Byt už je obsazen, slýchají Romové, i když to není pravda

Cestu k férovému trhu s nájemním bydlením hledala ombudsmanka Anna Šabatová se zástupci realitních kanceláří. Zatímco odmítnout nájemníka, který by neměl dost peněz na placení nájmu je legitimní, vyřadit někoho například kvůli rase je protizákonné. I přesto se řada romských zájemců o byt do podobné situace dostává.

„Na začátku to byl běžný zjišťovací rozhovor. Jakmile ale začalo vyplývat, že jsem romského původu a chtěl bych v bytě bydlet, přestalo hrát roli, že mám práci a jsem zajištěný. Makléř se zeptal, jestli jsem Rom, řekl jsem že ano, a byl problém. Potom vyšlo najevo, že na prohlídku nebudu moct jít,“ popsal svoji zkušenost s hledáním bydlení Robin Stria.

Stria pracuje v organizaci IQ Roma servis a zmíněný rozhovor s realitním makléřem byl součástí testu. Pro řadu Romů je to ale běžná realita. „Děje se to většině našich klientů,“ potvrdil Stria.

 

Video Pracovník IQ Roma servisu Robin Stria o zkušenosti s pronájmy
video

Pracovník IQ Roma servisu Robin Stria o zkušenosti s pronájmy

Osobní zkušenost s odmítáním kvůli rase má i pan Tomáš, který nechtěl uvést své pravé jméno. Je vysokoškolsky vzdělaný, finančně zajištěný, pracoval v zahraničí. Přesto v Brně marně hledá bydlení už od začátku prázdnin. Jediný důvod: je Rom. „Cítím se jako občan druhé kategorie,“ stěžuje si.

Video Pan Tomáš marně hledá bydlení
video

Pan Tomáš marně hledá bydlení

Vyloučit zájemce o byt kvůli jeho rase či pohlaví ale nelze. A to ani v případě, kdy to majitel bytu po realitní kanceláři požaduje. Při jednání s Asociací realitních kanceláří na to upozornila ombudsmanka Anna Šabatová. Veřejná ochránkyně práv svolala na čtvrtek kulatý stůl s právníky, odborníky na diskriminaci a především zástupci realitních kanceláří. Cílem bylo najít možnosti, jak nastavit na trhu s nemovitostmi férová pravidla.

Rasa je tabu, příjmy jsou legitimní

Ptát se na etnický původ, je nejen podle ombudsmanky, ale i podle zákona špatně. Naopak zeptat se na příjmy zájemce o byt nebo si vyžádat reference od předchozích pronajímatelů je podle Šabatové v pořádku. „Majitelé nemovitostí se přirozeně a legitimně snaží najít nájemníka, který bude platit, nebude byt poškozovat a bude se chovat spořádaně. Dosáhnout se toho dá, aniž by byl překračován zákon,“ konstatuje ombudsmanka Anna Šabatová.

video Ombudsmanka jednala se zástupci realitních kanceláří
Video Studio ČT24
video

Ombudsmanka jednala se zástupci realitních kanceláří

Pronajímatelé mohou žádat třeba složení jistiny, a to až do výše šestinásobku měsíčního nájmu, nebo využívat smlouvy na dobu určitou. „Věřím, že ve férovějším prostředí by se zvýšila i ochota zájemců o nájemní bydlení přinést informace navíc, aby ukázali, že jsou spolehlivými lidmi s dobrou historií,“ dodala ombudsmanka.

„Na jedné straně stojí zákon na ochranu menšin a na druhé jsou zájmy vlastníka. My jako zprostředkovatelé stojíme mezitím a chtěli bychom, abychom nebyli v konfliktu se zákonem,“ ujistil generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka.