Dva lidé jsou v kritickém stavu po výbuchu v Hamru na Jezeře. Dalších šest je zraněno

Osm lidí utrpělo v úterý zranění při nečekané chemické reakci zatím neznámých látek v provozovně likvidace nebezpečného odpadu v Hamru na Jezeře. Dva zranění jsou v kritickém stavu. Na pozorování do liberecké nemocnice muselo i deset záchranářů zasažených neznámou látkou. Všichni už ale byli propuštěni do domácí péče, oznámil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Osm zraněných po výbuchu v Hamru

Havárie se stala krátce před desátou dopolední v provozovně společnosti Purum, podle mluvčí hasičů Lucie Hložkové zřejmě při míchání nebezpečných látek v kombinaci s vodou. Hasiči evakuovali z areálu devět lidí.

„V okolí firmy se obyvatelům doporučuje nevětrat z důvodu nepříjemného zápachu. Žádnému ze zasahujících hasičů se během zásahu nic nestalo,“ doplnila Hložková. Podle starosty Hamru Milana Dvořáka unikla do ovzduší kyselina sírová, policie ani hasiči to však zatím nepotvrdili.

Na ARO do Liberce a do Prahy přepravili záchranáři dva zraněné v kritickém stavu. „U obou byla nutná resuscitace,“ uvedl mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Muž hospitalizovaný v Liberci má popáleniny. „Jeho stav je kritický,“ doplnil mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Další zasažený utrpěl podle Georgieva středně těžké zranění a pět lidí bylo zraněno lehce. „Rozvezli jsme je do okolních nemocnic,“ dodal. 

Vyšetřování havárie spojené zřejmě s výbuchem převzala policie. Podle její mluvčí Ivany Balákové se zatím do areálu policisté nedostali. „Prozatím jsme s využitím dronu zajistili obrazový materiál z místa události,“ uvedla Baláková.

/*json*/{"map":{"lat":50.688021011453294,"lng":14.853697572527949,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.68813656328945,"lng":14.853305970011775,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policie prostor kolem firmy střeží, neboť může být podle policejní mluvčí zdravotně rizikový. Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi. Mimo jiné mohl podle nich některý s pracovníků porušit bezpečnostní pravidla. Prověřují také možnost, že některá z cisteren přivezla do areálu jinou chemikálii, než bylo uvedeno v dokumentech.

Na místo havárie přijela i chemická laboratoř z Kamenice, aby odebrala vzorky. Výsledky zatím ale podle Hložkové nejsou. Hasiči jsou stále na místě a pokračují v odebírání vzorků. Na výsledky čekají i záchranáři, kterým neznámá chemikálie zasáhla dvě sanitky. Obě bude podle Georgieva nutné dekontaminovat. „Zdravotní péče v kraji ale ohrožena není, nasadili jsme záložní vozy,“ dodal mluvčí záchranné služby.