Nešťastný detail, který se stal symbolem. Havla si leckdo připomíná vyhrnutými nohavicemi

Jedním z hlavních aktérů sametové revoluce se stal dramatik a disident Václav Havel. Byl symbolem i hybatelem politických změn. Po jeho inauguraci prezidentem se mluvilo také o jednom detailu – krátkých kalhotách, které měl při hradní přehlídce. On sám to nerad komentoval.

Video Události
video

Události: Krátké kalhoty Václava Havla

Na vojenské přehlídce na Pražském hradě 29. prosince 1989 byl Václav Havel poprvé jako československý prezident. Měl na sobě nový oblek z pražského krejčovství Adam. Někteří lidé si všimli chybičky proti bontonu, totiž povytažených nohavic.

„Když si je měl obléct na tu inauguraci, tak mu padaly, a tak mu někdo poradil šle. A samozřejmě šle vytáhnou kalhoty nahoru,“ vysvětlil nesrovnalost pánský krejčí Zdeněk Hartl. „Žádné krátké kalhoty jsem neměl, já měl normálně dlouhé kalhoty, které jsem si pouze povytáhl,“ vzpomínal na událost Havel v květnu 2003 v pořadu O cestě na hrad a zase zpátky.

Krejčí Hartl šil Václavu Havlovi i několik dalších obleků. Dodnes má zapsané jeho míry. „104 – 96 – 102, což je hrudník, pas a boky,“ popisuje a dodává: „Měl vystrčené břicho a zadek dozadu, takže se mu klasicky otvíraly rozparky u konfekčních sak.“

Epizoda s krátkými nohavicemi získala nový význam po Havlově smrti 18. prosince 2011. Někteří jeho příznivci si prezidenta v den jeho úmrtí připomínají právě vyhrnutými nohavicemi.