Oslavy 28. října na Hradě většina rektorů vynechá. Příště už vás nepozvu, vzkázal Zeman

Většina rektorů veřejných vysokých škol se 28. října stejně jako loni nezúčastní ceremoniálu předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Někteří se omluvili kvůli jiným povinnostem, jiným vadí, že prezident Miloš Zeman nepozval všechny, část důvody své neúčasti nekomentovala. Hrad to označil za neúctu ke státnímu svátku a vzkázal, že příště už rektory nepozve.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Zeman na oslavy státního svátku podle dostupných informací znovu nepozval rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, s nímž měl v minulosti spory. Pozvánka na Hrad mu nepřišla loni ani předloni.

Bek navíc včera inicioval vyvěšení tibetských vlajek na budovách vysokých škol jako vyjádření nesouhlasu s prohlášením Zemana a dalších nejvyšších ústavních činitelů, kteří v reakci na schůzky lidoveckých politiků s dalajlamou zdůraznili neměnnost oficiální politiky Česka k Číně.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pozvaný je, ale akce se nezúčastní. Až do 30. října bude v zahraničí. Na Hrad nepůjdou ani rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch a Petr Konvalinka, který stojí v čele Českého vysokého učení technického.

„Mám spoustu jiných povinností. Plánuji stejně jako každý rok položit společně s rektory pražských vysokých škol kytici u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí,“ řekl Konvalinka.

Loni se rektoři sešli před Pražským hradem, dovnitř nešli
Zdroj: ČTK

Rektoři Vysoké školy ekonomické a České zemědělské univerzity Hana Machková a Jiří Balík jsou v zahraničí a zatím se nevyjádřili. Rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek pozvánku obdržel, ale omluví se, stejně jako rektor Mendelovy univerzity Ladislav Havel, který má dlouhodobě plánovanou zahraniční cestu. Také rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig se na Pražský hrad nechystá. Nelíbí se mu, že nebyli pozváni všichni zástupci veřejných vysokých škol.

Zeman loni nepozval Beka a rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libora Grubhoffera, jenž letos skončil ve funkci. Jeho nástupce Tomáš Machula sice pozvání na Hrad obdržel, ale ze slavnostního večera se omluvil, uvedla mluvčí univerzity Dagmar Dvořáková.

Také rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller se omluvil, stejně se zachová rektor ústecké Univerzity J. E. Purkyně Martin Balej. „Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs se stejně jako uplynulé dva roky setkání na Hradě s prezidentem ČR nezúčastní. Důvod nebude uvádět,“ řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček

mluvčí prezidenta

„Pan prezident uvažuje o tom, že vzhledem k jednoznačné neúctě ke státnímu svátku – nejde zde v žádném případě o osobu prezidenta – rektory, kteří se letos nezúčastní připomínky 28. října 1918, příští rok nepozve.“

 

Jiří Ovčáček

mluvčí prezidenta

Ani rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Václav Báča se ceremoniálu z osobních důvodů nezúčastní. Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček už dříve potvrdil účast na oslavách 28. října v Plzni, a do Prahy se nechystá.

Rektor zlínské Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha pozvánku na oslavy 28. října dostal, zda se akce zúčastní, zatím nekomentoval. Sáha je na seznamu osobností, které letos navrhli poslanci na státní vyznamenání.

I loni rektoři většiny vysokých škol odmítli přijít večer na ceremoniál předávání státních vyznamenání. Reagovali tak na to, že Hrad na slavnost nepozval dva z nich, kteří měli s prezidentem Zemanem v minulosti spory.