
Květinový den už po osmnácté: Kupte kvítek proti rakovině
Květinový den už po osmnácté: Kupte kvítek proti rakovině
Den boje proti rakovině v Událostech ČT
V Praze na Václavském náměstí vyrostl žlutý stan, kde lékaři poskytují konzultace a o zábavu se starají hvězdy showbyznysu a vítězky České Miss.
Součástí sbírky je osvětová kampaň, která upozorňuje na to, že rakoviny plic v ČR přibývá o 1,5 procenta ročně. „Příčina zhoubných nádorů je vícečetná, nicméně u rakoviny plic hraje roli především kuřáctví, a to jak aktivní, tak i pasivní,“ vysvětluje onkoložka Alexandra Aschermannová.
V Česku kouří třetina dospělých. Nárůst onemocnění se však týká výhradně žen, protože přibývá kuřaček, zatímco mužů kouří stále méně, takže je i rakoviny plic a průdušek u nich méně. Tento trend potvrzuje i onkoložka: žena s rakovinou plic byla před třiceti lety výjimka. A kde hledat příčiny? Aschermannová za největší problém považuje kuřačky-matky, které zřejmě představují nebezpečný vzor. „Je obrovský nárůst děvčat-kuřaček kolem patnácti let,“ uvedla lékařka.
Liga proti rakovině chce lidem připomenout, že kouření je rozhodnutím každého člověka, prevenci tak má každý do značné míry ve svých rukou. Ročně umírá v Česku na nádor plic 5 500 lidí, z toho 5 200 kuřáků. Ze stovky zemřelých na plicní rakovinu bylo 90 aktivních a čtyři pasivní kuřáci, pět bylo vystaveno rakovinovým faktorům v práci a jen jeden zemřel bez prokázané souvislosti s vlivem kouření. Liga připomíná, že kdo přestane kouřit, prodlouží si život o deset let.
Kuřáci v ČR:
- 26,3 % žen
- 36,5 % mužů
- 44,7 % mladých do 24 let
- 18,0 % mladých do 15 let
- 20,5 % seniorů
Na následky kouření u nás umírá více lidí než v důsledku havárií, úrazů, vražd, otrav a AIDS dohromady. Cigarety zabíjejí 18 tisíc spoluobčanů ročně. Podle prognóz se navíc v příštích dvaceti letech počet obětí zdvojnásobí.
Jak se zapojit do sbírky:
- koupí žlutého kvítku měsíčku lékařského (cena 20 korun, ale do kasičky můžete hodit, kolik chcete)
- zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET na číslo 87 777 (cena DMS je 30 korun, Lize proti rakovině připadne 28,50 koruny)
- přispět lze i na sbírkový účet Českého dne proti rakovině 65 000 65/0300, a to do 30. 11. 2014
Kuřák nejčastěji umírá na nemoci srdce a cév. Závažná jsou také onemocnění dýchacího ústrojí, například chronický zánět průdušek či rozedma plic. Plicní nádor se rozvíjí dlouho bez příznaků, takže bývá diagnostikován pozdě. „Raná stadia, která jsou vhodná k operaci, těch je velice málo,“ potvrzuje onkoložka.
Kouření ovlivňuje i vznik dalších typů zhoubného bujení: rakoviny jazyka, dutiny ústní, hrtanu, hltanu, ale i močového měchýře, slivinky, ledvin, děložního čípku, střev a konečníku. Kouření zanechává i následky v oblasti sexuálního života a reprodukce (potíže s potencí, plodností, těhotenstvím, předčasným klimakteriem atd.).