Kvůli manipulacím s armádními zakázkami padly až pětileté tresty

České Budějovice – Kvůli manipulacím s armádními zakázkami udělil soud skupině obžalovaných až pětileté tresty vězení. V případu bylo obžalováno 52 lidí, kteří podle vyšetřování způsobili škodu 330 milionů korun. Zatím poslední skupina obžalovaných v případu tendrů Vojenské ubytovací a stavební správy dostala tresty od tříletého podmíněného až po pět let vězení. Už v minulých dnech padlo 36 podmíněných trestů, jeden trest tříletého vězení a také peněžité tresty až do výše jednoho milionu korun. Verdikty nejsou pravomocné, obžalovaní se proti nim mohou odvolat.

Mezi obžalovanými figurovalo 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát. Státní zástupce vznesl obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení.

Jedním z nejzávažnějších případů je podle detektivů plynofikace kasáren v Jindřichově Hradci za 90 milionů korun. Na vítězi tendru se podle soudu předem domluvili podnikatelé se zástupci Vojenské ubytovací a stavební správy – provize měla být tři procenta z ceny zakázky.

„Domnívám se, že krajský soud tímto vyslal jasný signál, že v Česku se začalo velmi výrazně zasahovat proti korupci,“ uvedl státní zástupce Barnabáš Liška. Podle něj 52 obžalovaných fungovalo ve dvou základních větvích. Jedna prý existovala na ministerstvu obrany a druhá mezi spřátelenými podnikatelskými subjekty. "Každá odnož měla nejvýše postavenou osobu,
která činnost řídila. A obě větve se navzájem potřebovaly," uvedl Liška.

Video Trest za zmanipulované armádní zakázky
video

Trest za zmanipulované armádní zakázky

Podle soudu několik lidí vytvořilo organizaci, jež v letech 2005 až 2007 ovlivňovala výběrová řízení. Na ministerstvu podle obžaloby skupině velel Václav Regner - tehdejší ředitel sekce správy majetku. Kvůli tomu, aby zakázku dostala ta správná firma, neváhal prosadit na vojenských správách personální změny. I za to má jít na tři roky do vězení. „Odůvodnění soudu je značně nepřesvědčivé,“ uvedl už včera jeho obhájce. Vůbec nejvyšší pětiletý trest dostal Václav Krajíček, předseda představenstva společnosti COM TIP. Podle obžaloby rozsáhlé manipulace se zakázkami zosnoval hlavně on.

Českobudějovický krajský soud začal případ řešit v září 2012. Na prvním líčení se v soudní síni sešlo všech 52 obžalovaných. Podle protikorupční policie ovlivnili nejméně 30 zadávacích zařízení na rekonstrukci objektů v Litoměřicích, Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích nebo Praze. Krátce po zahájení jednání se tehdy obhájci ohrazovali proti podmínkám, podle nichž soudní síň kapacitně nevyhovovala standardům. Předseda senátu Ondřej Vítů proto rozdělil proces na několik skupin, s nimiž soud vedl líčení odděleně.

Líčení se prakticky od začátku ze zdravotních důvodů neúčastní dva obžalovaní. V jejich případě soud tresty zatím nevynese, vrátí se k nim až ve chvíli, pokud to stav obžalovaných dovolí.