Držíme se dohody, srpen 1968 dál odsuzujeme, řekl po schůzce se Zemanem ruský velvyslanec

Moskva se drží česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích a nadále odsuzuje jak okupaci Československa z roku 1968, tak následný pobyt sovětských vojsk. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to oznámil ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij. Zeman ambasadora přijal kvůli návrhu ruského zákona, který chce za válečné veterány uznat právě účastníky srpnové invaze.

Alexandr Zmejevskij
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Český prezident návrh zákona označil za drzou provokaci. Velvyslanci důrazně sdělil, že v případě přijetí zákona lze očekávat dlouhodobé výrazně negativní dopady na vzájemné vztahy, napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zmejevskij novinářům po zhruba třičtvrtěhodinové schůzce se Zemanem řekl, že s českým prezidentem probíral široký okruh témat. Blíže se věnoval pouze záležitosti s kontroverzním návrhem zákona.

Podle něj z ruské strany platí postoj obsažený v dohodě z roku 1993 a Moskva nehodlá na tomto stanovisku nic měnit. Připomněl, že k dohodě se přihlásil v roce 2006 i ruský prezident Vladimir Putin.

Ovčáček: Prezident to bere i jako věc osobní urážky

Podle smlouvy z roku 1993 mají obě strany vůli skoncovat s totalitní minulostí spojenou právě s okupací v srpnu 1968. Podle smlouvy podepsané tehdy prezidenty obou zemí byla okupace nepřípustným použitím síly proti Československu a následné setrvávání sovětských vojsk na československém území bylo neospravedlnitelné.

Čeští politici už v uplynulých dnech upozorňovali, že by ruský zákon o veteránech považovali za porušení smlouvy. Prezident Zeman, který se proti ruskému návrhu rovněž již dříve ohradil,  pak ve čtvrtek sdělil své výhrady i Zmejevskému.

„Prezident vyjádřil velmi pregnantně svůj názor. Jde nejenom o urážku České republiky, ale pan prezident to bere i jako věc osobní urážky, protože právě okupace v roce 1968 měla na jeho profesní a osobní život velmi negativní dopad,“ podotkl Ovčáček.

Kritika zazněla i ze Slovenska

Návrh zákona kritizovali i česká sněmovna a Senát, ministerstvo zahraničí a zástupci Slovenska. Čeští poslanci označili návrh některých ruských politiků za „odporný pokus legitimizovat okupaci“, který může poškodit vztahy mezi Českem a Ruskem. Horní komora vyzvala v usnesení nejvyšší české ústavní činitele ke společnému nesouhlasnému prohlášení.

Vojska států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Okupace si vyžádala životy desítek lidí. 

V odůvodnění návrhu projednávaného ruskými zákonodárci se podle českého ministerstva zahraničí píše, že sovětští vojáci potlačili v Československu státní převrat. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov návrh označil za individuální iniciativu jednoho poslance. A stejně jako podle velvyslance i podle ministra zahraničí Rusko svůj postoj k srpnové invazi nemění.