Babiš chce po sněmovně, aby mu poskytla policejní žádost o jeho vydání

Předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš požádal mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny, aby mu poskytl policejní dokumenty s žádostí o jeho vydání k trestnímu stíhání. Až potom se chce ke kauze vyjádřit. Policie chce Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka obvinit kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

Sněmovna dostala od policie žádost o vydání Babiše a Faltýnka minulý týden. Sněmovní výbor se začne žádostí zabývat v pátek. O vydání či nevydání pak rozhodnou poslanci na zářijové schůzi. Babiše chce policie podle médií stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Babiš označil policejní žádost už dřív za snahu „politického systému“ zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Nyní prohlásil, že je kauza vylhaná. Podle deníku Právo policie tvrdí, že Babiš nezákonné počínání kolem Čapího hnízda řídil a koordinoval. Babiš to označil za nepravdivé a nehorázné tvrzení policie.

Andrej Babiš

Andrej Babiš

předseda hnutí ANO

„Můj právní zástupce požádal paní Němcovou, aby nám dala ten papír od policie k dispozici, když už ho média citují a my ho nemáme. Já vlastně nevím, k čemu se mám vyjadřovat.“

Andrej Babiš

předseda hnutí ANO

Místopředseda mandátového a imunitního výboru Martin Plíšek (TOP 09) ČTK řekl, že o povolení nahlédnutí do žádosti rozhodne dozorující státní zastupitelství, v tomto případě Městské státní zastupitelství v Praze. Žádost může podat i Faltýnek. Informaci, zda byl již požadavek od Babiše Němcové doručen, Plíšek nemá.

Poznamenal, že Babiš a Faltýnek se budou k žádosti policie o vydání vyjadřovat na jednom z dalších zasedání výboru, kam budou pozváni. Považuje proto za lepší, když budou již o podrobnostech předem informováni. Zároveň řekl, že podobný krok, jaký avizoval Babiš, v minulosti zvolili i jiní poslanci, o jejichž vydání policie žádala.

Babiš: Je to další Kubiceho zpráva

Babiš také zopakoval kritiku policie. Případ podle něj dostal přidělený policista (Pavel Nevtípil), který je „velice kontroverzní“ a který se „podílel na odcizení firmy Neograph pana (Vladimíra) Sitty“. Žádost o vydání podle něj byla načasována tak, aby ovlivnila volby. „Pro mě je to Kubiceho zpráva číslo dvě. Tradiční strany nemají co říct, tak mluví o Čapím hnízdě až do voleb,“ řekl.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se v pondělí proti obvinění z politické manipulace ohradil. Odmítl, že by byla žádost načasována tak, aby ovlivnila podzimní volby. Postavil se i za vyšetřovatele Nevtípila. Trojánek také připomněl, že kauzu dozoruje městské státní zastupitelství.

Babiš se zatím nechce nijak vyjadřovat k pátečnímu jednání sněmovního výboru, který by měl navrhnout jeho zbavení imunity. „Počkejme si na to, co řeknou. Já bych rád věděl, co policie vlastně požaduje,“ řekl Babiš.

Tvrdí, že byl 23. července na policii a byl prý označen za svědka. „Pokud za deset dní zjistili, že jsem hlavní organizátor, tak se tomu musím smát, je to totální blábol,“ poznamenal. Odmítl, že by z politiky odešel. „Takovou radost bych jim neudělal, celá kauza je jenom o politice. Myslím, že lidé nejsou hloupí a vidí to načasování,“ řekl. 

V kauze jde o dotaci z evropských fondů na stavbu farmy Čapí hnízdo. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou dotaci. Po několika letech dodržování dotační podmínky se vrátila pod Agrofert. Babiš loni ve sněmovně řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.