Policie chce obžalovat muže, který na Albertově házel po prezidentovi vejce

Policie navrhla obžalovat muže, který před dvěma roky při oslavách 17. listopadu na Albertově házel vejce na prezidenta Miloše Zemana. Za výtržnictví mu hrozí až dva roky vězení. Policie už dříve dva lidi za házení vajec obvinila, státní zástupce ale jejich stíhání zrušil. 

Video Události: Kauza házení vajec na prezidenta
video

Události: kauza házení vajec na prezidenta

„Státní zástupce nyní prostuduje kompletní spis a do 30 dnů rozhodne, jestli na obviněného podá obžalobu, nebo zvolí jiný procesní postup,“ uvedl mluvčí obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný.

Mezi možnými jinými postupy je zastavení trestního stíhání či postoupení věci do přestupkového řízení. Státní zástupce také může s obviněným například sjednat dohodu o vině a trestu.

K incidentu došlo při oslavách 25. výročí pádu komunistického režimu, když se na Albertově odhalovala pamětní deska. Prezidenta stovky lidí vypískaly, na transparentech mu lidé vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či vulgární výroky v rozhlase.

Ze shromážděného davu také létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k odstoupení prezidenta. Osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky. Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Podle Prahy 2 nebyla věc ani přestupkem 

Přímo při shromáždění policie nikoho nezadržela. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 ale obdrželo tři trestní oznámení, která si na průběh pietní akce stěžovala. Zastupitelství je postoupilo k prověření policii.

Ta konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu a případně i zákaz pobytu. Věc proto putovala k posouzení na radnici. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem.

Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby házení vajec na prezidenta jako přestupek posoudila. V červenci pak policie začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a koncem srpna obvinila dva lidiStátní zástupce ale závěrem roku zrušil trestní stíhání jako nezákonné a vrátil věc k došetření a letos v létě policie stíhání jednoho z mužů zastavila.