Albertov 2014: Dav Zemana vypískal a vzduchem létala vajíčka

Praha - Stovky odpůrců čekaly na prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově, kde byla za přítomnosti pěti středoevropských prezidentů odhalena pamětní deska k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989. Demonstranti vytrvale pískali a skandovali hesla za Zemanovu rezignaci. „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety,“ řekl Zeman svým odpůrcům na úvod svého krátkého projevu. Pak na pódium začaly létat různé předměty včetně vajíček. Podle vicepremiéra Andreje Babiše jsme si vypískáním prezidenta udělali ostudu před celou Evropou.

Dav neutichl ani při znění studentské hymny a projevech rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy a dalších mluvčích. Hluk výrazně zesílil ve chvíli, kdy se ke slovu dostal prezident Miloš Zeman. „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety“, zahájil své vystoupení za ohlušujícího pískotu. Na pódium během jeho projevu létaly různé předměty včetně vajíček.

  • Miloš Zeman na Albertově: „Před 25 lety bylo aktem odvahy přijít nejenom na Vyšehrad, ale přijít na Národní třídu a nechat se zmlátit. Nevím, kdo z vás na Národní třídě byl, já ano. Je zbabělost od těch, kdo tam nebyli, aby teď přišli a házeli vajíčka nebo jiné předměty.“

Naopak při proslovech zahraničních prezidentů dav utichl. Potleskem ocenil zejména jejich slova o tom, že položí květiny na hrob bývalého prezidenta Václava Havla. Výrazného aplausu se dočkal slovenský prezident Andrej Kiska, když připomněl Ukrajinu a prezidenta Porošenka a řekl, že dnešek je pro něj svátkem Česka a Slovenska.

Na závěr Zeman společně s ostatními prezidenty odhalili pamětní desku k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989. Když se schylovalo k samotnému odhalení desky, shromáždění začalo znovu skandovat „Zemane, odstup“ a „Nesahej na to“.

Miloše do koše, podobně jako Jakeše do koše

Na transparentech lidí se objevovaly třeba nápisy připomínající Zemanovy vulgární výroky z nedávného vysílání rozhlasového pořadu Hovory z Lán nebo „Miloši drž už pussynku“, který narážel na Zemanovo vyjádření o ruské punkové kapele Pussy Riot.

Skupinka tří mladých dívek pak třímala transparent s nápisem „Miloše do koše“. Obdobné heslo lidé skandovali v listopadu 1989 na adresu tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Milouše Jakeše.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta:

„Právě 17. listopad je příležitostí k tomu, aby občané projevili svobodně svůj názor. A to jak proti panu prezidentovi, tak i pro pana prezidenta. A myslím si, že tato svoboda názorů, tato svoboda vyjadřování platí i pro prezidenty republiky.“

Na Albertově tehdy začal průvod, který byl příslušníky SNB tvrdě zastaven na Národní třídě. Také tam se dnes dopoledne sešly tisíce Zemanových odpůrců, kteří mu vystavili symbolickou červenou kartu. Symbolickou červenou kartu třímali i na Albertově. Podobná akce za účasti asi 500 lidí se uskutečnila také v Brně na Malinovského náměstí. Proti kritice Zemana naopak vystoupila na pražském Klárově asi stovka lidí s hesly jako „Miloši, jsme s tebou“ nebo „Hanba pražské kavárně“. Na Albertově měli jediný transparent.

Od protestů se distancovalo sedm studentských organizátorů akce Znovu zvonit klíči. Setkání na Albertově mělo podle nich především uctít památku studentů, k protestům byly určeny jiné akce. Podobně smýšlí i vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podle něhož jsme si vypískáním prezidenta udělali ostudu před celou Evropou vzhledem k přítomnosti dalších prezidentů. Zemanovi odpůrci prý měli jít protestovat na Hrad, ne na slavnostní odhalování pamětní desky. Podle Babiše se situace mohla vyřešit Zemanovou omluvou.

Česká republika si v těchto dnech připomíná 25 let od událostí listopadu 1989. Období, které znamenalo přechod od komunistické diktatury k demokracii, mapuje i Speciál ČT24. Kromě článků, které připomínají přelomové události, zde najdete i program ČT k výročí sametové revoluce, ale zejména zpravodajská videa z té doby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Expo 2025 v Japonsku začal Český národní den

Na světové výstavě Expo v Ósace začal Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastní prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, řekl prezident v krátkém projevu na zahájení.
před 3 mminutami

Mezi seniory roste zájem o digitální kurzy

Jeden ze tří seniorů v Česku je podle statistik digitálně vyloučený. Tedy nemá internet, chytrý telefon či neumí například použít eRecept ani komunikovat s úřady on-line. Týká se to přibližně 700 tisíc lidí. Další statisíce sice digitální pomůcky mají, ale neumí je efektivně využívat. Zájem o digitální kurzy proto roste.
před 36 mminutami

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 10 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 10 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 10 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 10 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 12 hhodinami
Načítání...