Vyhoštění ruští diplomaté opustí Prahu v neděli, píše agentura TASS

Dva ruští diplomaté, jež Česko vyhostilo v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům, Prahu opustí v neděli. V sobotu to agentuře TASS řekl Michail Brjuchanov, náměstek šéfa ruské vládní agentury Rossotrudničestvo, pro niž diplomaté pracují. Šéf ruské civilní rozvědky Sergej Naryškin jejich vyhoštění nazval „odpornou a podlou provokací“ ze strany českých úřadů.

„Prahu opustí 7. června a zamíří do Moskvy. Našel se způsob, jak je dostat z Česka do Ruska,“ řekl Brjuchanov. Ještě v pátek připustil, že v souvislosti s opatřeními zavedenými kvůli pandemii covidu-19 není jasné, jak se pracovníci Rossotrudničestva dostanou z Česka. Kvůli koronaviru do velké míry nefunguje mezinárodní doprava.

Česko vyhostilo dvojici diplomatů v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby tuzemským komunálním politikům jedem ricin.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pátek informovali, že záležitost byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace.

Ruská diplomacie hned v pátek označila rozhodnutí Prahy za provokaci a nepřátelský krok a pohrozila odvetou, Moskva prý k němu bude přihlížet při utváření politiky vůči Česku. „Odvetné kroky přijdou,“ citovala nyní agentura Interfax šéfa civilní rozvědky Naryškina. Nic bližšího však Naryškin neoznámil.