Házení vajec na Albertově: Žalobci zastavili stíhání jednoho ze dvou mužů

Žalobci zastavili stíhání jednoho ze dvou mužů podezřelých z házení vajec na prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově. Uvedl to v pátek mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Po vyhodnocení důkazů totiž vyloučili, že by obviněný předměty házel. Druhého muže policie dál stíhá. Podle státního zástupce by vyšetřování mohlo trvat v řádech měsíců.

Protestující házeli na prezidenta vajíčka
Zdroj: ČTK/AP Autor: Petr David Josek

Státní zastupitelství podle Šťastného před několika dny zrušilo usnesení o zahájení stíhání vůči jednomu z mužů a jeho případ odložilo.

„Po vyhodnocení všech dostupných důkazů je totiž možno vyloučit, že obviněný házel předměty na účastníky slavnostního shromáždění.“

Ondřej Šťastný

mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2

Vyšetřování druhého podezřelého odmítli žalobci blíže komentovat. 

Incident s házením vajec se stal při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty včetně vajíček a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky, Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci. Policie při shromáždění nikoho nezadržela.