I Babiš spolupracoval s StB vědomě, tvrdí bývalý příslušník, který se údajně scházel s Corbynem

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) podle bývalého příslušníka Státní bezpečnosti (StB) Jána Sarkocyho spolupracoval s StB vědomě. Babiš to vzápětí označil za lež. Sarkocy rozpoutal skandál i kolem předsedy britské Labouristické strany Jeremyho Corbyna, kterého rovněž označil za vědomého spolupracovníka komunistické tajné policie. 

Andrej Babiš (ANO)
Zdroj: ČTK/AP Autor: Szilard Koszticsak

Tvrzení, že Andrej Babiš spolupracoval v osmdesátých letech s StB vědomě, přišlo jen pár dní poté, co Krajský soud v Bratislavě definitivně rozhodl, že Babiš je veden jako spolupracovník StB oprávněně. V obnoveném líčení v souladu s loňským verdiktem ústavních soudců zamítl Babišovu žalobu, že je v archivních svazcích StB veden jako agent neoprávněně. Babiš poté ohlásil podání nové žaloby.

Bývalý příslušník StB Ján Sarkocy v pátek oznámil, že současný český premiér v demisi Andrej Babiš byl od začátku vědomým spolupracovníkem československé Státní bezpečnosti (StB) a jeho archivní svazek nebyl zfalšován. 

„Je to sprostá lež, vůbec nevím, kdo to je. Je zajímavé, že se teď někdo objevil, mohl přece přijít na soud, který jsem vyhrál a vyhraju ho znovu,“ reagoval v pátek Babiš. Ve vyjádření pro ČT dodal premiér v demisi, že mu jeho právník sdělil, že jej Sarkocy v minulosti kontaktoval kvůli žalobě na Ústav paměti národa, kterou se Babiš domáhal prohlášení, že s StB nespolupracoval.

„Pan Sarkocy mému právníkovi sliboval, že vystoupí u soudu a bude vypovídat v můj prospěch, že dokonce umí ovlivnit rozhodnutí soudu. Můj právník ho odmítl a už s ním nikdy nekomunikoval. Dnes ten samý pán hovoří o mé spolupráci s StB. Je to naprosto nedůvěryhodná osoba,“ stojí v Babišově prohlášení, které ČT dostala.

Ján Sarkocy podle archivních dokumentů působil jako příslušník StB na ambasádě v Londýně v letech 1986 až 1989 v pozici třetího tajemníka velvyslanectví.

Originál Babišova spisu ohledně spolupráce s komunistickou tajnou policií prý Sarkocy viděl. „V tom spisu není nic zfalšovaného,“ řekl. Neuvedl ale, zda se tam nacházel Babišův písemný závazek ke spolupráci. Sarkocy, s jehož jménem je spojen nynější skandál kolem styků šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna s StB, označil Babiše za člověka, který chtěl ze spolupráce s StB těžit a měl rád peníze. „Já na jeho místě bych se všem omluvil a zbytečně bych kolem toho nečeřil vodu,“ řekl Sarkocy.

Podle archivních dokumentů Sarkocy v letech 1980–1984 pracoval na oblastním odboru StB v Bratislavě, později v zahraniční kontrarozvědce a také jako diplomat v Londýně. Právě s jeho působením v Británii v 80. letech se spojují nejnovější informace o jeho schůzkách s Corbynem.

Na rozdíl od svých někdejších kolegů v StB Sarkocy nevypovídal před bratislavským soudem, u kterého se Babiš domáhal verdiktu, že je evidován v archivních svazcích StB jako její agent neoprávněně.

Archivní dokumenty, z nichž část byla dříve skartována, uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho ke spolupráci s tajnou policií jako agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman.

Ten ale v původním líčení u bratislavského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. Byť Babiš se žalobou na očištění svého jména původně uspěl, zvrat v případu nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu.

Učinil tak proto, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje. Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil také věrohodnost těchto svědků, kteří vypověděli v Babišův prospěch.

V obnoveném líčení bratislavský krajský soud v souladu s rozhodnutím ústavního soudu Babišovu žalobu nedávno zamítl. Rozhodnutí již nabylo právní moci.