Aby pacienti nedostali nebezpečný koktejl léků: lékaři nově zjistí, co předepsali jejich kolegové

Lékaři a lékárníci by měli mít v budoucnu přehled o všech lécích, které má pacient předepsané. Počítá s tím návrh novely zákona o léčivech, který schválila vláda. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání kabinetu řekl, že možnost sdílet informace zajistí bezpečnější a kvalitnější předepisování léků.

Video Události
video

Události: Lékaři nově zjistí, co předepsali jejich kolegové

Aktuálně má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech.

„Centrální úložiště díky elektronickým receptům obsahuje údaje o farmakoterapii jednotlivých pacientů, jejichž využití lékaři a farmaceuty při poskytování zdravotních služeb by mohlo významně zvýšit bezpečnost poskytované péče, a bylo by tak přínosem pro lékaře, pacienta i systém veřejného zdravotního pojištění,“ stojí v návrhu.

Seznam všech léků by měli lékaři vidět po předepsání receptu s lékem nebo po zadání čísla pacientova občanského průkazu. Speciální přístup budou mít záchranáři, lékárníkům se otevře jen na omezený čas, nebo také při zadání čísla občanského průkazu. Přístup ke svým záznamům bude moci pacient všem nebo vybraným lékařům či lékárníkům zakázat.

Vojtěch řekl, že novelu považuje za velmi důležitou a za další z kroků k elektronizaci zdravotnictví. V momentu, kdy je 85 až 90 procent receptů předepsáno elektronicky, doplňuje lékový záznam dosud chybějící funkci. „Možnost sdílet informace o předepsaných lécích napříč poskytovateli zdravotní péče i s lékárníky je velký krok dopředu z hlediska sdílení dat, preskripce léků bude bezpečnější a kvalitnější,“ uvedl ministr.

Lékový záznam si už nyní může na webu nebo v mobilní aplikaci zobrazit každý pacient. Přihlášení je možné na základě jména a hesla, které si může vyzvednout na kontaktních místech CzechPoint, nebo díky elektronickému občanskému průkazu, připojenému přes čtečku k počítači nebo mobilnímu zařízení.

Počet hospitalizací v souvislosti léky roste

Návrh vypočítává, že v Česku za deset let stoupl 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky, jako jsou chyby v dávkování nebo nežádoucí účinky léků. Desetkrát se zvýšil počet těch, které skončily úmrtím pacienta. Mnohé se ale podle odborníků vůbec do evidence případů nedostanou. Data o nežádoucích příhodách v souvislosti s podáváním léků nejsou dosud systematicky sledována.

„Od roku 2007 do roku 2017 došlo k více než 3,5násobnému nárůstu počtu hospitalizací v souvislosti s diagnózami nežádoucích účinků při léčebném použití léků nebo biologických látek a chyb v dávkování,“ píše se v návrhu. Jejich počet vzrostl ze 1745 na 6021.

Podle Vojtěcha by měl nový systém pomoci problémy odbourat. „Lékař se podívá, jaké pacient používá léky, podle toho nastaví preskripci léků,“ uvedl. Pacient dostane možnost odmítnout, aby jeho data byla sdílena s konkrétními nebo všemi lékaři, dodal ministr.

Vláda snížila pokutu za nevypsání e-receptu

Zároveň vláda snižuje pokutu pro lékaře za nedodržování povinnosti elektronického předepisování: ze dvou milionů korun na 300 tisíc. Razítkem, tedy postaru, se stále ověřuje kolem patnácti procent receptů.

„Jsou to lékaři, kteří jsou důchodci, lékaři, kteří přicházejí pouze na menší úvazky. A pak jsou to lékaři, kteří používají jiné operační systémy než je Windows,“ upozornil předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Elektronická preskripce (leden–září 2018)
Zdroj: SÚKL

Aktuálně lékový ústav eviduje přes 38 tisíc zapojených lékařů. Za devět měsíců předepsali 42 milionů e-receptů, na které lékárny vydaly 51 milionů přípravků.

Nový státní tajemník Bejček

Kromě novely zákona o léčivech vláda schválila nového státního tajemníka na ministerstvo financí. Stane se jím Petr Bejček. Vystudovaný právník v současnosti působí v Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky jako ředitel Samostatného odboru právně-personálního. Nahradí Jana Sixtu, který se v září stal státním tajemníkem na ministerstvu zemědělství.

Dále vláda podpořila novelu notářského řádu, která počítá s tím, že notáři již v budoucnu nebudou muset mít české občanství, i novelu vracející policistům pravomoc řešit méně závažné přestupky domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Odsouhlasila rovněž návrh ČSSD na zvýšení rychlosti elektrických invalidních vozíků až na 15 kilometrů za hodinu. Premiér Andrej Babiš (ANO) informoval, že vláda uvolní 50 milionů korun na pomoc zemím postiženým migrační krizí.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Vláda přerušila projednávání rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány zejména stavby a opravy silnic a železnic. Neutrální postoj zaujal kabinet k návrhu TOP 09 na zrušení zákona zakazujícího prodej v obchodech o státních svátcích.

Neutrálně se kabinet postavil také k návrhu, podle kterého by mohl narůst příspěvek státu handicapovaným na zvláštní pomůcky až na půl milionu korun. Iniciativa poslanců napříč politickým spektrem počítá s také s rozšířením okruhu lidí, kteří mají nárok na dotaci na zvláštní pomůcky. Jde například o šikmé a svislé zvedací plošiny. Návrh TOP 09 na zrušení práva úředníků pro vstup do domu kvůli kontrole kotlů odmítl.