Nejrychlejší jednání. V Moravskoslezském kraji vznikla koalice ANO, lidovců a ODS

Rychlý spád nabrala jednání v Moravskoslezském kraji, kde se podle informací ČT už na budoucí spolupráci dohodlo hnutí ANO s lidovci a občanskými demokraty. Rektor, lídr hnutí ANO a žhavý kandidát na hejtmana Ivo Vondrák jim nabídl podíl na krajském uspořádání hned po volbách. Koaliční smlouva by mohla být podepsána příští týden.

„Dohodli jsme se na společném projektu ANO, KDU-ČSL a ODS, takže budeme pokračovat spolu v rámci vedení našeho kraje. Koaliční smlouva se musí připravit, v pátek bychom chtěli připravit koncept té smlouvy a tyto věci projednat ve svých politických strukturách,“ uvedl Vondrák.

Považuje za pravděpodobné, že by smlouva mohla být podepsána koncem příštího týdne. Hejtman by měl mít celkem sedm náměstků. „Chceme otevřít novou oblast rozvoje regionu, takzvaně chytrý region, takže to bude ten jeden náměstek navíc,“ popsal plány rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a lídr hnutí ANO.

Na severu Moravy už mají i představu o rozdělení rolí

Přesné rozdělení resortů se ještě bude upřesňovat. Jasné už ale je, že ANO má zájem o oblast financí a investic, což považuje za klíčový resort. Stejně tak si chce podržet oblast týkající se životního prostředí, regionální rozvoj a zdravotnictví. Lidovci by se měli starat o oblast sociálních věcí a také kultury, což jsou oblasti, o něž podle lídra Lukáše Curyla měli od počátku zájem. Na ODS by tak zůstávalo školství, doprava a rozvoj regionu.

Už těsně po volbách se nechal slyšet, budoucí koaliční partneři k sobě mají programově blízko. „Myslím si, že v té krajské politice máme, pokud ne stejné, tak velmi podobné programy. Tam vůbec nevidím žádný rozpor,“ uvedl Vondrák.