Dalajlama se sešel s politiky. Jejich soukromá iniciativa, zní sborově do Pekingu

30 minut
Události, komentáře: Návštěva dalajlamy v Česku
Zdroj: ČT24

Dalajlama se v Praze setkal s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a několika dalšími politiky. Již před setkáním z politické scény opakovaně zaznělo, že jde o jejich soukromou iniciativu, a nikoli oficiální přijetí dalajlamy vládními a parlamentními představiteli.

Ministr Herman přijal dalajlamu v Nostickém paláci, kde sídlí ministerstvo kultury. Na setkání přišli i místopředseda sněmovny Jan Bartošek, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL), předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalá europoslankyně Zuzana Roithová a senátor Petr Šilar (oba KDU-ČSL).

Herman uvedl, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí. „Je pro nás velkou ctí setkat se osobně s vámi a jednat o spirituálních hodnotách, které reprezentujete,“ řekl ministr.

Cestou do sálu prošli Herman s dalajlamou Nostickou obrazárnou a spočinuli v kapli Nanebevzetí Panny Marie, kde se společně pomodlili. „V dnešním světě nacházíme spoustu násilí. Úkolem všech náboženských systémů by mělo být toto násilí zmenšovat. Důležité je začít zevnitř, najít nejprve vnitřní klid,“ prohlásil dalajlama.

„Žádná válka nemůže vzejít ze soucítění. Soucit je nejúčinnější protijed na emoce, jako je zloba či strach, z nichž násilí pochází,“ uvedl dalajlama. Příslušníci některých náboženství podle něj svou víru nepraktikují upřímně, ale jen o ní hovoří. Takoví lidé jsou ale prý i v Tibetu – když se jim daří dobře, tváří se velmi duchovně, ale jakmile se setkají s nějakým problémem, víra se ztrácí, doplnil.

Dalajlama mluvil na setkání s politiky také o ekonomice – sám se považuje za marxistu. „Původní teorie marxismu o rovnosti všech lidí je soucitná myšlenka,“ řekl. Odsoudil ale, kam marxismus došel „po Leninovi“.

„Soukromá iniciativa jednotlivců“

Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka i předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček ve společném prohlášení zdůraznili, že setkání dalajlamy s některými politiky je jen soukromá iniciativa jednotlivců.

„Naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí,“ uvedli.

Vztahy obou zemí a jejich rozvoj označili za přínosné a užitečné pro obě strany. „Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány,“ napsali nejvyšší ústavní činitelé.

Podobně se vyjádřil i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který na Twitteru napsal, že jeho setkání s dalajlamou je soukromé a duchovní. A stejné prohlášení přišlo také z ministerstva zahraničí.  

Česká republika nijak nemění svou politiku jedné Číny a respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. ČR si je vědoma důležitosti tibetské otázky.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Proti vyjádření nejvyšších ústavních činitelů se ale pozdě večer ozval zase ministr Herman. Pokud se prý musí ústavní činitelé v prohlášení vymezit proti jeho setkání s dalajlamou, pak partnerství s Čínou stojí na hliněných nohou. Ke kritice znění prohlášení se připojili také představitelé opoziční TOP 09.

Čína proti návštěvě protestovala marně

Proti návštěvě dalajlamy v Praze, kam přijel na 20. ročník Fora 2000, protestovala čínská diplomacie. Peking dokonce vyzval české úřady, aby představiteli buddhistického směru gelugpa buď zabránili přijet, nebo veřejně vystoupit. Ministerstvo zahraničí takový požadavek odmítlo.

Do Prahy přijel ze Slovenska, kde se soukromě setkal s prezidentem Andrejem Kiskou nebo s místopředsedkyní parlamentu Lucií Nicholsonovou (SaS). Oficiálně schůzka s politiky neproběhla. Čínské ministerstvo zahraničí přesto Slovensku pohrozilo odvetnou reakcí za to, že se prezident Kiska s tibetským duchovním vůdcem setkal. Prezident Miloš Zeman setkání s dalajlamou neplánoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 8 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 9 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 9 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 9 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 12 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...