Astronomové zaznamenali dosud největší pozorovanou explozi supernovy

Vědci zaznamenali dosud největší pozorovanou supernovu, tedy hvězdnou explozi; zanikla při ní obří hvězda až 100krát větší než naše Slunce. Odehrála se přibližně 4,6 miliardy světelných let daleko od Země v relativně malé galaxii a podle odborníků může být typem supernovy, který byl doposud popsán pouze teoreticky.

Nevídané supernově, nazvané SN2016aps, předcházelo spojení dvou obřích hvězd, přičemž každá z nich byla 50krát větší než Slunce. Zhruba tisíc let před explozí se obě vesmírná tělesa spojila do jedné masivní hvězdy, při následném výbuchu se uvolnilo dvakrát tolik energie než u jiných doposud zaznamenaných supernov.

„Zjistili jsme, že supernova byla neobyčejně jasná díky silné kolizi sutin s plynným obalem hvězd,“ uvedl astrofyzik Matt Nicholl z univerzity v anglickém Birminghamu a vedoucí autor studie zveřejněné tento týden v odborném časopise Nature Astronomy.

Když umírá hvězda

Hvězdy zanikají několika různými způsoby v závislosti na jejich velikosti a dalších vlastnostech. Když masivní hvězda (tedy taková, která má osmkrát větší hmotnost než Slunce) spotřebuje veškeré své palivo, vychladne a její jádro kolabuje. Nárazová vlna vyvolaná kolapsem září tak jasně, že její jas dokáže zastínit i celé galaxie.

Tak masivní hvězdy jako ta, jejíž explozi vědci pozorovali, se podle Nicholla pravděpodobně častěji vyskytovaly v rané historii vesmíru. „Povaha těchto hvězd je jednou z velkých otázek astronomie,“ uvedl astrofyzik. „V astronomii platí, že čím vzdálenější věci jsou, tím hlouběji do minulosti se díváme. Možná se tedy podaří zahlédnout jedny z prvních hvězd, pokud explodují podobně jako tato. Teď už víme, co máme hledat,“ uzavírá Nicholl.