Severovýchod Česka postihnou ve středu vydatné deště. Hrozí i povodně

Vydatné srážky v severovýchodní polovině Česka mohou během středy rychle rozvodnit menší toky. Podle meteorologů mohou dosáhnout prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity. V extrémních případech může ojediněle napršet až kolem sto milimetrů během čtyřiadvaceti hodin, varuje ČHMÚ. Srážky pak budou slábnout postupně od západu během noci na čtvrtek. Nejdéle – do čtvrtečního dopoledne – se budou vyskytovat v oblasti Beskyd.

Video Události
video

Události: Česko zasáhne vydatný déšť

„V severovýchodní polovině území během středy 22. května očekáváme místy vydatné srážky lokálně s úhrny 30 až 70 mm/24h, v extrémních případech na návětřích hor ojediněle kolem 100 mm/24h,“ uvedl ve své aktuální výstraze Český  hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Velmi vydatný déšť meteorologové předpovídají v Moravskoslezském kraji a v částech Olomouckého, Pardubického, Královéhradeckého a Libereckého kraje. Vydatný déšť pak ve středu zasáhne i část Vysočiny, Jihomoravského a Zlínského kraje.

Povodňová pohotovost, tedy možné vystoupání hladin až na druhý povodňový stupeň, platí od středeční osmé hodiny ranní do odvolání pro Moravskoslezský kraj a části Olomouckého a Pardubického kraje.

V pohotovosti bude i povodí horní Jizery v Libereckém kraji, Metuje, Stěnavy, Divoké Orlice či horního Labe v Královéhradeckém kraji. Bdělost očekávají meteorologové v povodí Bečvy, na horní Úpě, dolní Tiché Orlici, Loučné, Chrudimce či Doubravě.

Nebezpečí pádů stromů či podemletí komunikací

Při silném dešti je podle meteorologů třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Lidé by neměli vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst, v podmáčených oblastech hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.

V případě povodňového nebezpečí nesmějí lidé v rozbouřených řekách plout na lodích nebo se koupat.