Okupace po 48 letech: Kreml znovu útočí. Místo tanků propagandou a falšováním dějin

Zatímco Češi na snímcích ze srpna 1968 odhodlaně debatují se sovětskými okupanty na tancích, dnes část české společnosti bouřlivě a s emocemi diskutuje na sociálních sítích. Iniciátorem je znovu Kreml, ovšem rozdíl je patrný. Když před čtyřiceti osmi lety vtrhla v noci na 21. srpna do Československa vojska Varšavské smlouvy, byl národ v odporu vůči okupantům jednotný. Dnes na českém internetu našla ruská propaganda spojence, kteří v hybridní válce stojí na její straně.

Sovětská armáda v Praze 21. srpna 1968
Zdroj: ČTK

„Tato dezinformační scéna využívá nízkou mediální gramotnost velké části českých uživatelů internetu a cílí na emoce svého publika. To má tendence propagandě věřit a šířit ji dál,“ uvedl pro ČT analytik Roman Máca, který se v nevládní organizaci Evropské hodnoty specializuje na propagandu šířenou Ruskem.

„V Praze se chystal ozbrojený převrat. Stříleli po nás shora z kulometů. Měli automatické zbraně,“ říká muž v dokumentárním filmu o 21. srpnu 1968, který nedávno odvysílala ruská státní televize. „Střílejí zpoza rohu syny těch, kteří osvobozovali Československo v roce 1945, a přitom se nazývají vlastenci,“ zaznělo v dokumentu.

„Historie se opakuje. Ruský dokument vyrobený v roce 2015 údajně zachycuje události roku 1968 v Československu a byl použit pro legitimizaci a ospravedlnění té v uvozovkách ruské bratrské pomoci, která se v současnosti dostala Krymu a východní Ukrajině. Takže Rusko i tahle historická témata využívá ve své současné propagandě.“

Spojenci Kremlu a česká dezinformační scéna

Dokument vysílaný v Rusku byl zacílený na ruské publikum. Podle analytika Romana Mácy je však stále intenzivnější propaganda, která míří z Ruska do České republiky a na Západ. „Společně s kolegy se tomu problému věnujeme velmi hluboce. Máme k dispozici analytické materiály a investigativní práce, ve kterých to dokládáme.“

Nejnovějším materiálem, který Roman Máca zmínil, je práce nazvaná „Schéma fungování vlivu Ruské federace v České republice“. V ní jsou popsány hlavní cesty toho, jak Rusko aplikuje svou politiku postupu dále na Západ zasahováním do vnitřních záležitostí jiných zemí.

Autoři studie Jakub Janda (think-tank Evropské hodnoty) a Ondřej Kundra (reportér Respektu) uvádějí, že hlavní roli v prosazování zájmů Ruské federace v České republice hrají političtí spojenci Kremlu a česká dezinformační scéna. Další nástroje přímo či nepřímo spolupracující se zájmy Ruské federace (zpravodajské operace, nevládní spojenci Kremlu, ekonomické operace s politickými cíli nebo extremisté podporující Ruskou federaci) působí spíše v roli podpůrných aktivit pro tyto dvě skupiny.

„Dezinformační kampaně usilují o podkopání důvěry obyvatel České republiky k demokratickým politikům a institucím. Rusko k tomu hojně využívá nová média. Především internet, protože ten je lehce dostupný a má pro šiřitele propagandy potřebný dosah,“ uvedl Roman Máca v rozhovoru pro Události a komentáře. „Tato dezinformační scéna využívá nízkou mediální gramotnost velké části českých uživatelů internetu a cílí na emoce svého publika, které má tendence propagandě věřit.“

Okupaci připravovala sovětská propaganda

Skutečnost, že se historie a dezinformační strategie Ruska při prosazování svých mocenských zájmů opakují, potvrdil pro Českou televizi také novinář, bývalý ministr obrany a velvyslanec v Rusku z konce 90. let Luboš Dobrovský.

„Okupace Československa v srpnu 1968 byla připravovaná dlouho předem sovětskou propagandou, která byla neuvěřitelně dokonale a rafinovaně vystavěná,“ uvedl Luboš Dobrovský. V době invaze vojsk pracoval jako zpravodaj Československého rozhlasu v Moskvě a krátce po 21. srpnu byl ze Sovětského svazu vyhoštěn.

Video Interview ČT24
video

Luboš Dobrovský v Interview ČT24

Zdroj: ČT24

„Ze sovětské televize a z filmových týdeníků dostávali diváci lživé informace o tom, že se v Československu nacházejí ukryté zbraně, které tam nepochybně propašovali Američané, a měly být použity k ozbrojenému politickému puči,“ vzpomíná Luboš Dobrovský. „Československo se mělo podle těchto lží vymknout z celého systému sovětských satelitů a mělo vystoupit z Varšavské smlouvy.“

Podle Luboše Dobrovského tohle všechno ovlivňovalo veřejné mínění v tehdejším Sovětském svazu. „Jako novináři jsme se tomu snažili čelit, ale mohli jsme tomu čelit pouze na území Československa,“ uvedl.

Rehabilitují své mládí i sami sebe

Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů v rozhovoru pro Aktuálně.cz pod titulkem „Srpen 68 je opět aktuální. Kreml se znovu snaží přepisovat dějiny…“ upozorňuje, že autoři nového ruského dokumentárního filmu zamýšleli rehabilitovat celou Varšavskou smlouvu. Tedy i okupaci Československa, jeden z největších zločinů, k němuž byla Varšavská smlouva použita.

„Rusové se navíc vědomě snaží negovat stinné stránky ruských, ale i sovětských dějin. Což opět souvisí s imperiální politikou Kremlu,“ říká Petr Blažek. Podle něj se ke slovu navíc dostávají lidé, jimž bylo v roce osmašedesát mezi dvaceti a třiceti lety, takže do jisté míry rehabilitují své mládí a sami sebe.

V rozhovoru Petr Blažek dokládá, že jeden z předkladatelů ruského zákona o válečných veteránech, podle něhož by vojáci okupující Československo byli dáni na roveň těm, kteří ho v roce 1945 osvobozovali od nacistů, se intervence sám zúčastnil a nyní už jen ospravedlňuje své tehdejší jednání.

„Něco podobného se koneckonců odehrává nyní i v Česku při diskusi o soše pohraničníka na našich západních hranicích. I v tomto případě hrají hlavní roli lidé, kteří začínali službu u pohraniční stráže někdy na počátku normalizace po roce 1968,“ uvádí historik Blažek.

Emoce a vylhaný Sobotkův dopis

Podle analytika Romana Mácy jsou ideálními konzumenty současné ruské propagandistické kampaně lidé, kteří povrchně přijímají informace a jsou proto ochotni dezinformacím uvěřit. A právě emoce, které autoři využívají, označuje za vlivný nástroj k manipulaci voličů během rozhodování, jaké politiky nebo politické směry volit.

„Typickou ukázkou proruské propagandy v poslední době je zfalšovaný dopis premiéra Sobotky českým občanům, který na internetu vyvolal diskusi z velké části namířenou proti předsedovi vlády,“ připomíná Roman Máca falzifikát, ve kterém se Bohuslav Sobotka údajně hlásí k zodpovědnosti za případné zločiny, které by v budoucnu napáchali v České republice syrští uprchlíci.

„Ten vylhaný dopis se objevil na proruských webech a Bohuslav Sobotka s ním nemá vůbec nic společného, přesto mnoho lidí to vnímá tak, že ten dopis je autentický a pochází přímo od premiéra,“ řekl pro ČT Roman Máca.

Proruské weby jsou často skryté, postupují netransparentně a často nejsou známi ani autoři jednotlivých článků, takže odhalování odkud konkrétně proruská propaganda pochází, je mravenčí práce s velmi nejistým výsledkem. „Financovány jsou jednak z příspěvků svých čtenářů, jednak z reklamy a vzhledem k tomu, jak jsou netransparentní, nelze vyloučit, že jsou financovány přímo ruským státem nebo některými jeho institucemi,“ uvedl analytik.

Vnitro chystá speciání tým

Internetový deník Echo24 v uplynulém týdnu informoval o tom, že proruskou propagandu bude monitorovat speciální tým ministerstva vnitra. Resort Milana Chovance z ČSSD pro potírání vlivu informační války vyčlenil tři desítky lidí, kteří by se měli pustit do práce počátkem roku 2017.

„Úkolem centra bude věnovat se celostátním bezpečnostním hrozbám, nově i v kontextu hybridního prostředí a hybridních hrozeb. V této oblasti bude nastavovat politiku ministerstva vnitra a ve spolupráci s ostatními příslušnými resorty se podílet na jejich řešení,“ uvedla serveru Echo24.cz Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva.

„Otázkou je, jak to centrum bude postupovat. Určitě je nutné ho spustit, poté vyhodnotit a dále upravovat. Je dobře, že stát takové centrum zřizuje, ale tohle měl udělat už o dva, o tři roky dříve,“ sdělil v České televizi Roman Máca.

„Mocenské ambice Moskvy jsou dnes stejné, jaké byly v éře carského Ruska i v roce 1968, kdy vojska Varšavské smlouvy vedená Kremlem vpadla do Československa. Vladimir Putin se sice nějakou dobu přetvařoval, aby vzbudil ve světě dojem, že tomu tak není. Současná situace však dokazuje, že je na místě, mít se před Ruskem na pozoru a budovat takovou armádu, která by ho svou silou odradila od jakéhokoli útoku,“ shrnul v Interview ČT24 Luboš Dobrovský.