Zaorálek točí kormidlem česko-izraelských vztahů, kritizoval osady

Jeruzalém – Mimořádně ostře se před jednáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem vyjádřil o izraelské politice vůči Palestině český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Po nepříjemném překvapení při návštěvě v Gaze řekl, že Izrael torpéduje mírový proces výstavbou osad na palestinském území. Benjamin Netanjahu naopak uvedl, že ten, kdo narušuje cestu k pokojné existenci dvou států, jsou Palestinci. Oproti předvolebním projevům přitom Netanjahu možnou existenci Palestiny připustil.

Diplomacie je podle Lubomíra Zaorálka jediná cesta, jak ukončit desetiletí násilí na blízkém východě. Je ale přesvědčen, že Izrael mírový proces narušuje. „A pokud dochází k pokračování osídlování oněch oblastí, které patří k palestinské autonomní správě a o kterých nebylo rozhodnuto, že by měly patřit k Izraeli, nebo je to dokonce často naopak, tak to je vlastně přímo torpédování procesu vytváření dvou samostatných států,“ uvedl ministr Zaorálek. Výstavbou osad či zástavbou východního Jeruzalému, kde chtějí mít Palestinci své hlavní město, Izrael podle Zaorálka „dává najevo, že my neuvažujeme, že bychom někdy vůbec Palestincům umožnili budovat samostatný stát. (…) To zhoršuje tu atmosféru a posiluje to atmosféru nenávisti“.

Benjamin Netanjahu sice v předvolební kampani říkal, že dokud bude u vlády, samostatný palestinský stát nevznikne, nyní ale jeho možnou existenci připouští. „Chceme dva státy pro dva národy,“ řekl izraelský premiér před jednáním s českým ministrem. Tvrdí však, že Palestinci nechtějí vyjednávat a navíc mají na své straně OSN. „Měli bychom se vrátit k jednání bez předchozích podmínek,“ vyzval. Zároveň vyjádřil obavu, že by se samostatný palestinský stát mohl dostat do rukou radikálním silám, a ohrožovat tak jeho zemi. Podle Zaorálka je Netanjahu přesvědčen, že v řadě věcí učinil podstatné kroky. Postoj Evropy, který mu není lhostejný, proto prý chápe jako nepochopení a křivdu.

Česko za minulých vlád Izrael bezvýhradně podporovalo

Česko v uplynulých 25 letech patřilo dlouhodobě k nejbližším spojencům Izraele. Když v roce 2012 žádala Palestina proti vůli Izraele ve Valném shromáždění OSN o uznání v pozici nečlenského pozorovatelského státu, postavila se Praha proti. Stejně hlasovaly pouze USA, Kanada, Panama, pět státu z Oceánie a samotný Izrael. Současná česká vláda ale vyhlásila politiku vyváženého přístupu k Izraeli a k arabským zemím, ačkoli Lubomír Zaorálek trval na tom, že „nemá v úmyslu dělat jakékoli strategické změny naší dosavadní politiky vůči tomuto regionu“.

Zaorálek se ovšem ve prospěch vyváženého přístupu k Izraeli a Palestině vyjadřoval již z opozičních lavic. Když tehdejší premiér Petr Nečas v roce 2011, když OSN jednala o postavení Palestiny, odcestoval na návštěvu Izraele, kritizoval ho, že nebyl na palestinském území. „Žádná ze zemí Evropské unie by v této chvíli, kdy se jedná o stanovisku dvou stran konfliktu, nenavštívila jednu ze stran, a tam formulovala své jednostranné stanovisko,“ řekl tehdy Lubomír Zaorálek. Sám ostatně na nynější návštěvě před jednáním s vrcholnými izraelskými politiky navštívil Gazu (více zde).

Zatímco však vláda dává Zaorálkovými ústy najevo, že je třeba být přátelský k oběma stranám a náklonnost k Izraeli se „nedá omlouvat tím, že mám hluboké a dlouhotrvající přátelské vztahy s Izraelem“, docela opačný názor nadále prosazuje prezident Miloš Zeman. Již krátce po nástupu do prezidentské funkce vzbudil pozornost svým návrhem na přestěhování české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, záhy vyrazil i na oficiální návštěvu země, kde prohlásil: „Žádná vyjednávání s teroristy, ale boj. Protože když s nimi nebojujete, následkem je posílení mezinárodního terorismu. Budoucí boj bude mnohem komplikovanější než ten současný.“

Na podzim do Česka přiletí izraelský prezident

Zaorálek s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i o připravované návštěvě izraelského prezidenta Reuvena Rivlina v Česku. Přiletět by měl na podzim. Rivlina do České republiky už dříve pozval prezident Miloš Zeman. Pozvání dostal také od Zaorálka během jeho listopadové cesty do Izraele. Šéf české diplomacie ho tehdy pozval na připomínky 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Terezíně, které se konaly 17. května.

Rivlin byl rovněž mezi hlavami států pozvanými na počátku roku na mezinárodní setkání k 70. výročí konce holokaustu, která se konala v Praze a Terezíně. Izraelský prezident dal ale přednost účasti na uctění památky obětí holokaustu v sídle OSN v New Yorku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Íránské gardy údajně slibují za vyhoštění diplomatů USA a Izraele volnou plavbu

Pokud evropské či arabské země vyhostí ze svého území velvyslance Spojených států a Izraele, budou údajně moci svobodně proplouvat Hormuzským průlivem. Tvrdí to íránské revoluční gardy, uvedla v noci na úterý agentura Reuters. Írán čelí americkým a izraelským útokům a podniká protiútoky a rovněž napadá americké základny a další cíle v oblasti Perského zálivu. Kvůli válce nyní Hormuzským průlivem neproplouvají téměř žádné tankery.
před 18 mminutami

NATO nad Tureckem zničilo íránskou balistickou raketu

Turecko oznámilo, že NATO v jeho vzdušném prostoru zničilo balistickou raketu vypálenou z Íránu. USA uzavřely kvůli bezpečnostním rizikům svůj konzulát v turecké Adaně. Írán také vypálil na Izrael svou první salvu střel po zvolení nového nejvyššího duchovního vůdce. Zdravotníci v Izraeli nejprve informovali o jedné lehce zraněné ženě, později byl zabit jeden člověk a další dvě osoby zraněny. Při útoku íránského dronu na bahrajnský ostrov Sitra utrpělo zranění 32 civilistů. Další dron zaútočil na rafinerii bahrajnské společnosti Bapco.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Válka proti Íránu je téměř u konce, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí reportérce CBS News řekl, že válka proti Íránu je téměř u konce. Později na tiskové konferenci dle Reuters prohlásil, že americké síly začaly útočit na íránské továrny na výrobu dronů. USA jsou podle něj výrazně napřed oproti původnímu plánu odhadovanému na čtyři až pět týdnů. V rozhovoru pro NBC News Trump sdělil, že je předčasné hovořit o zabavování íránské ropy. Vyloučit tuto možnost ale podle něj nelze. Šéf Bílého domu podle Kremlu také v pondělí telefonoval s ruským vládcem Vladimirem Putinem.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ceny ropy prudce rostly. Po skončení obchodování ale začaly výrazně klesat

Ceny ropy zahájily nový týden prudkým růstem a dostaly se až na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2022. Posléze část zisků smazaly a vrátily se pod tuto hranici. Po skončení obchodování začala ropa dokonce výrazně oslabovat. Někteří významní producenti omezili dodávky a trh ovládly obavy z dlouhodobého přerušení dodávek kvůli eskalaci války USA a Izraele s Íránem. Energetické trhy jsou obzvláště nervózní, protože krize se odehrává v okolí Hormuzského průlivu, kterým normálně prochází zhruba pětina světových dodávek ropy. Kvůli konfliktu na Blízkém východě prudce roste také cena plynu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Video„Ženy toho mají dost.“ V Německu se protestovalo za rovné odměňování

Německo v rozdílu mezi hodinovou mzdou mužů a žen oproti evropskému průměru zaostává. Zatímco ten evropský činí jedenáct procent, průměrná sazba Němek je o šestnáct procent nižší než u Němců. Větší nerovnost při tom panuje na západě země než na území někdejší NDR. Platforma Genug – Enough tak na pondělí 9. března vyzvala ke globální stávce za rovné podmínky a proti násilí na ženách. Hlavní sdělení znělo „Ženy toho mají dost“.
před 5 hhodinami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda podnikla další vlnu úderů na jižní předměstí Bejrútu. Síly židovského státu podle agentury AFP tvrdí, že cílily na finanční instituci al-Kard al-Hasan, která je oficiálně neziskovou charitou teroristického proíránského hnutí Hizballáh. Skupina naopak bez důkazů uvedla, že svádí boje s izraelskými vojáky, které vysadily vrtulníky na východě Libanonu u hranic se Sýrií. Podle deníku Ha'arec se na severu Izraele rozezněly sirény kvůli útokům ze strany Íránu a Hizballáhu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Fregaty i letadlová loď. Francie chce ochránit tankery v Hormuzu

Francie chystá čistě obrannou námořní misi, která by měla působit v Hormuzském průlivu, oznámil podle agentur francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě Kypru. Cílem bude chránit tankery v oblasti. Podle francouzské hlavy státu by se mise mohly účastnit evropské i mimoevropské státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Praze přistály další dva lety z Blízkého východu

Do Prahy se krátce před pondělní sedmou hodinou ranní vrátil zatím poslední repatriační let z válkou zasaženého Blízkého východu, letoun ze saúdskoarabského Rijádu dopravil 180 Čechů. V noci také přistála i pravidelná linka z Dubaje se 189 cestujícími, uvedla mluvčí letecké společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Podle ministerstva zahraničních věcí se deseti repatriačními vládními lety vrátilo do Česka více než 1500 lidí. V pondělí večer je v plánu další let do Egypta.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...