TOP 09 a Starostové ukončí spolupráci, Gazdík má odejít z vedení sněmovny

Smlouva mezi TOP 09 a Starosty a nezávislými o spolupráci s letošním rokem skončí. TOP 09 chce, aby předseda Starostů Gazdík poté opustil post místopředsedy sněmovny. Po jednání obou stran to uvedli jejich předsedové Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Gazdík (STAN). Obě uskupení mají ve sněmovně i v Senátu společné kluby.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Strany se dohodly, že do konce roku vyrovnají vzájemné závazky. Poté, zřejmě po Novém roce, by měl Petr Gazdík rezignovat na svoji funkci ve vedení sněmovny. „Pokud se dohodneme na vzájemném vyrovnání, tak to udělám. Na žádné funkci nelpím,“ reagoval Gazdík.

„Starostové nám přišli jednoznačně oznámit, že jakákoli naše společná bilaterální smlouva pro ně není přijatelná a chtějí ji ukončit. Nás to mrzí, myslíme, že pokračování by mělo smysl,“ řekl Miroslav Kalousek. TOP 09 to podle něho akceptovala. Záležitost chápe jako rozdíl v cílech. „Buď má někdo cíl volby vyhrát, nebo chce někdo být za každou cenu v jakékoli vládě,“ uvedl předseda TOP 09.

Petr Gazdík
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

K počátku příštího roku mají TOP 09 a STAN uzavřít vyrovnávací memorandum. „Požádali jsme Petra Gazdíka, aby zvážil, že je těžko únosné, aby byl místopředseda sněmovny za TOP 09 a přitom vystupoval jako lídr konkurenčního subjektu,“ řekl Kalousek.

Podle Gazdíka se obě strany dohodly, že do konce roku vyrovnají veškeré závazky. „Máme ještě příštích šest let senátory, máme společné poslance,“ poznamenal. „Součástí té dohody je i to, že si TOP 09 přeje, abych opustil post místopředsedy sněmovny po uzavření té dohody,“ popsal Gazdík.

Původně spolupracovaly TOP 09 a STAN na základě smlouvy z roku 2009, která skončila s rokem 2012. Spojenectví pak pokračovalo bez formálního ujednání. Novou, už volnější dohodu uzavřely strana a hnutí na podzim 2013.

Uložit