Odchod legendy. Zemřel poslední výsadkář z Anglie Jaroslav Klemeš

Ve věku 95 let zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš, hrdina a veterán druhé světové války, informoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Klemeš byl posledním žijícím výsadkářem vyslaným za války z Velké Británie do Československa. V roce 2016 obdržel nejvyšší státní ocenění, Řád Bílého lva.

„Odešel nejen poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu, ale i dlouholetý patron armádních výsadkářů,“ uvedl ministr Stropnický. Klemeš podle něj zemřel v pondělí odpoledne.

Příslušník československého zahraničního odboje za druhé světové války Jaroslav Klemeš se narodil 31. ledna 1922.

Do zahraničí odešel v roce 1940 po obsazení země nacisty. Dostal se do Francie, kde byl zařazený do spojovací čety v československém zahraničním vojsku. Prošel ústupovými boji a přežil i bojové nasazení v týlu nepřítele. Po okupaci Francie se přesunul do Anglie.

Video Neznámí hrdinové
video

Neznámí hrdinové: Jaroslav Klemeš - poslední parašutista

V roce 1941 prodělal výcvik u paradesantních jednotek ve Skotsku. V polovině roku 1942 se přihlásil do výcviku skupin pro zvláštní úkoly. V noci ze 16. na 17. února 1945 byl Klemeš v rámci operace Platinum – Pewter vysazen poblíž Nasavrk na Chrudimsku a zapojil se do odboje. 

Nejprve se účastnil odboje na Vysočině, v závěru války se přesunul do Prahy. V době květnového povstání obsluhoval jedinou povstaleckou stanici Anna, udržoval spojení s Londýnem a vládou v Košicích. „Informoval o situaci během Pražského povstání, dokonce v určitých okamžicích musel vysílat nekódovaně, otevřenou řečí,“ řekl o něm Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Za své zásluhy Klemeš získal Československý válečný kříž a další ocenění. Po nástupu komunismu byl ale zatčen a 15 měsíců držen ve vyšetřovací vazbě. Následně byl odsouzen ke dvěma letům vězení za údajné neoznámení trestného činu zrady.

Nakonec skončil na nucených pracích v lágru v ústeckých Všebořicích. Po propuštění zůstal v Ústí nad Labem, kde musel pracoval v dělnických povoláních. Byl tak skladníkem, závozníkem i řidičem ČSAD. Ve městě se nakonec usadil. Komunistická StB ho na přelomu 50. a 60. let vedla jako svého spolupracovníka.

V roce 1968 byl veterán rehabilitován a po revoluci byl i několikrát povýšen, naposledy v říjnu 2013 ho prezident Miloš Zeman povýšil na generálmajora. V roce 1997 mu byla udělena Medaile za hrdinství a loni v říjnu obdržel Řád Bílého lva. Byl také čestným občanem Ústí nad Labem a čestným členem Klubu vojenské historie v Ústí nad Labem.