ČT připravila dva nové díly z cyklu Infiltrace: skryté kamery se zaměřily na nemocnice a šmejdy

Před patnácti lety natočila Česká televize první díl z cyklu Infiltrace. Po jeho odvysílání se zlepšily poměry v mnoha ústavech sociální péče, čehož si všimli i v zahraničí. V loňském roce, po odvysílání dílu Obchod se zdravím, zase přišlo ministerstvo zdravotnictví s novým zákonem o léčitelích. Veřejnoprávní ČT se ke skrytým kamerám vrací i letos v dílech věnovaných obchodu se svědomím a s důvěrou. Jak to vypadá s péčí v českých zdravotnických zařízeních? A jaké praktiky vytahují současní šmejdi? Pořád se prodávají pánvičky, hrnce a deky? Dva nové díly uvede v premiéře ČT1 v pondělí 3. června ve 21.20 a o týden později ve stejný čas.

Záběr z bezpečnostních kamer v cyklu Infiltrace
Zdroj: ČT24

Při loňské infiltraci v díle Obchod se zdravím vyšly od novinářů desítky článků a reportáží, které vedly k rozšíření povědomí o nefunkčních praktikách v alternativní medicíně. Kritizované centrum Aktip před necelými dvěma měsíci oznámilo konec své činnosti.

Spolu se stížnostmi na léčitele přichází stejnou měrou i stížnosti na péči v nemocnicích a ústavech dlouhodobé péče. Lidé jsou naštvaní na lékaře, na nedostatek jejich času, empatie a na omezenou nabídku.

Tvůrci zjistili, že základ problému není pouze v nedostatku etiky, ale i finančním podhodnocení. Mezi tím vším se ovšem ukrývá ještě něco horšího než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace: pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec.

„Nejhorším momentem bylo jednoznačně první setkání s rodinou poškozeného dítěte z Infiltrace: Obchod se svědomím. Tam jsme viděli čisté peklo,“ říká infiltrátorka Ivana Lokajová. „Chci věřit, že po zhlédnutí příběhu malého chlapce, kterému přímo v nemocnici zničili život, se nic podobného v žádné další nemocnici v Česku nebude moci opakovat. Odhalováním nepravostí chceme pomáhat obyčejným lidem, kteří jsou často bezmocní,“ dodává kreativní producentka pořadu Lenka Poláková. Díl Infiltrace: Obchod se svědomím uvede ČT1 v pondělí 3. června ve 21.20 hodin.

Šmejdi nezmizeli, jsou tu stále

V roce 2013 se rozšířil napříč společností termín šmejdi, který označuje agresivní prodejce nesmyslného a předraženého zboží. Po vlně medializace a nových zákonů a nařízení se zdálo, že v tomto odvětví, kde se obchoduje s důvěrou, už nikdo podnikat nebude.

Jak ale ukazuje nový díl pořadu Infiltrace, zkušení hráči jsou pořád na scéně aktivní. „Šmejdy jsme považovali za dávno vyřešený problém. Jenže stále víc lidí kolem nás, a vůbec ne důchodců, najednou padá do pasti jejich virtuální podoby, která je skrytá za každým druhým e-mailem a telefonátem,“ říká režisérka Šárka Maixnerová a dodává: „Navíc tu zůstaly oběti po jejich původní takzvané kastrolové podobě. Nikdy se nedobraly satisfakce. Není totiž jak. A o tom není nikde ani slovo.“

Ani toto natáčení nebylo pro Ivanu Lokajovou lehké: „Ze své role jsem musela vystoupit. Po třech dnech práce telefonistky nabízející šmejdí produkty jsem šla za režisérkou Šárkou Maixnerovou a řekla jí, že končím a už nikdy telefonovat nepůjdu!“ Epizodu Infiltrace: Obchod s důvěrou uvidí diváci ČT1 v pondělí 10. června ve 21.20 hodin.