Od Humpolce po Jablunkov. Východní půli Česka hrozí v pondělí silné bouřky

Ve východní polovině České republiky se v pondělí večer mohou vyskytnout silné bouřky s přívalovými srážkami kolem pětatřiceti milimetrů, kroupami a nárazy větru až devadesát kilometrů v hodině. Vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nový Jičín před bouřkou
Zdroj: Počasí ČT Autor: Alena Vidomusová‎

Přes Česko bude podle meteorologů v pondělí a v noci na úterý dále k východu postupovat zvlněná studená fronta. „Zejména ve východní polovině území se v pondělí později odpoledne a večer ojediněle vyskytnou silné bouřky,“ uvedl ČHMÚ.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od pondělních 18:00 do úterních 2:00 pro regiony Kostelec nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji a pro celý Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

„V kombinaci s vydatnějším deštěm se suma srážek může v tomto období ojediněle pohybovat od dvaceti do šedesáti milimetrů,“ uvedli meteorologové. A upozorňují na ojedinělé rozvodnění menších toků a zatopení níže položených míst.

Pondělní výstraha ČHMÚ před silnými bouřkami
Zdroj: ČHMÚ
Autor: ČHMÚ

Dělicí čára studené fronty

Výstraha se týká jen východu, republika by totiž měla být v pondělí teplotně výrazně rozdělená; zatímco v západní polovině Čech mohou už v noci na pondělí klesnout teploty na patnáct stupňů, na zbytku území se budou pohybovat mezi sedmnácti a jednadvaceti – a tento rozdíl bude patrný i v prvním dni nového týdne.

Od západu totiž nad české území dorazí vlnící se studená fronta, takže zatímco v Čechách se denní maxima mohou pohybovat nad osmnácti stupni, na východě mohou ještě sáhnout až k dvaatřiceti. Přeruší je právě zmiňované bouřky, ještě v úterý ale bude toto územní rozdělení trvat. Nejvyšší teploty se mají pohybovat mezi dvaceti a čtyřiadvaceti stupni, na jihovýchodě ale mohou rtutě teploměrů ukázat i šestadvacítku.