Valachová o malešické šikaně: Vyloučení žáků je znovu ve hře

Ministerstvo školství a hlavní město se shodují v tom, že je potřeba znovu posoudit trojici žáků, kteří na střední průmyslové škole v pražských Malešicích šikanovali svou angličtinářku. Ve hře je znovu jejich vyloučení. Informovala o tom ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD)
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„S ohledem na to, že byly zveřejněny další nahrávky, které ředitel školy neměl k dispozici, jsme ve shodě v tom, že jsou dány důvody pro nové řízení, jehož důsledkem může být i vyloučení studentů ze školy, nikoliv tedy pouze podmíněné vyloučení,“ prohlásila Valachová.

Tři zletilí studenti šikanovali pětapadesátiletou pedagožku několik týdnů. Případ šikany se dostal na veřejnost ve chvíli, kdy jeden z žáků předal videozáznam z mobilních telefonů bulváru; samotná škola dostala videa k dispozici od některých studentů už na začátku ledna. Trojici agresorů podmíněně vyloučila a dala jim trojku z mravů. 

Praha posílí týmy školních psychologů

Vedení školy odmítá, že by pochybilo, a ředitel František Bártl odmítl úvahy o možnosti svého odstoupení. Prý by tím „výtečníkům“ po celé republice ukázal cestu k odstranění ředitele. Valachová, která dnes o případu jednala s Prahou coby zřizovatelem školy a zástupci České školní inspekce i Státní inspekce práce, je ze slov ředitele překvapená.

„Klíčový aktér je vždy vedení školy. Pokud se prokáže, že o situaci vědělo nebo že nedodrželo preventivní postupy, tak je jediné možné řešení, že budou vůči vedení školy vyvozeny personální důsledky,“ prohlásila – a ačkoliv zprvu odmítala návštěvu malešické střední s argumentem, že na školu nechce stupňovat tlak, průmyslovku nakonec příští týden navštíví, a to i s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Praha coby zřizovatel zároveň v reakci na malešický případ hodlá o jednoho pracovníka posílit dvojčlenné preventivní týmy psycholog-metodista, které v současnosti působí na všech pražských školách. Vzdělávacím institucím zároveň bude nabízet právní podporu. „Vedení správních řízení o vyloučení žáka nebo uvažování o trestní odpovědnosti jsou složité právní otázky a vedení škol na to nejsou vždy připraveny,“ vysvětlila ministryně. 

Video Valachová: Pokud škola o šikaně věděla, mělo by vedení skončit
video

Valachová: Pokud škola o šikaně věděla, mělo by vedení skončit