Zemřela Jovanka Brozová, vdova po Josipu Brozi Titovi

Bělehrad - Jovanka Brozová, vdova po zakladateli poválečné Jugoslávie a jugoslávském exprezidentovi Josipu Brozi Titovi, zemřela v Bělehradě. Osmaosmdesátiletá žena byla již od 23. srpna po prodělaném infarktu ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Již dříve lékaři potvrdili, že trpí rakovinou.

Jovanka Brozová se za Tita provdala v roce 1952. Během partyzánského boje za druhé světové války a po ní pracovala pro Tita jako tajemnice. Po boku svého muže měla značný politický vliv, o který však po Titově smrti okamžitě přišla. Několik dní po jeho smrti v květnu 1980 byla uprostřed noci vystěhována z prezidentské rezidence do nedaleké státní vily.

Do politického pádu někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000 žila prakticky v domácím vězení. Poté se její životní podmínky začaly poněkud zlepšovat. Úřady jí obnovily osobní doklady, opravily dům a přiznaly státní penzi. Do té doby byla závislá pouze na sociálních dávkách.

Jeden z posledních svědků

O vážném zdravotním stavu Jovanky Brozové se dlouho nevědělo, poznamenal srbský deník Blic. Veškeré informace se dostaly na veřejnost až letos v létě. Na konci srpna upadla vdova po známém politikovi do kómatu. Po pár dnech se sice probudila, nemohla ale mluvit. Poté se ale její stav i nadále zhoršoval.

Josip Broz Tito a Jovanka Brozová
Zdroj: ČT24/ČTK

Posledním přáním nejznámější vdovy v Srbsku údajně bylo, aby ji pohřbili vedle jejího muže. V pondělí se kvůli tomu sejde srbská vláda, která má dojednat podrobnosti smutečního obřadu. Nejspíš spočine stejně jako bývalý jugoslávský vůdce v Domě květin, totiž Titově mauzoleu, které se nachází v Bělehradě.

Srbský premiér Ivica Dačić již rodině Jovanky Brozové kondoloval. V telegramu uvedl, že „s její smrtí odchází i jeden z posledních svědků dějin bývalého státu, který byl za své činy pronásledován“. „Historická nespravedlnost byla napravena až ke konci jejího života. Srbská vláda se domnívá, že Jovanka Brozová by měla být pohřbena vedle svého muže Josipa Broze Tita a že pro to přijmeme potřebná opatření,“ dodal premiér Dačić.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hongkongský soud zrušil skoro šestiletý trest pro Jimmyho Laie z roku 2022

Hongkongský odvolací soud zrušil rozsudek nižšího soudu, který v roce 2022 uložil uvězněnému prodemokratickému mediálnímu magnátovi Jimmymu Laiovi bezmála šestiletý trest vězení za podvody. Napsaly to agentury Reuters a AP. Lai však ve vězení zůstává, protože začátkem února dostal 20 let vězení za porušení zákona o národní bezpečnosti.
před 51 mminutami

Vláda USA pozastaví část financování pojištění pro Minnesotu, mluví o „podvodech“

Americká administrativa dočasně pozastaví část financování programu životního pojištění Medicaid pro stát Minnesota. Prohlásil to viceprezident USA JD Vance. Zdůvodnil to podezřením z podvodů v rámci toho, co popsal jako „agresivní boj proti zneužívání veřejných prostředků“, napsala agentura AP.
před 2 hhodinami

Ve Venezuele rezignovali generální prokurátor a ombudsman

Venezuelský generální prokurátor Tarek Saab a ombudsman Alfredo Ruiz rezignovali na své funkce. Agentura Reuters upozornila na Saabovu roli při politických procesech v zemi, popíral prý zadržování politických vězňů. Saab se vzápětí stal prozatímním ombudsmanem. Zvolen bude i dočasný generální prokurátor, než budou do obou funkcí jmenováni nástupci. Na žádost Reuters o komentář Saab zatím nereagoval.
před 5 hhodinami

USA chtějí dalšími sankcemi na Írán vyvinout maximální tlak

Spojené státy uvalily další sankce na Teherán s cílem vyvinout na něj maximální tlak před třetím kolem nepřímých rozhovorů o íránském jaderném programu – to se ve čtvrtek uskuteční v Ženevě. Americké ministerstvo financí se novými sankcemi zaměřilo na více než třicet osob, subjektů a lodí, které podle něj umožňují neoprávněný prodej íránské ropy a produkci zbraní, píše agentura AFP.
před 8 hhodinami

VideoPro vstup do Británie je nyní potřeba registrace ETA

Do Velké Británie je od středy možné cestovat pouze s elektronickou cestovní registrací ETA, kterou musí mít lidé, kteří v zemi chtějí zůstat méně než šest měsíců. Od zavedení registrace pro Evropany loni v dubnu teoreticky stačilo o ni mít požádáno – tolerance ale skončila. Podle tamní vlády ETA, která se vyřizuje on-line a stojí v přepočtu necelých 450 korun, zefektivní imigrační systém. Změny se týkají všech, kteří nemají vízum, povolení k pobytu nebo britský pas. Komplikace přinesly držitelům dvojího občanství.
před 8 hhodinami

USA povolí prodej venezuelské ropy na Kubu, ale ne tamní vládě

Americká vláda povolí prodej venezuelské ropy na Kubu, pokud z toho nebude profitovat tamní komunistický režim, ale obyvatelé Kuby, uvedl podle agentury AFP úřad ministerstva financí USA. Firmy, jimž americká vláda udělí licence na prodej venezuelské ropy, ji budou moci prodat kubánským podnikatelům či přímo Kubáncům, nikoli však kubánské vládě či tamní armádě.
před 9 hhodinami

Česko by chtělo podle Metnara změnit podmínky dočasné ochrany Ukrajinců v EU

Česko by chtělo otevřít v Evropské unii debatu o změnách v dočasné ochraně ukrajinských uprchlíků. Po jednání ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) v Berlíně to ve středu v tiskové zprávě uvedlo české ministerstvo vnitra. Metnar se v německé metropoli sešel se spolkovým ministrem vnitra Alexanderem Dobrindtem. Kromě ochrany ukrajinských uprchlíků hovořili také o migraci či hraničních kontrolách.
před 10 hhodinami

Chorvatsko dodává do Maďarska a Slovenska neruskou ropu, uvedla mluvčí EK

Chorvatsko přepravuje ropovodem Adria do Maďarska a Slovenska neruskou ropu, uvedla mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová. V tuto chvíli podle ní neexistuje bezprostřední riziko pro bezpečnost dodávek v EU. Ještě donedávna proudila do obou zemí ruská ropa prostřednictvím ropovodu Družba, dodávky ale byly přerušeny na konci ledna. Kyjev uvádí, že ruský dron tehdy zasáhl část ropovodu a pracují na opravě. Bratislava a Budapešť ale namítají, že za dlouhodobý výpadek je zodpovědná Ukrajina.
před 13 hhodinami
Načítání...