Bývalý pražský imám Shehadeh a další lidé byli obžalováni z podpory terorismu

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho bratra a švagrovou viněné z podpory terorismu. Případ poslalo pražskému městskému soudu. Informaci potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Trojice čelí obvinění z účasti na teroristické skupině, z podpory a propagace terorismu a z financování terorismu. Za tyto zločiny hrozí stíhaným až patnáctileté tresty vězení.

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Obžaloba na mého klienta již byla podána. Podle mých informací je obžalován ze stejných skutků, které byly již v obvinění,“ řekl advokát Samerova bratra Omara Shehadeha Adam Kopecký. Puci potvrdila, že soud obdržel i případ bývalého imáma a jeho švagrové Fatimy.

Shehadeh je od loňského listopadu ve vazbě. Byl dopaden v cizině, podle médií v Jordánsku. Další dva obžalovaní jsou stíháni jako uprchlí.

Dřívější obavy tajných služeb

O bývalého pražského imáma se začaly české tajné služby a policie zajímat už před lety kvůli obavám z radikalizace. 

Podezření vyvolala například výzva určená jeho souvěrcům, aby se neúčastnili akce proti terorismu spolu s křesťany. Z podpory terorismu byl obviněn před dvěma lety poté, co jeho bratr a švagrová vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci al-Káidy. Imám jim podle obvinění pomáhal.

Podle dřívějších informací serveru SeznamZprávy.cz z policejního spisu vyplývá, že Shehadeh řídil komunikaci mezi jednotlivými obviněnými i dalšími lidmi v Sýrii. Údajně se také podílel na cestě tří lidí do Sýrie, z nichž jeden byl později zabit v bojích.

Shehadeh podle vyšetřovatelů teroristy i financoval, peníze měl získat ze sbírek organizovaných mezi českými a slovenskými muslimy.