Poletí Muskovým Crew Dragonem na vesmírnou stanici, ale nevědí, kdy se vrátí

Astronauti americké vesmírné agentury NASA Robert Behnken a Douglas Hurley stále ještě nevědí, kolik času stráví na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), až na ní koncem května přistanou s novou lodí Crew Dragon společnosti SpaceX. Půjde o první let amerických astronautů do kosmu americkou lodí vypuštěnou z území USA od ukončení programu raketoplánů v roce 2011.

Oficiální představitelé Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podle serveru Spaceflight Now již řekli, že oba astronauti, kteří získali zkušenosti s lety do vesmíru už v raketoplánech, mohou na ISS pracovat jeden až čtyři měsíce. Doba pobytu na orbitálním komplexu závisí především na tom, jak dobře budou v drsném kosmickém prostředí fungovat solární panely Crew Dragonu.

Trénink astronautů na misi DM-2:

„Minimální doba trvání mise je skutečně přibližně jeden měsíc a maximální 119 dní,“ citoval Spaceflight Now Stevea Stiche, zástupce ředitele programu NASA komerčních letů posádek.

Testovací let lodi Crew Dragon s posádkou na ISS, jehož start je stanovený na 27. května ve 22:33 našeho času, bude prvním vypuštěním astronautů na oběžnou dráhu z Kennedyho vesmírného střediska od července 2011. Tehdy se vydal raketoplán Atlantis na poslední let v rámci programu raketoplánů.

Pokud se termín startu dodrží, měl by Crew Dragon autonomně přistát na orbitálním komplexu 28. května v 17:39 našeho času.

Hlavním cílem demonstračního letu lodi Crew Dragon, označovaného jako Demo-2 či DM-2, je především prověřit fungování této komerční pilotované lodě i s astronauty na palubě. První, šestidenní testovací let na ISS bez posádky, Demo-1, loď úspěšně podstoupila už loni v březnu.

ISS těméř bez posádky

Původně se plánovalo, že Behnken a Hurley na vesmírné stanici stráví nanejvýš pár týdnů. NASA se ale rozhodla misi Demo-2 prodloužit. Vedl ji k tomu výhled několika měsíců s pouze jedním jejím astronautem na ISS, což by limitovalo možnosti oprav a údržby vně stanice a také omezilo vědecké experimenty prováděné na oběžné dráze. Proto NASA nyní zamýšlí ponechat Behnkena a Hurleye ve vesmíru až čtyři měsíce, napsal Spaceflight Now.

V současné době je na Mezinárodní vesmírné stanici jen tříčlenná posádka. Tvoří ji americký astronaut Christopher Cassidy, který je aktuálním velitelem komplexu, a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner. Tato trojice na ISS přiletěla 9. dubna.