Praha 1: Kateřina Krejčová při přetahování s policistou přestupek nespáchala

Kateřina Krejčová nespáchala přestupek, když se před třemi lety při demonstraci v centru Prahy v potyčce s policií zastala svého partnera a podle policie způsobila zranění jednomu z příslušníků sboru. Rozhodl o tom Městský úřad Prahy 1, když přestupkové řízení zastavil.

Kateřina Krejčová
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Přestupku spočívajícího „v úmyslném narušení občanského soužití“ hrubým jednáním se Krejčová údajně dopustila tím, že chytila zasahujícího policistu a plnou vahou svého těla nalehla na jeho levé rameno. Muž byl následně na neschopence. „Řízení se zastavuje, neboť skutek, o nějž se vede řízení, není přestupkem,“ stojí v usnesení první městské části.

Spor kolem Krejčové trvá už tři roky. V červenci 2015 v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat.

Přítel Krejčové neuposlechl výzvy a kladl pasivní odpor. Krejčová pak nalehla na záda policisty, který proti příteli zakročoval, a chytila jej rukama kolem ramen. Zásah totiž považovala za nepřiměřený. Policista údajně utrpěl lehké zranění.

Vleklá soudní tahanice

Krejčové uložil obvodní soud předloni v únoru za násilí proti úřední osobě měsíční podmínku s ročním odkladem, odvolací městský soud ji následně obžaloby zprostil. Proti pravomocnému rozsudku podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání, kterému Nejvyšší soud vyhověl. Tehdy žádal odpovědnější rozhodnutí.

Po návratu na obvodní soud rozhodla soudkyně Edita Beranová stejně jako poprvé – Krejčovou potrestala podmíněným trestem. Odvolací soud následně rozsudek znovu zrušil a případ předal Městské části Praha 1 do přestupkového řízení. Druhé dovolání v případu podal Zeman loni v listopadu. V květnu bylo zamítnuto.

Krejčová kvůli postupu policie při demonstraci podala správní žalobu na policii, soudy jí však za pravdu nedaly. Městský soud v Praze předloni dospěl k závěru, že shromáždění nikdo nerozpustil, policie totiž zakročila jen proti několika lidem sedícím na zemi. Nejvyšší správní soud rozhodnutí potvrdil. Aktivistka neuspěla ani s ústavní stížností.