„Zdvořilý a příjemný“ telefonát. Pence blahopřál Harrisové a nabídl jí asistenci, tvrdí média

Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál jí k úspěchu v podzimních volbách. Také jí necelý týden před odchodem z funkce nabídl asistenci, informují v pátek s odvoláním na své zdroje deník The New York Times (NYT) a agentura AP.

Harrisová převezme Penceovu funkci za pět dní, kdy se novou hlavou země stane viceprezident z let 2009 až 2017 Joe Biden. Odcházející šéf Bílého domu Donald Trump mu stále k vítězství v listopadových volbách nepogratuloval a v týdnech po ukončení hlasování soustavně výsledek voleb zpochybňoval.

Telefonát mezi Pencem a Harrisovou popsaly zdroje NYT jako „zdvořilý a příjemný“. Šlo o první rozhovor dvou politiků od jejich říjnové televizní debaty a také o první kontakt mezi zvolenými činiteli z končící a nastupující administrativy, uvádí AP.

Deník NYT hodnotí čtvrteční krok viceprezidenta jako další signál, že Pence v posledních dnech svého funkčního období přebírá vůdcovskou roli, na kterou Trump prakticky rezignoval. Pence se v posledních dnech účastnil jednání s bezpečnostními činiteli a ve čtvrtek navštívil vojáky nasazené v areálu Kapitolu, zatímco jedinou Trumpovou veřejnou akcí byla úterní návštěva vznikající zdi na hranici s Mexikem.

Pence se také na rozdíl od Trumpa hodlá ve středu zúčastnit inaugurace nového prezidenta Bidena. Trump se podle nejčerstvějších informací chystá ráno před inaugurací odletět z Washingtonu na Floridu.