V Polsku je v rámci posilování východního křídla NATO prvních 250 amerických vojáků

Nahrávám video
Události: Do Polska přijelo prvních 250 amerických vojáků
Zdroj: ČT24

V polské Vratislavi v sobotu přistálo prvních 250 amerických vojáků, kteří mají za úkol posílit východní křídlo Severoatlantické aliance (NATO). Do Polska a pobaltských států se v rámci americké operace Atlantic Resolve má postupně přesunout přes 4000 vojáků. V místech, kde budou nové jednotky působit, se na jejich příjezd intenzivně připravují. Příkladem je polský Orzysz, kde čekají také na Brity a Rumuny.

V Orzyszi má působit přes 1200 vojáků NATO, 900 z nich budou Američané. Šestitisícový Orzysz na severovýchodě Polska je na příjezd amerických vojáků připraven. Město na břehu jednoho ze stovek jezer se chce stát lákadlem na turistické mapě.

„Pobyt amerických vojáků posiluje naši pozici. Současně nabízí šanci, aby do Orzysze přijel turista, který míří na Mazurská jezera a chce vidět vojáka v americké uniformě,“ uvedl starosta Orzysze Zbigniew Wlodkowski.

Američtí vojáci po přistání ve Vratislavi
Zdroj: Maciej Kulczynski/ČTK

Výcvikový prostor patří ke třem největším v Polsku. Armáda neuvedla přesné datum, kdy se tam Američané, Britové a Rumuni objeví. Představitelé americké armády ho už ale několikrát navštívili. Od pobytu Američanů si místní slibují větší bezpečnost, podnikatelé hlavně vyšší příjmy.

„Mají hodně dolarů a věříme, že ty dolary aspoň zčásti zůstanou v našem městě, v Orzyszi,“ uvedl podnikatel Tadeusz Okuniewski. Vojáci NATO tam budou působit devět měsíců, pak je vystřídají další.

Cílem operace Atlantic Resolve má být zajištění míru a stability ve východoevropských členských státech NATO. Polsko, Lotyšsko, Litva a Estonsko sousedí s Ruskem a po vypuknutí konfliktu na Ukrajině se svým sousedem cítí ohroženy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rada EU schválila český plán na využití fondu SAFE pro vojenské účely

Rada EU, která zastupuje členské státy, oznámila, že schválila český plán na využití prostředků z evropského finančního nástroje SAFE, který byl zřízen loni a umožňuje půjčky na vojenské vybavení. Česko může využít částku 2,06 miliardy eur (50,3 miliardy korun). Česká strana dokument ještě v lednu upravovala, proto se schvalování protáhlo. Schválení půjčky ocenil premiér Andrej Babiš (ANO).
12:29Aktualizovánopřed 20 mminutami

Izraelské útoky v jižním Libanonu zabily devatenáct lidí

Izraelské útoky na jiholibanonské město Nabatíja v pátek zabily devatenáct lidí, píše libanonský deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Mezi oběťmi je osm civilistů a jedenáct příslušníků bezpečnostních složek. Nejméně patnáct lidí bylo zraněno. Izrael pokračuje v ostřelování jihu Libanonu den poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že chce s Libanonem v nadcházejícím týdnu zahájit přímé rozhovory, které by zahrnovaly i mírová jednání.
před 27 mminutami

Není jisté, zda mírová jednání USA a Íránu proběhnou, píší média

Nejistota stále panuje kolem na pátek či sobotu plánovaných mírových jednání mezi Spojenými státy a Íránem v pákistánském Islámábádu, píše stanice BBC. Teherán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast íránských zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými nepřestávajícími údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh.
13:54Aktualizovánopřed 38 mminutami

Šéfka MMF zařadila Řecko mezi přední ekonomiky eurozóny

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na akci fondu před jarním zasedáním označila Řecko za jednu z nejvýkonnějších ekonomik eurozóny.
před 1 hhodinou

Astronauti mise Artemis II se vrací na Zemi. Kritický bude průlet atmosférou

Mise Artemis II, při které první lidé od sedmdesátých let minulého století obletěli Měsíc, v noci na sobotu ukončí svou více než milion kilometrů dlouhou cestu. Čtveřice astronautů v kosmické lodi Orion proletí atmosférou a potom by měla bezpečně dopadnout do Tichého oceánu nedaleko západoamerického San Diega.
před 1 hhodinou

Buckinghamský palác vystavuje oblečení královny Alžběty II.

Královská galerie Buckinghamského paláce v pátek zahájila výstavu zachycující život zesnulé královny Alžběty II. prostřednictvím jejího stylu a oblečení. Mezi přibližně třemi sty kusy vystavených předmětů jsou Alžbětiny šaty, doplňky či návrhy oblečení, nechybí ani pláštěnka, kterou se chránila před proslulým britským proměnlivým počasím, píše agentura AP. Británie se tak připravuje na oslavy stého výročí narození bývalé královny, které připadá na 21. dubna.
před 1 hhodinou

Aplikaci Telegram v Rusku téměř úplně zablokovaly tamní úřady

Ruské úřady v pátek téměř úplně zablokovaly komunikační platformu Telegram. Úroveň anomálií, svědčící o blokování telegramu, k ránu dosáhla 95 procent, informoval server Agentstvo. Ruské úřady podle portálu nyní blokují Telegram dokonce přísněji než západní aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp nebo Signal.
před 4 hhodinami

Ukrajina tvrdí, že zasáhla vlajkovou loď ruské Černomořské floty

Ukrajina pokračuje v útocích na plavidla ruského Černomořského loďstva. Tento týden uvedla, že zasáhla fregatu Admiral Makarov, která je jeho vlajkovou lodí. Kyjev dále tvrdí, že se mu podařilo vyřadit z provozu poslední železniční trajekt, který skrz Kerčský průliv zásoboval ruské síly na okupovaném Krymu.
před 4 hhodinami
Načítání...