Albertov 2014: Dav Zemana vypískal a vzduchem létala vajíčka

Praha - Stovky odpůrců čekaly na prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově, kde byla za přítomnosti pěti středoevropských prezidentů odhalena pamětní deska k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989. Demonstranti vytrvale pískali a skandovali hesla za Zemanovu rezignaci. „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety,“ řekl Zeman svým odpůrcům na úvod svého krátkého projevu. Pak na pódium začaly létat různé předměty včetně vajíček. Podle vicepremiéra Andreje Babiše jsme si vypískáním prezidenta udělali ostudu před celou Evropou.

Dav neutichl ani při znění studentské hymny a projevech rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy a dalších mluvčích. Hluk výrazně zesílil ve chvíli, kdy se ke slovu dostal prezident Miloš Zeman. „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety“, zahájil své vystoupení za ohlušujícího pískotu. Na pódium během jeho projevu létaly různé předměty včetně vajíček.

  • Miloš Zeman na Albertově: „Před 25 lety bylo aktem odvahy přijít nejenom na Vyšehrad, ale přijít na Národní třídu a nechat se zmlátit. Nevím, kdo z vás na Národní třídě byl, já ano. Je zbabělost od těch, kdo tam nebyli, aby teď přišli a házeli vajíčka nebo jiné předměty.“

Naopak při proslovech zahraničních prezidentů dav utichl. Potleskem ocenil zejména jejich slova o tom, že položí květiny na hrob bývalého prezidenta Václava Havla. Výrazného aplausu se dočkal slovenský prezident Andrej Kiska, když připomněl Ukrajinu a prezidenta Porošenka a řekl, že dnešek je pro něj svátkem Česka a Slovenska.

Na závěr Zeman společně s ostatními prezidenty odhalili pamětní desku k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989. Když se schylovalo k samotnému odhalení desky, shromáždění začalo znovu skandovat „Zemane, odstup“ a „Nesahej na to“.

Miloše do koše, podobně jako Jakeše do koše

Na transparentech lidí se objevovaly třeba nápisy připomínající Zemanovy vulgární výroky z nedávného vysílání rozhlasového pořadu Hovory z Lán nebo „Miloši drž už pussynku“, který narážel na Zemanovo vyjádření o ruské punkové kapele Pussy Riot.

Skupinka tří mladých dívek pak třímala transparent s nápisem „Miloše do koše“. Obdobné heslo lidé skandovali v listopadu 1989 na adresu tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Milouše Jakeše.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta:

„Právě 17. listopad je příležitostí k tomu, aby občané projevili svobodně svůj názor. A to jak proti panu prezidentovi, tak i pro pana prezidenta. A myslím si, že tato svoboda názorů, tato svoboda vyjadřování platí i pro prezidenty republiky.“

Na Albertově tehdy začal průvod, který byl příslušníky SNB tvrdě zastaven na Národní třídě. Také tam se dnes dopoledne sešly tisíce Zemanových odpůrců, kteří mu vystavili symbolickou červenou kartu. Symbolickou červenou kartu třímali i na Albertově. Podobná akce za účasti asi 500 lidí se uskutečnila také v Brně na Malinovského náměstí. Proti kritice Zemana naopak vystoupila na pražském Klárově asi stovka lidí s hesly jako „Miloši, jsme s tebou“ nebo „Hanba pražské kavárně“. Na Albertově měli jediný transparent.

Od protestů se distancovalo sedm studentských organizátorů akce Znovu zvonit klíči. Setkání na Albertově mělo podle nich především uctít památku studentů, k protestům byly určeny jiné akce. Podobně smýšlí i vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podle něhož jsme si vypískáním prezidenta udělali ostudu před celou Evropou vzhledem k přítomnosti dalších prezidentů. Zemanovi odpůrci prý měli jít protestovat na Hrad, ne na slavnostní odhalování pamětní desky. Podle Babiše se situace mohla vyřešit Zemanovou omluvou.

Česká republika si v těchto dnech připomíná 25 let od událostí listopadu 1989. Období, které znamenalo přechod od komunistické diktatury k demokracii, mapuje i Speciál ČT24. Kromě článků, které připomínají přelomové události, zde najdete i program ČT k výročí sametové revoluce, ale zejména zpravodajská videa z té doby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 1 hhodinou

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 9 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 10 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 11 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 15 hhodinami

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 22 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00
Načítání...