokračování Rathovy kauzy. Pokud NS v minulosti konstatoval porušení zákona ve prospěch obžalovaných, bralo se to jako akademický výrok, který má dopady jen na budoucí kauzy. Jenomže Rathův případ je specifický v tom, že jde o dosud živý případ, ve kterém bude znovu rozhodovat krajský soud. Zrušit přímo verdikt vrchního soudu nebylo v tomto typu řízení možné.

Podle Nejvyššího soudu jsou odposlechy v korupční kauze kolem Davida Ratha použitelné jako důkazy. Obžaloba tak nepřijde o možnost uplatnit odposlechy jako důkazy, což by značně zkomplikovalo její pozici. Zároveň je ale na krajském soudu, jak důkazy posoudí: „Nijak jsme nerozhodovali o vině,“ komentoval středeční verdikt soudce Vladimír Veselý.

Krajský soud bude názorem Nejvyššího soudu vázán v otázce odposlechů.  „Jsme toho názoru, že soud prvního stupně by měl respektovat náš názor o použitelnosti těchto důkazů,“ prohlásil soudce Veselý.

„Jediným po více formálním nedostatkem rozhodnutí v podobě příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu bylo řekněme explicitní neodůvodnění délky trvání doby, po kterou má být odposlech prováděn,“ dodal v rozhovoru pro ČT. Z odůvodnění, případně ze spisového materiálu, prý ale šlo dovodit odůvodněnost doby, na kterou byl příkaz vydán.

Video Studio ČT24
video

Mimořádné vysílání ČT24 k rozhodnutí Nejvyššího soudu

„Teď se musí celý spis vrátit ke krajskému soudu v Praze, který by měl pravděpodobně počátkem podzimu nařídit nové veřejné jednání. Následně se dá předpokládat, že se jedna ze stran sporu proti verdiktu odvolá a věc bude řešit odvolací vrchní soud v Praze. Takže celá kauza může trvat ještě minimálně jeden rok,“ upřesňuje redaktor ČT Jiří Hynek, který se kauzou zabývá dlouhodobě.

„Předseda senátu doktor Pacovský stojí před problémem,“ doplnil v Událostech, komentářích advokát Jaroslav Ortman. „Na jedné straně je zde ustanovení trestního řádu, které říká, že právním názorem odvolacího soudu je soud prvého stupně vázán – to znamená, že je to nezákonné. A pak je tady vztyčený prst, že pro rozhodování soudů platí Názor Nejvyššího soudu. Myslím, že se (Pacovský) přikloní k názoru Nejvyššího soudu.“

Očekává, že ani druhým vynesením rozsudku Rathův případ neskončí a že se někdejší středočeský hejtman bude chtít dostat se svým případem až před Ústavní soud. Totéž se domnívá i bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, podle které bude chtít hnát svůj proces až do Štrasburku.

Rath i další si stěžovali, že odposlechy schvalovali „nesprávní“ soudci 

Celá kauza vypukla v roce 2012, když byl Rath před domem ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) přistižen s taškou, ve které bylo sedm milionů korun. Soud ho pak na základě odposlechů i dalších důkazů poslal na osm a půl roku do vězení.

Verdikt z července 2015 ale loni zrušil pražský vrchní soud a zpochybnil zákonnost pořízení odposlechů, o které se při dokazování Rathova korupčnictví opírala obžaloba. Vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil celý případ na začátek ke krajskému soudu. Obžalovaní si stěžovali, že o odposleších rozhodovali soudci místně nepříslušného soudu, a to navíc v rozporu s rozvrhem práce.

Rozsudek vrchního soudu provázela neobvyklá kritika žalobců 

Rozsudek pražského vrchního soudu ovšem nekritizoval jen ministr Pelikán. Ostré prohlášení vydalo i Vrchní státní zastupitelství v Praze: „důvody, které vedly (…) ke zrušení rozhodnutí, jsou s ohledem na dosavadní rozhodovací praxi soustavy obecních soudů i soudu ústavního jen stěží odborně akceptovatelné“.

Žalobci se také domnívali, že poukazování na údajné formální nedostatky v příkazech k odposlechu a povolení ke sledování je „zcela neobvyklé“.

„Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je z hlediska vypořádání se s procesními připomínkami překvapivé, proto se s tímto rozhodnutím nemůžu ztotožnit,“ komentoval verdikt Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prostřednictvím svého mluvčího. 

Video Události, komentáře
video

Válková: NS má sjednocovat judikaturu, jeho rozsudek je dobrá zpráva