Zeman ve vánočním poselství ocenil českou ekonomiku a kritizoval předvolební průzkumy

Prezident Miloš Zeman pronesl své tradiční vánoční poselství. Ocenil v něm stav české ekonomiky, kritizoval ale nízký objem investic. Vyjádřil se i k reorganizaci policie. Prezident má podle něj uklidňovat, a ne stát na jedné straně koaličního sporu. Proto podle svých slov při letošních hádkách ČSSD a ANO nepodpořil žádnou ze stran. Znovu také odmítl dobrovolné přijímání migrantů.

Video Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana 2016
video

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana

Co se podařilo

Události posledního roku podle Miloše Zemana potvrzují, že skončila blbá nálada: „Poměrně dobře šlape naše ekonomika, i když se hospodářský růst proti minulému roku poněkud zpomalil.“ Prezident v této souvislosti ocenil, že vzrostla průměrná mzda o více než tisíc korun měsíčně.

„Velmi dobrou zprávou je i to, že máme nejnižší nezaměstnanost EU,“ uvedl. Vyzdvihl i to, že je v Česku v rámci EU nejnižší podíl relativní chudoby. „Poprvé po mnoha a mnoha letech budeme také mít vyrovnaný, nebo dokonce přebytkový rozpočet,“ zdůraznil. Vedle růstu ekonomiky za to podle Zemana může i lepší výběr daní a bránění daňovým podvodům.

Prezident také zmínil jarní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku jako významnou událost v oblasti ekonomické diplomacie: „Čína je největším zahraničním investorem v Německu, bylo by hloupé, abychom my nevyužívali obdobných příležitostí.“

Co se nepodařilo

Zeman ale kritizoval objem veřejných investic, který je o polovinu nižší než loni. Zmínil především dálnice a dopravní stavby. „Investice přitom zakládají naši ekonomickou výkonnost a tím i budoucí životní úroveň,“ podotkl. Nevhodně je podle prezidenta nastavený i systém sociálních dávek, který podporuje ty, kteří nechtějí pracovat.

Video Události
video

Události: Zeman v poselství ocenil růst životní úrovně a odmítl migranty

Podobně jako na začátku prosince v projevu při schvalování státního rozpočtu na rok 2017 ve sněmovně i nyní opět kritizoval dotace na solární elektrárny. „I když tuto chybu způsobily v roce 2005 minulé vlády a parlamenty, to neznamená, že bychom proti tomu neměli bojovat,“ řekl. 

Prezident má uklidňovat, ne stát na jedné straně 

U politiky se Zeman zmínil o hádkách mezi ANO a ČSSD kvůli reorganizaci policie. Uvedl, že mu občas někdo vyčítá, že se ve sporu nepostavil na žádnou stranu. „Prezident má ale smiřovat, uklidňovat. Když stojí pouze na jedné straně, tak to nemůže dělat,“ poznamenal. Předcházet změnám mělo podle Zemana projednání se státními zástupci, na druhé straně se ale podle něj přeceňuje úspěšnost ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty.

Prezident se vrátil i ke krajským volbám, které označil za významnou politickou událost roku. „Chtěl bych pogratulovat těm, kdo ve volbách zvítězili, mimochodem v rozporu s průzkumy veřejného mínění, což opět dokazuje, že tyto průzkumy stojí za starou belu,“ uvedl. 

Ne dobrovolnému přijímání migrantů 

Stejně jako loni hovořil Zeman také o migraci. Znovu odmítl dobrovolné přijímání migrantů. Vytvářelo by to podhoubí pro teroristické útoky, o jejichž souvislosti s migrační vlnou už podle něj dnes téměř nikdo nepochybuje. Jak dodal, migrantům by se mělo pomáhat na jejich území, případně podporovat Itálii nebo Řecko, kudy uprchlíci do Evropy přicházejí.

Vrátil se i k rozhodnutí Britů odejít z EU. Z brexitu je smutný, protože podle něj oslabuje Velkou Británii i Unii. Jako viníka označil současné vedení Evropské unie, „které je naprosto neschopné, byrokratické a způsobuje odcizení evropských občanů od evropských institucí. A není dokonce schopno ani splnit tak zásadní úkol, jako je ochrana vnějších hranic Evropské unie.“

Ocenil naopak zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, mohlo by totiž podle něj zlepšit české vztahy s USA. V souvislosti s americkou prezidentskou volbou zkritizoval některá média, která prý připomínala volební štáb Trumpovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové.

Ministerstvo vnitra jako novodobý Koniáš

V souvislosti s chystaným vznikem centra určeného i pro boj s dezinformacemi v kyberprostoru Zeman v projevu odmítl cenzuru internetu. Uvedl, že by si nepřál, aby se ministerstvo vnitra stalo novodobým Koniášem. Česko podle Zemana nepotřebuje cenzuru a ideovou policii. Cenzurují ti, kdo nemají dost argumentů, podotkl.

Kritizoval proto i vznik seznamu dezinformačních internetových stránek v režii think-tanku Evropské hodnoty. Ten v polovině prosince oznámil, že od dezinformačních webů z jeho seznamu stáhla svou reklamu například Česká spořitelna. „Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii,“ řekl Zeman.