Poprvé za deset let řešili hasiči v létě víc jak pět tisíc požárů

Uplynulý červenec a srpen byly pro hasiče nejhorší za nejméně deset let. Museli vyjíždět k více než pěti tisícům požárů, což meziročně představuje výrazný nárůst. Poslední srpnový víkend přitom přináší opět vysoké teploty kolem 35 stupňů Celsia, které mohou statistiky dál zvednout. Pro jihozápadní území platí výstraha na nebezpečí požárů.

Extrémní horko a dlouhodobé sucho se přičinily za velké množství požárů. Nejhorší období letošních prázdnin bylo pro hasiče v první polovině srpna, kdy Česko sužovala rekordní vedra. Nejvíc požárů bylo v pátek 14. srpna, a to 201. Hasiče trápily zejména požáry v přírodě, u kterých muselo zasahovat velké množství jednotek. Zhruba 60 hektarů lesa a polí shořelo například v okolí Olešné na Rakovnicku, v okolí Mladotic na Plzeňsku shořelo zhruba 40 hektarů polí a lesů.

Letní požáry měly podle mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicoly Zaoralové dvě hlavní příčiny. Nejčastěji to byla technická závada na technice, která pracovala na polích. „Je potřeba, aby zemědělci při žních dodržovali požárně bezpečnostní pravidla,“ upozornila Zaoralová. Druhou nejčastější příčinou byla lidská nedbalost. Lidé mnohdy nebrali vážně výstrahy před nebezpečím požárů, rozdělávali oheň ve volné přírodě a ten se jim pak vymknul z rukou.

Při velkém množství rozsáhlých požárů letos hasiči narazili na nedostatek vrtulníků, které při těchto zásazích pomáhají ze vzduchu. Hasiči měli k dispozici dva stroje, takže když byla situace kritická, musela podle Zaoralové pomoci armáda.

Naposledy zaznamenali hasiči během prázdnin velký počet požárů v letech 2007 a 2008, kdy jich bylo zhruba 4200. Letos jich bylo o tisíc víc už týden před koncem prázdnin.